Myśliwskie akcje charytatywne w 2021 r.

Zeszły tydzień upłynął na podsumowaniu akcji charytatywnych, w które w 2021 r włączali się myśliwi. Za nami trzy ważne wydarzenia ogólnopolskie, takie jak „Darz Bór – Dasz Krew”, „Dzień Dziecka” oraz „Myśliwska paczka”. Będziemy je kontynuowali również w tym roku. Ale nie możemy zapominać o pojedynczych licytacjach dla myśliwych i ich rodzin, które odbiły się szerokim echem w naszym środowisku i dużym zaangażowaniem zarówno kół łowieckich, jak i indywidualnych myśliwych.

Darz Bór – Dasz Krew podwoił liczbę krwiodawców

W 2021 r. niemal dwa razy więcej myśliwych niż w ubiegłym roku oddało krew na hasło „Darz Bór – Dasz krew”. 460 krwiodawców z legitymacją PZŁ zebrało łącznie 200 litrów tego najcenniejszego surowca ratującego życie. Akcja działa coraz prężniej, głównie dzięki zaangażowaniu łowczych okręgowych, którzy na najważniejsze imprezy łowieckie w roku, zawsze ściągają krwiobusy. Nie brakuje też łowczych, którzy organizują zbiorowe oddawanie krwi w punktach RCK  przez myśliwych  i stażystów ze swoich okręgów – tak było w minionym roku m.in. w Słupsku czy Krakowie.

Oprócz krwi myśliwi-ozdrowieńcy, którzy chorowali na COVID-19 oddali ponad osiem litrów osocza, bezcennego w leczeniu zakażonych. To rezultat kolejnego porozumienia między PZŁ a Narodowym Centrum Krwi, na mocy którego ozdrowieńcy przekazują osocze na hasło „Darz Bór – Dasz krew”.

CZYTAJ WIĘCEJ „DARZ BÓR – DASZ KREW” SZCZEGÓŁY AKCJI

„Dzień Dziecka” z Polskim Związkiem Łowieckim

Z inicjatywy łowczego krajowego Pawła Lisiaka, od dwóch lat Polski Związek Łowiecki organizuje w całej Polsce „Dzień dziecka”. Ideą przedsięwzięcia jest łączenie edukacji łowieckiej i ekologicznej z działalnością pro społeczną na rzecz najmłodszych. Akcja skierowana jest głównie do placówek opiekuńczo-wychowawczych ,z którymi myśliwi współpracują na co dzień. Coraz częściej na organizowane przez PZŁ wydarzenia przychodzą całe rodziny, które widzą w takich inicjatywach doskonałą okazję do oderwania swoich dzieci od świata wirtualnego i poznania stylu życia związanego z troską o środowisko.

Większość zarządów okręgowych organizuje na początku czerwca pikniki łowieckie, z atrakcjami w myśliwskim klimacie: pokazy sokolnicze, występy psów myśliwskich, strzelanie z łuku, ognisko lub grill z wyrobami z dziczyzny. Wiele zarządów okręgowych otwiera w tym czasie strzelnice, gdzie dzieci pod okiem doświadczonych instruktorów mogą zapoznać się ze strzelectwem myśliwskim oraz poczuć ducha rywalizacji w animowanych przez myśliwych zabawach na świeżym powietrzu. W 2021 r. w obchodach Międzynarodowego Dnia Dziecka z PZŁ wzięło udział 7105 osób, z czego 3870 stanowiły dzieci  oraz 56 ośrodków opiekuńczo-wychowawczych.

ZOBACZ RELACJĘ Z DNIA DZIECKA W PZŁ

„Myśliwska Paczka” 2021 wyszła poza granicę

Czwarta edycja świątecznej ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Myśliwska paczka” znów okazała się rekordowa. W 2021 roku myśliwi wsparli ponad 900 placówek i rodzin darami, które wartością przekroczyły pół miliona złotych!

Beneficjentami akcji były nie tylko domy dziecka, samotnej matki i pomocy społecznej, ale także rodziny i osoby indywidualne borykające się z trudną sytuacją życiową, a zamieszkujące tereny obwodów dzierżawionych przez koła biorące udział w tym charytatywnym przedsięwzięciu. Myśliwi z okręgu tarnobrzeskiego oprócz rodzin wsparli również najmłodszych z zagranicy. Paczka dotarła aż do Domu dziecka „Arka” w Mariupolu w obwodzie donieckim na Ukrainie. To placówka opiekuńczo-wychowawcza Chrześcijańskiej Służby Ratowniczej – jedynej organizacji ukraińskiej, która wspiera opiekę nad sierotami w rejonie działań wojennych. Warto nadmienić, że ten dom prowadzi ukraiński myśliwy.

Skala zeszłorocznego zaangażowania w akcję „Myśliwska paczka” przeszła wszelkie oczekiwania. W grudniowej inicjatywie wzięło udział 426 kół łowieckich, którym udało się uzbierać ponad 530 tys. zł i wesprzeć 913 placówek oraz rodzin. Największym zaangażowaniem wykazali się myśliwi z okręgu katowickiego. Członkowie 76 kół przekazali dary o wartości 59 tys. zł 41 placówkom.  Drugie miejsce pod względem uzbieranej kwoty zajął ZO PZŁ w Poznaniu – 50,5 tys. zł, trzecia lokata przypadła okręgowi słupskiemu, który zebrał 36 tys zł.

Szczegółową relację z akcji „Myśliwska paczka” zamieścimy w tym tygodniu w naszych „Aktualnościach” na stronie głównej ZG PZŁ.

Licytacje dla myśliwych i ich rodzin

Coraz bardziej popularną formą pomocy stają się licytacje organizowane w mediach społecznościowych. Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego wziął udział w dwóch takich wydarzeniach, podczas których zebrał łącznie ok. 50 tys. zł.

W pierwszej licytacji dla diany Anny Rudzkiej, która w pożarze wynajmowanego mieszkania straciła cały dorobek życia, Zarząd Główny wystawił kołatkę w łowieckim stylu, którą wylicytowano na kwotę 12 tys. zł. W drugiej licytacji dla tej samej osoby Zarząd Główny wystawił warsztaty kynologiczne w Czempiniu prowadzone przez samego łowczego krajowego Pawła Lisiaka.

ZOBACZ RELACJĘ Z LICYTACJI

ZOBACZ RELACJĘ Z WARSZTATÓW

Kolejna licytacja przeznaczona była dla małego Mikołaja, syna myśliwego, u którego zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową i MDS. Żeby wspomóc chłopca w leczeniu Zarząd Główny wystawił na licytację polowanie na stogach z członkami Zarządu. Wydarzenie dla zwycięzców licytacji odbędzie się 5 lutego br. Relację będzie można obejrzeć na naszej stronie internetowej.  Warto dodać, że w dwie powyższe akcje charytatywne dla Anny i Mikołaja zaangażowała się cała brać myśliwska, dzięki czemu udało się szybko zebrać pełną kwotę wskazaną przez rodziny.

ZOBACZ RELACJĘ Z LICYTACJI

Podczas Hubertusa Ogólnopolskiego w. 2021 r. w ramach loterii hubertowskiej zbieraliśmy środki na leczenie pięcioletniego Michałka, który cierpi na padaczkę lekooproną. Dzięki hojności ofiarodawców i dużej frekwencji świętujących z nami Hubertusa w Tarcach udało się zebrać kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zawsze w gotowości

W całej Polsce w ciągu roku odbywa się szereg doraźnych akcji pomocowych prowadzonych przez myśliwych, gdyż jesteśmy bardzo aktywną grupą społeczną, zintegrowaną z lokalnymi społecznościami i zawsze gotową do pomocy. Wsparcia udzieliliśmy przy okazji największego od 30 lat pożaru w Małopolsce w czerwcu 2021. Nowosądeccy myśliwi przekazali rodzinom, którzy stracili w katastrofie dorobek życia ponad 26 tys zł.

CZYTAJ WIĘCEJ MYŚLIWI POMAGAJĄ POSZKODOWANYM W POŻARZE

Charytatywne bale myśliwskie

Rok rocznie koła łowieckie lub zarządy okręgowe organizują w czasie karnawału charytatywne bale myśliwskie, podczas których zbierają środki na wsparcie lokalnych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Dla przykładu w zeszłym roku Koło Łowieckie „Łany Kujawskie” dochód z takiego wydarzenia przekazało Stowarzyszeniu Wspierania Osób Niepełnosprawnych Subicere. W ramach pomocy stowarzyszenie zorganizowało wyjazd edukacyjno-kulturalny do Parku Dzieje, gdzie odbył się m.in. historyczny pokaz multimedialny „Orzeł i Krzyż. Wielkie zwycięstwa”.

Gratulujemy, że macie Państwo w swoich szeregach dobrych, wrażliwych ludzi, którzy chcą pomagać niepełnosprawnym

 – mówiła Jadwiga Szyszkowska-Jankowska, prezes stowarzyszenia

CZYTAJ WIĘCEJ ORGANIZUJĄ AKCJE CHARYTATYWNE ŻEBY POMAGAĆ INNYM

Dzięki niezwykłemu zaangażowaniu Kolegów i Koleżanek w 2021 r. pokazaliśmy, że braterstwo, solidarność i bezwarunkowa gotowość do niesienia pomocy to niewątpliwe cechy naszej łowieckiej społeczności

– podsumowuje społeczną działalność myśliwych łowczy krajowy Paweł Lisiak, który od lat wspiera Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ks. Jana Twardowskiego w Konarzewie.

Stanowisko ZG PZŁ wobec usunięcia aukcji charytatywnej dla WOŚP przez serwis Allegro.

Wobec tak licznych działań prospołecznych i aktywizacji naszego środowiska w akcje charytatywne, z wielkim zdziwieniem przyjęliśmy w zeszłym tygodniu wiadomość o usunięciu aukcji wystawionej dla WOŚP przez myśliwych w serwisie Allegro. Ponieważ w latach ubiegłych za podobne licytacje dostawaliśmy od sztabu Jerzego Owsiaka dyplomy (czytaj w „Łowiec Polski” sierpień 2020 s. 8-9), tym bardziej nie rozumiemy tegorocznej decyzji i tłumaczenia rzecznika WOŚP, że nasza akcja jest niezgodna z wizerunkiem organizacji charytatywnej. Zarząd Główny wystosował w tej sprawie komunikat.

CZYTAJ WIĘCEJ KOMENTARZ ZG PZŁ WOBEC USUNIĘCIA AUKCJI

Poniżej załączamy artykuł z dzisiejszego przeglądu mediów „Gazety Polskiej Codziennie”, który jest doskonałym komentarzem do całej sytuacji.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp