Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

0
Kwota zebrana podczas zbiórek

NIESIEMY POMOC

Myśliwi Ukrainie

24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Do Polski od pierwszych godzin konfliktu zaczęli napływać uchodźcy wojenni.

Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego zaapelował do myśliwych o udzielenie doraźnej pomocy uchodźcom z Ukrainy, w tym o zorganizowanie miejsc ich tymczasowego pobytu myśliwskich.

Apel spotkał się z gorącym odzewem. Poniżej publikujemy informacje o działaniach podjętych przez naszą społeczność dla sąsiadów ze Wschodu. 

Piszą o naszym wsparciu

Zarządy Okręgowe

Zarząd Okręgowy w Białej Podlaskiej

Zarząd Okręgowy w Białymstoku

Zarząd Okręgowy w Bielsko-Białej

Zarząd Okręgowy w Bydgoszczy


Poniżej znajdują się zdjęcia pomocy, jaką udało nam się zorganizować dzięki hojności naszych myśliwych oraz kół łowieckich z okręgu. Były to m.in. apteczki pierwszej pomocy, leki, środki dezynfekujące, materace, karimaty, koce, artykuły spożywcze. Zorganizowaliśmy transport, który przekazaliśmy bezpośrednio myśliwym ukraińskim broniącym terenu swojego Państwa w siłach obrony terytorialnej.

Pomoc trafiła do myśliwych z okręgu Czerkaskiego. Wartość przekazanych darów na chwilę obecną to ponad 13 tyś. zł. Ponadto współpracujemy z samorządem terytorialnym w Bydgoszczy, oraz placówkami na terenie naszego okręgu, do których trafiają uchodźcy wojenni. Z momentu pakowania oraz wyjazdu darów z okręgu został nakręcony krótki film oraz wzmianka w radiu Pik w Bydgoszczy.

 

Zarząd Okręgowy w Chełmie

Zarząd Okręgowy w Ciechanowie

Zarząd Okręgowy w Częstochowie

Zarząd Okręgowy w Elblągu

 1. Stowarzyszenie KŁ Ziemi Braniewskiej: Mewa Braniewo, Oręż Braniewo, Ponowa Braniewo zakupiło i wysłało 100 kpl. kołder, poduszek, pościeli na kwotę 12 500 zł PLN.
 2. WKŁ ” ŻUBR” Elbląg przeznaczył  na pomoc rodzinie ukraińskiej zam. w Suchaczu 1000 zł.
 3. KŁ „Żuławy” Nowy Dwór Gdański: przekazano pralkę automatyczną i 30 kg proszku do domu „Wiking” w Jantarze zasiedlonym przez rodziny z Ukrainy na kwotę 1500 zł.
 4. Kł Szarak Gdańsk udostępniło bazę myśliwską w Prabutach obw 254 dla uchodźców z Ukrainy (utrzymanie, media, opieka).
 5. Kł „Bażant” Malbork przelał na pomoc uchodźcom 10 000 PLN.
 6. Kł „Rogacz Malbork przekazało  dla dwóch Ukrainek zam. w Gościszewie 1500 PLN.
 7. Kł „Cyranka” Sztum  dary: żywność, materiały medyczne, ubrania i akcesoria myśliwskie na kwotę ok. 4000 PLN.
 8. WKŁ „Odyniec” Elbląg – udostępnili domek myśliwski w Próchniku dla 3 kobiet i 6 dzieci (utrzymanie, media, opieka) kwota.
 9. KŁ „Odyniec” Kwidzyn – zebrali spośród siebie i przekazali 1650 PLN.
 10. KŁ „Knieja” Kwidzyn – z zebranych pieniędzy zakupiono power banki, czołówki itp. i przekazano dary na kwotę 7000 PLN.
 11. Kł „Bizon” w Brokowie na swój koszt wynajęło mieszkanie i utrzymuje babcię i dwoje wnucząt z Ukrainy.
 12. Kł „Jenot” Pasłęk w porozumieniu z Wójtem Gminy Godkowo udostępnił domek myśliwski Henrykówka w Bielicy na potrzeby uchodźców z Ukrainy.
 13. Kł „Bóbr” w Pasłęku udzielił pomocy finansowej na zakup odzieży ( rękawiczki, czapki, kominiarki) w wysokości 2000 PLN. Akcją koordynuje Ks. Andrzej Sroka.
 14. ZO PZŁ w Elblągu na kursie dla nowo wstępujących zorganizował zbiórkę pieniędzy, za które zakupiono 29 power banków i poprzez Caritas z Ustrzyk Dolnych  przesłano je na Ukrainę w okolice  Charkowa – 2300 PLN.

Zarząd Okręgowy w Gdańsku

Koła Łowieckie oraz indywidualni myśliwi aktywnie włączyli się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Brać łowiecka  przyjmuje matki z dziećmi pod swój dach, zapewniając im bezpłatne zakwaterowanie, utrzymanie  i wsparcie.  Myśliwi z naszego okręgu organizują transport z granicy dla każdego, kto tego potrzebuje w dowolny zakątek Polski. Przekazują również środki finansowe organizacjom charytatywnym, dary rzeczowe konkretnym osobom oraz do punktów zbiórek.

Koło Łowieckie „Daniel” Gdańsk  zaopiekowało się trzema rodzinami. Osoby te zostały przywiezione przez myśliwych z granicy bezpośrednio do ich nowego domu. Kwatery udostępnił im członek koła. Zarząd K.Ł. „Daniel” Gdańsk zabezpieczył środki konieczne dla utrzymania mam i sześciorga dzieci.

Schronienie dla siedmiu rodzin (w tym sześciorga dzieci) zapewniło również Koło Łowieckie „Wybrzeże” Gdańsk. Uchodźców członkowie koła zabrali z polsko-ukraińskiego pogranicza. Osoby te zostały rozlokowane w mieszkaniach, które udostępnili myśliwi zrzeszeni w tym kole.  

Myśliwi z okręgu gdańskiego odpowiedzieli na apel prof. dr hab. Pawła Piątkiewicza Prezesa Naczelnej Rady  Łowieckiej włączając się do akcji humanitarnej. Koledzy przekazali dary rzeczowe o wartości 13.000 zł, które trafiły bezpośrednio do strony ukraińskiej.

Do biura Zarządu Okręgowego w Gdańsku napływają dary rzeczowe od myśliwych oraz z Kół Łowieckich. Część zebranej żywności oraz odzież trafiła bezpośrednio do 50-osobowej grupy kobiet
i dzieci zakwaterowanych w hotelu robotniczym w Gdańsku. Dzięki hojności oraz zaangażowaniu myśliwych z naszego okręgu zebraliśmy żywność, środki higieny i czystości, śpiwory, koce, materace, odzież (w tym kurtki, płaszcze przeciwdeszczowe), apteczki, art. opatrunkowe i dezynfekcyjne, leki, powerbanki oraz inne produkty. Wartość zebranej pomocy to ponad 28.900,00 zł.
Dary zostały również dostarczone do oficjalnego magazynu, z którego zostaną przetransportowane konwojem do osób w Ukrainie oraz do uchodźców na naszym terenie.

Zbiórka nadal trwa.

Zarząd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim

Zarząd Okręgowy w Kaliszu

___________________________________________________________

Koło Łowieckie nr 11 „KUROPATWA” w Krotoszynie, przekazała kwotę 1000 zł na niesienie pomocy dla Ukrainy, za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Krotoszynie.

____________________________________________________________

Zarząd Koła Łowieckiego nr 17 „Dzik” w Koźminie Wielkopolskim, w dniu 11 marca br. przekazał na rzecz pomocy, napadniętej przez Rosję, Ukrainy artykuły medyczne, środki opatrunkowe za kwotę 1511,00 zł. Materiały te zostały przekazane do Gminnego Sztabu Kryzysowego w Koźminie Wielkopolskim.

Zarząd Okręgowy w Katowicach

Zarząd Okręgowy w Kielcach

Zarząd Okręgowy w Krakowie

18.05.2022

Zarząd Okręgowy PZŁ Kraków informuje, że w ramach zorganizowanej zbiorki funduszów w ramach akcji Pomoc Ukrainie za kwotę 3 230 zł zakupiono kamizelki taktyczne, odzież wojskową i opatrunki hemostatyczne.

________________________________

Pomoc Koła Łowieckiego Knieja Kraków

W drugiej części akcji  postanowiliśmy  oprócz darów  na cele bieżące  doposażać bezpośrednio ośrodki, w których przebywają uchodźcy na terenie naszych obwodów. Tak więc w dniu 13.03.22  zakupiliśmy na prośbę opiekunów i przekazali osobiście 28 plecaków szkolnych wraz z wyposażeniem dla dzieci z ośrodka w Książu Wielkim za kwotę 2598 zł. oraz art higieniczne, kosmetyczne, środki czystości, koce za kwotę 400 zł.

W dniu 16.03.2022. do ośrodka w Zdziesławicach 26 kg wędlin oraz mięso z dzika za kwotę ok. 1000 zł  na wyżywienie uchodźców.   24.03.22 suszarkę do bielizny i ubrań do remizy w Maszkowie gdzie zakwaterowano uchodźców za kwotę 1750 zł oraz doposażenie kuchni w dodatkowe szafki i pochłaniacz za 2000 tys zł.  26.03 22 przekazaliśmy dwie pralki automatyczne za kwotę 3250 zł dla Gminy Michałowice na doposażenie kwater dla uchodźców oraz zakupiliśmy  Zmywarkę z wyparzaniem dla ośrodka w Książu Wielkim  za kwotę 3200zł.  W dniu 5.04.22 zakupiliśmy bieliznę i odzież za ok 900 zł dla dwu  dziewczynek które chodzą do klasy z córkami naszej koleżanki  i  wymagały natychmiastowego wsparcia. Tak więc wartość przekazanej pomocy w tym czasie wyniosła 15 098 zł.

Cała kwota została przekazana przez członków Koła Łowieckiego Knieja lub zebrana przez nich wśród znajomych. Sumując, od początku zorganizowania akcji pomocy przekazaliśmy 29 260 zł.

_____________________________________________

Kolejne przekazanie darów dla ukraińskich uchodźców w imieniu krakowskich myśliwych. Artykuły żywnościowe o wartości 1500 zł trafiły do ośrodka dla samotnych matek przy ul. Żywieckiej.

___________________________________________________

Koło Łowieckie Miot w Krakowie dnia 12.03.2022 dostarczyło na przejście graniczne Hrebenne 2 busy pełne art. dla dzieci i kobiet (pampersy, chusteczki nawilżane, soczki, słodycze, mydła, podpaski, zabawki pluszowe itp.) wartość około 50 tys zł.

___________________________________________________

Koło Łowieckie Ponowa w Krakowie zorganizowało akcję pomocy dla Ukrainy. Członkowie Koła zebrali kwotę 3000,00, a Zarząd Koła przeznaczył z budżetu kwotę kolejnych 3000,00.

Za łączną kwotę 6000,00 zostały zakupione: medykamenty, środki opatrunkowe, powerbanki oraz odzież taktyczna (buty, spodnie, rękawice, skarpety).

___________________________________________________

W ramach pomocy Koło Łowieckie Knieja Kraków postanowiono objąć opieką powstały na terenie gminy Michałowice w Miejscowości Zdzięsławice ośrodek „Dolina stawu” w którym przebywają uchodźcy w liczbie około 50 osób. Tam przekazywane są  dary rzeczowe w postaci : żywności, środków higienicznych,  owoców, cytrusów, lekarstw, odzieży, obuwia i zabawek dla dzieci. Od 1.03.2022 do 8.03.2022 przekazano tam dary o wartości ok 6 500 zł.  Ponadto za zebrane pieniądze dokonywane są niezbędne zakupy dla potrzebujących. Dla ośrodka Dolina Stawu: opał za 993 zł, nabiał za 578 zł, środki czystości za kwotę 143 zł.

Na Pomoc dla Lwowa zakupiono i wysłano 1300 kg mąki za kwotę 2600 zł, 125 litrów oleju za kwotę 892 zł.

W dniu 8.03.22. objęto patronatem nowo powstały ośrodek dla uchodźców w Książu Wielkim k. Miechowa gdzie Koło dzierżawi teren. W  ramach pomocy zakupiono 28 par butów dla dzieci  za kwotę 2516 zł.  Tak więc ogólna kwota zakupów wyniosła 7662 zł. Pieniądze i dary rzeczowe zostały zebrane przez członków koła Knieja,  którzy sami wpłacali, a także uzyskiwali wsparcie wśród rodzin i przyjaciół . Łączna pomoc przekazana dla uchodźców na dzień 8.03.2022 wyniosła  14.162 zł (6500zł pomoc rzeczowa + 7622 zł zakupy).

W tym kwoty 993 zł za opał i 892 zł  za olej zostały zrefundowane przez ZO PZŁ w Krakowie.

Zarząd Okręgowy PZŁ Kraków w ramach prowadzonej akcji zbierania środków finansowych na pomoc Ukrainie przekazał dary w postaci odzieży myśliwskiej oraz zakupił leki, opatrunki, batony energetyczne za łączną kwotę 1880 zł.

___________________________________________________

Członkowie Koła Łowieckiego Bór Kraków przyjmują w swoich domach 32 osoby z Ukrainy w tym 16 dzieci. Dotychczasowa szacunkowa wartość pomocy (finansowa, paczki, wyżywienie itp.) to kwota ok.12 tys. zł.

___________________________________________________

W dniu 10.03 Zarząd Okręgowy PZŁ Kraków ze zgromadzonych środków od darczyńców przekazał kwotę 2800 zł na ciepły posiłek dla 300 obywateli Ukrainy przebywających w Krakowie na terenie Konsulatu Generalnego Ukrainy w Krakowie oraz dworach autobusowym i kolejowym.

Zarząd Okręgowy w Krośnie

Zarząd Okręgowy w Koninie

Nazwa koła

data przekazania

Nazwa obdarowanego (np. rodzina, dzieci, instytucja itp. )

Miejscowość

Wartość 

( zł )

17.03.2022r.

Nr 4 „Knieja” Orchowo
ZO Konin
+ myśliwi z Niemiec

6 palet zup błyskawicznych dla wojska ukraińskiego, odzież wojskowaPoprzez Sergieja Isaryka z Bydgoszczy bezpośrednio na front

20,000 zł

10.03.2022r.

Nr 2 „Ryś”
Krzymów
+ ZO Konin

Art. Spożywcze i chemiczne codziennego użytku dla  8 – osobowej rodziny przywiezionej z granicy do Konina, udostępnienie mieszkania, pomoc w zakwaterowaniu

Konin

1500 zł

06.03.2022

Nr 21 „Drop”
Kazimierz
Biskupi

Przewiezienie busem 8- osobowej rodziny z granicy do Konina

Przemyśl – Konin

1.000 zł

09.03.2022r.

Nr 14 „Tur”
Turek

Wpłata na konto „Caritas – Polska” z przeznaczeniem na pomoc Ukrainie

Turek 

1.000 zł

18.03.2022

Nr 7 „Jeleń”
Koło

Wpłata na konto „Polskiej Akcji Humanitarnej”

Warszawa

5.000 zł

02.03.2022

Nr 33 „Diana”
Turek

Artykuły spożywcze, chemia gospodarcza, odzież. Przekazane przez myśliwych  na granicy organizacji ukraińskiej zajmującej się transportem na terenie Ukrainy.

Sokołów Podlaski

7.000 zł

Łącznie przekazano 35.500 zł

Zarząd Okręgowy w Koszalinie

Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Koszalinie informuje, iż w dniu 12.03.2022 r. (sobota) przyjęliśmy i zakwaterowaliśmy w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Manowie oraz w kwaterze myśliwskiej 28 uchodźców z Ukrainy. Jednocześnie prowadzone są rozmowy celem uzupełnienia miejsc, pozostających jako wolne, z udziałem Gminy Manowo oraz Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie. Z posiadanych na dzień dzisiejszy informacji wynika, że jeszcze w tym tygodniu pozostałe (trzy) miejsca wolne zostaną obsadzone.

Ponadto informujemy, że w porozumieniu ze Stowarzyszeniem MAJSTERNIA w Koszalinie (stowarzyszenie mniejszości ukraińskiej), PZŁ ZO w Koszalinie zabezpieczył i zabezpiecza najpilniejsze materiały i produkty socjalno-żywnościowe.

Zarząd Okręgowy w Legnicy

Wojskowe Koło Łowieckie nr 408 „Wilk” PDF

MYŚLIWI Z OKRĘGU LEGNICKIEGO Z POMOCĄ UKRAINIE

W dniu 6 marca w Dobrzejowie na strzelnicy ZO PZŁ w Legnicy odbyła się kolejna edycja spotkań myśliwych. Tym razem w ramach akcji „Myśliwi Pomagają Ukrainie”. Spotkanie zainicjowane zostało przez Klub Seniora, Klub Kolekcjonera, Klub „Diany Kniei” oraz
„młodzież do 60 roku życia”. Symboliczne zawody, bo przecież nie to było celem imprezy, odbyły się na osiach śrutowych (krąg, oś, przeloty i zając).

Dla walczącego narodu ukraińskiego zebrano dary od kół łowieckich oraz od indywidualnych myśliwych i sympatyków łowiectwa legnickiego okręgu łowieckiego, m.in. środki opatrunkowe, leki, odzież, środki higieny, power banki, latarki, agregat prądotwórczy oraz wiele innych potrzebnych im rzeczy o łącznej wartości 30 000 zł.

 Zwycięzcami zostali wszyscy uczestnicy tego spotkania.

Wielkie podziękowania należą się organizatorom tej imprezy. Zarządowi Okręgowemu PZŁ w Legnicy za udostępnienie strzelnicy, obsłudze, sędziom, darczyńcom i sponsorom. Każdy wniósł ogromny wkład w zorganizowanie i bezpieczny przebieg zawodów. Każdy z obecnych swoją ofiarnością wsparł wysiłek naszych sąsiadów w obronę swojej ojczyzny.

Specjalne podziękowania i gratulacje należą się Koledze Andrzejowi Rogowskiemu, który przyczynił się do zorganizowania imprezy.

Od lekarzy ze szpitala położonego na południu Ukrainy nadeszła wiadomość o tym, że wszystkie dary dotarły. Od lekarzy i pielęgniarek na ręce Kol. Andrzeja Rogowskiego złożono serdeczne podziękowania za okazane wsparcie i pomoc.

Autorami zdjęć są: Edyta Teclaf-Zawadzka oraz Marcin Kędzierski.

Zarząd Okręgowy w Lesznie

Pomoc Kół Łowieckich z Okręgu Leszno – w sumie zebrano 29 250 zł

 • Górnicze Koło Łowieckie „SZARAK” Wałbrzych – przyjęcie 4 rodzin w domu myśliwskim w powiecie żarskim
 • KŁ Kaczor Góra – zakup i wysłanie na granicę 1 tony żywności o długim terminie przydatności – 2 000 zł
 • Wojskowe Koło Łowieckie Ryś nr 432 przy J.W. 3477 – żywność o długim terminie przydatności na pomoc dla mieszkańców Ukrainy oraz żołnierzy – 2 000 zł
 • KŁ nr 28 Drop Poznań, KŁ Knieja Poznań, KŁ Knieja Śmigiel, KŁ Ryś Kościan (środki opatrunkowe 200 zł), KŁ Szarak Krzywiń, KŁ nr 9 Knieja – na wyposażenie lokalu przekazanego na pomoc uchodźcą przez Starostę kościańskiego – 6 000 zł
 • KŁ nr 15 Lis Pępowo – środki medyczne, żywność z długim terminem, woda – 1 500 zł
 • KŁ nr 13 Drop Rawicz, KŁ nr 12 Lis Bojanowo, KŁ 16 Żuraw Jutrosin – środki opatrunkowe, leki przeciwbólowe – 1 050 zł
 • KŁ nr 7 Jeleń Brenno – 8 kartonów pieluch dla dzieci – 1 000 zł
 • KŁ Bażant Gór – koce, odzież, środki medyczne – 3 000 zł
 • KŁ Bażant Pogorzela – wpłata na rzecz uchodźców  1 500 zł
 • KŁ nr 19 Jeleń Piaski – środki higieny osobistej, sucha żywność, koce, ręczniki papierowe – 1 000 zł
 • KŁ nr 316 Łoś Warszawa – wpłata na rzecz uchodźców  5 000 zł
 • KŁ Rogacz Sułów Mały – odzież, obuwie, żywność z długim terminem przydatności – 2 000 zł
 • KŁ Drop Górzno – artykuły higieniczne, żywność – 2 000 zł
 • KŁ nr 6 Jeleń we Włoszakowicach – wpłata na rzecz uchodźców – 1 000 zł (Dziecięcy Szpital we Lwowie)

Zarząd Okręgowy w Lublinie


Zarząd Okręgowy PZŁ w Lublinie razem  z Fundacją Ekologiczne Forum Młodzieży przeprowadził cztery konwoje darów do Lwowa, o łącznej wartości około 80 tyś euro. Konwoje z różnymi przygodami za każdym razem docierały do celu, do samego  Lwowa. Dziękujemy wszystkim za pomoc i odwagę.

Zarząd Okręgowy w Łodzi

Zarząd Okręgowy w Łomży

Dziś już chyba każdy pomaga jak może osobom poszkodowanym w związku z wybuchem wojny na Ukrainie. 
 
Jedni przekazują pieniądze, inni zbierają żywność i środki opatrunkowe. 
W dniu 11.03.2022 w głowie jednego z naszych Kolegów zrodziła się nowa koncepcja, żeby pójść o jeden krok dalej… 
I dostarczyć zebrane artykuły spożywcze i opatrunkowe, które zostały tym razem zebrane przez Ojców Pallotynów I Pallotyński sekretariat misyjny bezpośrednio na Ukrainę. 
 
W efekcie tych działań w dniu 12.03.2022 właściciel firmy MAGIA AGRO Rafał Tomczyk (Koło Łowieckie Jarząbek Szepietowo), podjął decyzję o zorganizowaniu działań logistycznych, które pozwoliły dostarczyć do Brzuchowic w okręgu Lwowskim i Parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, około 7 ton żywności, środków opatrunkowych i higienicznych dla osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych. 
 
W dzisiejszym trudnym dla wszystkich czasie, działania tego kalibru są niezwykle ważne dla morale potrzebujących, jak również dla całego środowiska myśliwych.
Darz Bór!
 

Zarząd Okręgowy w Nowym Sączu

Zarząd Okręgowy w Nowym Sączu informuje o działalności okręgu nowosądeckiego w ramach pomocy Ukrainie:

 1. ZO PZŁ w Nowym Sączu we współpracy z innymi okręgami (okręg wiodący Tarnobrzeg) – ubrania            – 1.500,-zł
 2. KŁ Łowieckie SZARAK w Nowym Targu   ( PCK z dopiskiem Ukraina)                                                                   –     500,-zł
 3. KŁ RYŚ  Stary Sącz (CARITAS, pampersy, obuwie, kosmetyki)                                                                               –   5.000,-zł
 4. KŁ GRUNWALD Mszana Dolna (pralka automatyczna, materace, ubrania)                                                       –   3.000,-zł
 5. KŁ ROSOMAK Śnietnica  (Polska Misja Medyczna)                                                                                                –    2.000,-zł
 6. KŁ JELEŃ w Krynicy-Zdroju (ubrania, buty, śpiwory, materace)                                                                           –   10.000,-zł
 7. KŁ SZARAK Jodłownik ( zbiórka na środki opatrunkowe dla szpitala we Lwowie)                                            –     5.000,-zł
 8. KŁ WATRA Zakopane (lornetki, radiotelefony, leki, opatrunki)                                                                            –     6.000,-zł
 9. KŁ BÓR Spytkowice (CARITAS Spytkowice, środki pieniężne, leki, koce)                                                            –     2.500,-zł
 10. KŁ  DZIK w Gorlicach (środki pieniężne dla uchodźców przebywających w Prawosławnym Ośrodku Miłosierdzia ELEOS w Gładyszowie) –   5.000,-zł
 11. KŁ RYŚ Gorlice (art. żywnościowe dla ośrodka ELEOS w Gładyszowie)                                                              –        500,-zł
 12. KŁ  JAWORZ w Limanowej (art. żywnościowe, ubrania, buty)                                                                             –      5.000,-zł
  Łącznie  dotychczas                                                                                                                                                    –  46.000,-zł.

Zarząd Okręgowy w Olsztynie

_____________________________________________

 1. Rejon Morąg – kamizelki kuloodporne – w wysokości 40.000,- zł
 2. KŁ „Łyna” Nowe Ramuki – zakup samochodu terenowego i przerobienie go na warunki wojenne, środki opatrunkowe i art. militarne – w wysokości 14.000,- zł
 3. KŁ „Kaczor” Dobre Miasto – specjalistyczne opatrunki, sprzęt optyczny, śpiwory – w wysokości 8.500,- zł
 4. KŁ „Kudypy” Olsztyn – specjalistyczne opatrunki, lornetki, lunety – w wysokości 20.000,- zł

Zarząd Okręgowy w Opolu

Mała pomoc w dużej sprawie

W ostatnich dniach Koło Łowieckie Odyniec z Karłowic miało okazję wziąć udział w akcji niesienia pomocy Ukrainie. Stało się to za sprawą Ochotniczej Straży Pożarnej z Karłowic, która w dniach 12-14 kwietnia gościła strażaków z Ortsfeuerwehr Rüdersdorf bei Berlin, wiozących pomoc sprzętową dla strażaków z Ukrainy.

Docelowym adresem konwoju składającego się z 12 aut (busów i ciężarówek) był Rzeszów. Ponieważ trasa była długa, została podzielona a miejscem odpoczynku, zarówno w drodze do i jak z Rzeszowa, stał się Dom Myśliwego KŁ Odyniec. Myśliwi bez wahania odpowiedzieli na prośbę strażaków z OSP Karłowice o skorzystanie z naszego domu w celu zapewnienia gościom z Niemiec wytchnienia i noclegu.

Cieszymy się, że tym niewielkim gestem mogliśmy wesprzeć międzynarodową pomoc strażakom w Ukrainie.

Z posiadanych informacji wiemy, że cały przekazany w Rzeszowie sprzęt dotarł bezpiecznie do celu.

_______________________________________________

 1. KŁ nr 6 „Odyniec” KARŁOWICE  – kwota przekazana  1000,00 PLN,
 2. KŁ nr 4 „Słonka”   BYCZYNA         – kwota przekazana 2000,00 PLN,
 3. KŁ nr 13 „Bażant” OPOLE            – kwota przekazana  1000,00 PLN,
 4. KŁ nr 5 „Świt”        WOŁCZYN     – kwota przekazana  2000,00 PLN.
 5. KŁ nr 10 „Szarak” OPOLE      – dary dla Domu Dziecka w Turawie w postaci 20 kompletów pościeli, kołder, poduszki, ręczników, kocy oraz środki  higieniczne na łączną kwotę 4.000 zł.

Na dzień 17 marca 2022 r. – Łączna kwota 10.000 PLN .

Dodatkowo KŁ nr 2 „Azoty” K-KOŹLE udostępniło swoją siedzibę koła w Starej Kuźni do zakwaterowania 10 osób z UKRAINY.

Zarząd Okręgowy w Ostrołęce

Zarząd Okręgowy w Pile

ZO Piła wspiera fundację Karola Kusa Qltura Bez Granic (lider zespołu Taraka – autor  „hymnu Majdanu” – Podaj Rękę Ukrainie). Karol mieszka na naszym terenie i już wcześniej współpracowaliśmy m.in. promując dziczyznę.

Zorganizowano zbiórkę sprzętu optycznego, który wraz z leśnikami przekazaliśmy na Ukrainę.
Zebraliśmy ponad 9000 zł, za które kupujemy wyposażenie wysyłane na Ukrainę.

Koła łowieckie także włączyły się w działania np. KŁ Trop w swojej kwaterze gości siedmioosobową rodzinę z Ukrainy.

Zarząd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

piotrkow.pzlow.pl – Myśliwi Ukrainie – informacje aktualizowane na bieżąco

_________________________________________________

W dniu 01 marca 2022 roku myśliwi z Koła Łowieckiego Nr 16 „Kuropatwa” w Opocznie wsparli akcję pomocy poszkodowanym w związku z toczącą się wojną na Ukrainie i zakupili najpotrzebniejsze rzeczy tj,: środki higieny osobistej, ręczniki, pieluchy, szampony, mydła, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, papiery toaletowe, płyny do mycia naczyń, kosmetyki dla dzieci, i przekazali Fundacji Dar Dla Potrzebujących w Opocznie. Przekazania zebranych środków dokonali łowczy koła Marcin Bogusławski i skarbnik Mariusz Koziarski. Warto nadmienić, że to nie pierwsza akcja w której myśli wspierają potrzebujących. Na dary przeznaczono kwotę około 1 500 złotych.

_________________________________________________

Ponadto 2 marca 2022 roku do ZO w Piotrkowie Tryb. najpotrzebniejsze rzeczy dostarczyły koła łowieckie:

 • SZARAK W Tomaszowie Maz. – żywność, art. higieniczne, mleko w proszku dla dzieci — na kwotę ponad 1000 zł
 • PRZEPIÓRKA w Inowłodzu-środki opatrunkowe — na kwotę 1000 zł
 • DANIEL w Tomaszowie Maz.-środki opatrunkowe — na kwotę 1000 zł

_________________________________________________

W dn. 3-4 marca pomocy poszkodowanym z Ukrainy udzieliły koła łowieckie:

 • SZARAK Wola Grzymalina- przekazano koce, śpiwory na kwotę 600 zł
 • KUROPATWA Rusiec-przekazano najpotrzebniejsze rzeczy za kwotę 1000 zł
 • DANIEL  Tomaszów Maz. dostarczono kolejne zakupy środków opatrunkowych za kwotę 1000 zł.


Łącznie KŁ „Daniel” Tomaszów Maz. przeznaczyło już ponad 2000 zł na pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują w tym trudnym czasie. Gratulujemy Kolegom myśliwym wspaniałej postawy!

Dziękujemy również anonimowemu darczyńcy, który odstąpił lornetkę oraz optykę myśliwską w celu przekazania  walczącym o swój kraj Ukraińcom.

Zarząd Okręgowy w Płocku

W obliczu wielkiej tragedii Zarząd Okręgowy PZŁ w Płocku uruchamia zbiórkę na pomoc dla Ukrainy!

Prosimy Koła Łowieckie, Koleżanki i Kolegów Myśliwych o wpłaty na pomoc dla Ukrainy. Całość środków zostanie przekazana odpowiedniej organizacji charytatywnej.

Konto ZO PZŁ w Płocku: 74 1240 3174 1111 0000 2890 0315 z dopiskiem Ukraina.

Pozdrawiamy!

Zarząd Okręgowy w Poznaniu

Leki oraz opatrunki dotarły w miejsce docelowe na Ukrainie – wszystko było organizowane prywatnie. 

Darowizna od myśliwych z koła „Sarna” Kłecko.

Pomoc dla matek z dziećmi z Ukrainy

Prosimy o udzielenie pilnego wsparcia dla miasteczka namiotowego wolontariuszy na przejściu Zosin-Ustiług.

Na przejściu funkcjonuje od 10 dni miasteczko namiotowe wolontariuszy z całej Polski, udzielających pomocy żywnościowej, medycznej, i wszelkiej innej uchodźcom z Ukrainy przekraczającym Granicę Państwa w Zosinie.

Jedynym ogrzewanym namiotem (powierzchnia około 60m2) jest wspólny namiot firmy sprzątającej Amelia (z Międzychodu w pobliżu granicy niemieckiej) i klubu motocyklowego „Sharks” z Wrześni.

W najbardziej obleganych godzinach w namiocie przebywa ponad 100 osób, w większości dzieci.

W namiocie wydajemy gorące posiłki I PRZECHOWUJEMY UCHODŹCÓW (kobiety i dzieci) CZEKAJĄCYCH NA TRANSPORT, wielokrotnie przez wiele godzin.

Dysponujemy agregatem 60 kW, do którego paliwo (olej napędowy) dostarcza okoliczna ludność w baniakach po płynie do spryskiwaczy, czasem w kanistrach. PRĄD Z AGREGATU JEST UDOSTĘPNIONY POZOSTAŁYM WOLONTARIUSZOM, MEDYCZNYM I INNYM, POPRZEZ PROWIZORYCZNE PRZEDŁUŻACZE.

Posiadany namiot nie jest profesjonalny, jest to namiot używany na wesela (już kleimy go taśmą klejącą)

Motocykliści i pracownicy prywatnej firmy Amelia już dawno przekroczyli granice wyczerpania, pojawiają się krwotoki z wycieńczenia, ale nie opuszczają namiotu. Po ośmiu dniach udało się pozyskać zastępstwo na 2 dni, ale nie ma perspektyw na stałe wymiany.

PROSIMY O POMOC ODPOWIEDNICH SŁUŻB (WOJSKO, OBRONA TERYTORIALNA) W DOSTARCZENIU ODPOWIEDNIEGO AGREGATU, NAGRZEWNICY DO NAMIOTU, MOCNIEJSZEGO NAMIOTU ORAZ ZASTĄPIENIE NAJBARDZIEJ WYCIEŃCZONYCH WOLONTARIUSZY.

Z Poważaniem i PROŚBĄ O POMOC
Mariusz Maciejowski SHARKS MC POLAND Łowczy Koła Łowieckiego nr 107 Wilk w Marzeninie.
510952671
w imieniu Firmy „Amelia” i Klubu Sharks MC

Zarząd Okręgowy w Przemyślu

______________________________________________________

Dane na dzień 04.04.2022 
  
KŁ Darz Bór Radymno2389,18
WKŁ Miś Przemyśl800
KŁ Szarak Kańczuga1000
KŁL Dzik Przemyśl1000
KŁ Klub Myśliwych Diana2400
KŁ Sokół Jarosław50000
KŁ Bażant Pzreworsk1130
 500
KŁ Knieja Narol500
KŁ Miot Kraków500
KŁ Łoś Oleszyce600
KŁ SM Cietrzew Lunaczów5000
Kł PKŁ Ponowa Przemyśl500
KŁ Sokolik Horyniec500
Koledzy Myśliwi okręgu20000
ZO PZŁ Przemyśl3600
POMOC ogółem90419,18

Zarząd Okręgowy w Radomiu

Zarząd Okręgowy PZŁ w Radomiu przekazuje informacje na temat podjętych w naszym okręgu działań na rzecz pomocy Ukrainie:

 1. Koło Łowieckie „Bażant ” Warka przeznaczyło na pomoc dla ukraińskich uchodźców kwotę 1 100 zł. Zakupiono artykuły spożywcze, które koło przekazało lokalnej organizacji „Warka dla Ukrainy”.
 2. Zarząd Okręgowy PZŁ w Radomiu w porozumieniu z Caritas Diecezji Radomskiej zakupił i przekazał 265 par ciepłych skarpet o wartości rynkowej ok. 6000zł, przekazujemy oświadczenie i zdjęcie.

Protokół przekazania – Pomoc Ukrainie

__________________________________________

Zarząd Okręgowy PZŁ w Radomiu przekazuje kolejne informacje na temat podjętych w naszym okręgu działań na rzecz pomocy Ukrainie:

 1. Koło Łowieckie „Jenot” w Grójcu przekazało dla Walczącej Ukrainy 5szt 10 litrowych profesjonalnych apteczek plecakowych wraz z wyposażeniem.
 2. Koło Łowieckie „Przepiórka” w Siennie:
 • przekazanie środków finansowych do Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej-POMOC DLA UKRAINY w wysokości 1000zł
 • przekazanie środków finansowych na leczenie Wiktorii Szymczyk  chorej na ostrą białaczkę szpikową w wysokości 1000zł.

__________________________________________

Członek koła Łowieckiego Róg w Ciepielowie, Piotr Wójcik:

„Aktualnie goszczę u siebie 16 uchodźców z Ukrainy (w tym 6 dzieci). Docelowo przyjmę u siebie do 20 osób.
Jak okazało się po przyjeździe pierwszej grupy (06 marca), że to rodzina kolegi po strzelbie z Ukrainy z okolic Żytomierza. Do dyspozycji uchodźców oddałem cały swój dom (7 pokoi). W tej chwili wyżywienie i potrzebne rzeczy dostarczane są w całości przeze mnie i znajomych w tym przez kolegów z Koła.”

Zarząd Okręgowy w Rzeszowie

Zarząd Okręgowy w Siedlcach

Włączając się do akcji „Myśliwi Ukrainie” Zarząd Okręgowy PZŁ w Siedlcach organizuje akcję pomocy w postaci zbiórki odzieży myśliwskiej (nowej i używanej), która zostanie przekazana oddziałom Obrony Terytorialnej Ukrainy oraz zbiórki pieniędzy na bieżące potrzeby uchodźców wojennych z Ukrainy przebywających na terenie RP, a jeżeli wystąpi taka potrzeba, planujemy również zakup wyprawek szkolnych dla ukraińskich dzieci.

Ponadto koła łowieckie naszego okręgu  w ramach naszej akcji pomocowej ZO w Siedlcach zakupują i przekazują odzież i obuwie, dokonują wpłat bezpośrednio dla walczących, udostępniają swoje kwatery i obwody na szkolenia żołnierzy WOT i sił sprzymierzonych oraz udzielają schronienia i wsparcia potrzebującym uchodźcom.

Pismo Zarządu Okręgowego w Siedlcach

Zarząd Okręgowy w Skierniewicach

_____________________________________________________

W dniu 02.03.2022 r. Z.K. TUR Brwinów w Woli Szydłowieckiej podjął uchwałę o przeznaczeniu kwoty 2000 zł na zakup środków czystości i przekazanie ich do „Magazynu Darów dla Uchodźców z Ukrainy” w Bolimowie znajdującego się w OSP Bolimów.

W dniu 04.03.2022 zrealizowana została uchwała Z.K. TUR I dostarczono zakupione artykuły za kwotę 2000 zł do Magazynu Pomocy dla Uchodźców z Ukrainy w OSP Bolimów od członków K.Ł. TUR Brwinów w Woli Szydłowieckiej. 
Pomagajmy!!!! 
 
Prezes K.Ł. „TUR Brwinów”
Krzysztof Figat 

Zarząd Okręgowy w Słupsku

 1. Wystosowaliśmy pismo do kół ws. wsparcia finansowego działań związanych z pomocą uchodźcom – wpłaty zbieramy na subkonto ZO PZŁ i zakupujemy za to najpotrzebniejsze rzeczy oraz finansujemy transport matek z dziećmi z granicy na tereny słupskiego ZO.
 2. Nawiązaliśmy współprace z Burmistrz Miastka – „dysponujemy” pokojami w OHZ Dretyń, którymi zawiadujemy współpracując z Kierownikiem OHZu – Krzysztofem Gajewskim.
 3. 03. marca 2022 r. zorganizowaliśmy transport rodziny z Ukrainy, po którą jedziemy, gdy zbliżą się do granicy. Na razie są po stronie ukraińskiej, ale na bieżąco zdają informacje o swojej lokalizacji i przybliżonym czasie dotarcia do granicy naszego kraju. Wtedy puszczamy po nich busa (kierowca jest, bus jest). Zorganizowałem również dla nich nocleg.
 4. Pomagamy również, przekazując najpotrzebniejsze rzeczy, przy współpracy z lokalnymi samorządami.
 5. Koła łowieckie intensywnie wspierają całą akcję. Czasami za naszym pośrednictwem, czasami indywidualnie.
 6. Organizujemy kolejne transporty ludzi, którzy znajdą schronienie w naszych okolicach i przy naszej pomocy.

Zarząd Okręgowy w Suwałkach

Zarząd Okręgowy w Szczecinie

Pomoc dzieciom z Ukrainy, Nadodrzańskie

„Drodzy Koledzy, chciałabym poinformować Was, iż w związku dramatycznymi wydarzeniami w Ukrainie, oraz napływem ogromnej liczby osób pokrzywdzonych, w szczególności dzieci, na teren RP, w tym woj. zachodniopomorskiego, Zarząd Koła, z inicjatywy kolegi B. Adamczyka, nabył sprzęt sportowy za kwotę ponad 2.300,- zł., i sprzęt ten przekazał p.o. Prezesa Zarządu Koła, Andrzej Kołtunowski, dzieciom ukraińskim przebywającym w Moryniu.
 
W imieniu Zarządu Koła dziękuję wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie. „

Zarząd Okręgowy w Tarnobrzegu

Zarząd Okręgowy w Tarnowie

Pomoc dla Ukrainy – PDF

___________________________________________________

Od początku wydarzeń na Ukrainie tarnowscy myśliwi chętnie włączyli się po raz kolejny chętnie w pomoc odpowiadając na prośbę kol. Łowczego Okręgowego Krzysztofa Kokoszki. Koordynatorkami akcji zostały: Anna Sapiecha i Klaudia Figura. Indywidualnie oraz jako Koła Łowieckie przeprowadzili zbiórki najbardziej potrzebnych rzeczy w tym środków czystości, produktów  spożywczych, środków medycznych i lekarstw, śpiworów itp. Do naszej zbiórki przyłączyły się m.In.: Łowczy Okręgowy Krzysztof Kokoszka, Anna Sapiecha Krzysztof Kuczek, Tadeusz Dzięgiel, Sylwia Mrzygłód, Lucyna Maniawska, Katarzyna Dobosz,  Natalia Adamczyk, Joanna Krużel, Władysław Czernia, Kapelan Krajowy PZŁ Ks. Sylwester Dziedzic, myśliwi z: KŁ Bór Brzesko, KŁ Jaźwiec Tarnów, KŁ Jedność Brzesko, Tarnowski Klub Dian, KŁ Sarna Radgoszcz, KŁ Knieja Smyków, KŁ Knieja Tarnów, KŁ Szarak Skrzynka, KŁ Dąbrówka Dąbrowa Tarnowska, KŁ Nadwiślan Szczurowa, KŁ Dunajec Wojnicz, KŁ Darz Bór Tarnów, KŁ Bór Tarnów, KŁ Knieja Szerzyny, KŁ Łoś Bochnia.

Przewodnicząca Anna Sapiecha oraz Członkowie Komisji Kultury z naszego Okręgu wraz z Kapelanem Krajowym PZŁ przekazali ponad 8000 szt. Produktów spożywczych typu instant. Natomiast kol. Tadeusz Dzięgiel przekazał również 1500 szt. puszek mięsnych. wszystko to jako doraźna pomoc dla potrzebujących z Ukrainy. Dziękujemy za finansowy wkład w zakup produktów: Anna Sapiecha Krzysztof Kuczek, Tadeusz Dzięgiel Sylwia Mrzyglod Lucyna Maniawska Katarzyna Dobosz  Natalia Adamczyk Joanna Krużel Władysław Czernia Ks. Sylwester Dziedzic. Ps. Dziękujemy również dodatkowo kol. Lucynie i kol. Katarzynie które już w pierwszych dniach przyjęły u siebie rodziny uchodźców z Ukrainy.

Wczoraj 14.03 miało miejsce pakowanie i opisywanie darów od tarnowskich myśliwich w które włączyli się aktywnie członkowie Komisji Kultury i Zarządu Okręgowego. Dziękujemy za pomoc szczególnie młodej mieszkance Ukrainy o imieniu Марічка która w ostatnich dniach przybyła do Polski a dziś bardzo nam pomogła w opisywaniu produktów i paczek w swoim języku ukraińskim.
Dziś 15.03 dary wyjechały na Ukrainę w okolice Lwowa.

Zarząd Okręgowy w Toruniu

Zarząd Okręgowy PZŁ w Toruniu informuje, że koła łowieckie z Naszego okręgu przekazały dotychczas pomoc materialną w postaci artykułów medycznych oraz produktów spożywczych wartości ok. 2000 zł.

Ponadto zaoferowana została, przez naszych myśliwych, gotowość wsparcia w zakresie transportu paletowego darów dla uchodźców z Ukrainy powiatowemu koordynatorowi, który zajmuje się zbiórką darów z terenu gmin powiatu toruńskiego.

Zarząd Okręgowy w Wałbrzychu

Zarząd Okręgowy w Warszawie

 
Nasi koledzy Piotr i Tomasz Bracik z Wojskowego Koła Łowieckiego Nr 203 „Daniel” przyjęli pod swój dach matki i dzieci z walczącej #Ukrainy. Z kraju barbarzyńsko i zdradziecką napadniętego przez Rosje i Białoruś.
Na początku tygodnia przybysze otrzymali wsparcie z zasobów podarowanych przez naszych mieszkańców i zgromadzonych w #ArenaLegionowo. Korzystając ze wsparcia Kierownika obiektu Pana Michała Kobrzyńskiego przekazaliśmy umęczonym podróżnym środki pierwszej potrzeby.
 
Dzisiaj nasz członek WKŁ Nr 203 „Daniel” – Romuald Nowak podesłał mały, wygodny autobus i cała grupa uchodźców przyjechała do #Legionowa. W ratuszu w imieniu Prezydenta i Legionowian przywitała nas Pani Ania Łaniewska. Wsparcia logistycznego udzielili nam koledzy ze Stowarzyszenia „Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców” /ORK/ – spadkobiercy 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty – gen. Zenon Poznański, gen. Piotr Czerwiński z żona Bożeną i płk Kazimierz Niewęgłowski. Nasi przybysze zostali zaopatrzeni w rzeczy niezbędne do życia na najbliższe dni. Były słowa wdzięczności i łzy. Prezes ORK w imieniu zarządu przekazał 1000 zł przyjaciołom na zakup lekarstw.
 
Podczas spaceru i lekcji historii o Legionowie (1920 r.) odwiedziliśmy sklep #uAdasia znany naszym mieszkańcom. Młodzież, dzieci z Ukrainy zaopatrzyły się w środki biurowe a właściciel sklepu odmówił przyjęcia zapłaty. I znowu radość i łzy. Pobyt w Legionowie zakończyliśmy w #McDonalds. Sponsor uronił łzę – Marek Samarcew.
 

 

Zarząd Okręgowy we Wrocławiu

Zarząd Okręgowy w Zamościu

Na zdjęciach Koledzy z KŁ nr 41 Łoś w Dołhobyczowie na przejściu granicznym w Zosinie. KŁ 42 Cichy Bór w Modryńcu przygotowało w swojej kwaterze myśliwskiej 15 miejsc noclegowych dla uchodźców z UA.

Informacje na Facebooku:

Dzień dobry,
Koleżanki i Koledzy, poniżej przesyłamy wiadomość od naszego Kolegi myśliwego który w imieniu Kolegów z Ukrainy zwraca się o pomoc rzeczową.
Ponadto informujemy, że Zarząd Główny PZŁ również zwrócił się z prośbą do Kół Łowieckich o włączenie się do pomocy obywatelom z Ukrainy, m.in. poprzez udostępnianie miejsc noclegowych w tym domków myśliwskich, letniskowych lub innych budynków lub pomieszczeń którymi dysponują koła łowieckie lub indywidualni myśliwi. W przypadku chęci udostępniania budynku lub gdy już jego udostępnienie nastąpiło, bardzo prosimy o przekazanie informacji do zarządu okręgowego na adres: w.adamczyk@pzlow.pl
 
Poniżej teść wiadomości od naszego Kolegi:
 
W imieniu własnym a także Braci myśliwskiej i każdego, kto z dumą służył, bądź służy w polskim mundurze, komu nie jest obojętny i obcy los Naszych sąsiadów Ukraińców, walczących o Wolność swojego kraju, apeluję o rzeczową pomoc – zbiórkę sprzętu , post ten jest zamieszczony po telefonie kolegi który wręcz błagał o pomoc bo nie mają prawie nic co mogłoby im pomóc w obronie własnej Ojczyzny , Domów i Rodzin…
– motorole lub krótkofalówki które ułatwią im kontakt miedzy sobą podczas obrony terytorialnej
-noktowizory ,, mogą być wysłużone oby działaly  które w porze nocnej są bardzo potrzebne gdyż dywersanci podają namiary do ostrzału …
– samochody terenowe przynajmniej 2 w symbolicznej kwocie za które zapłacą  ….
Ponadto Nasi walczący Koledzy potrzebują: 
–  buty wojskowe rozmiar 43-44
–  kamizelki kuloodporne
–  Po prostu kto co może
Kontakt i więcej informacji pod numerem telefonu 577457877
 
Uprzedzając złośliwe komentarze i hejt w odniesieniu do naszej trudnej historii Polsko – Ukraińskiej – musimy się liczyć się z tym, że dziś Ukraina a jutro to być może my podzielimy jej los, nie mniej jednak żeby zbudować Przyszłość nie oglądajmy się na Przeszłość ………….

Zarząd Okręgowy w Zielonej Górze

Stacja Badawcza Czempiń