Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Polskim Związku Łowieckim

Z okazji przypadającego w tym roku Międzynarodowego Dnia Dziecka Polski Związek Łowiecki pod raz drugi zorganizował ogólnopolskie wydarzenie, którego ideą było połączenie edukacji łowieckiej i ekologicznej z działalnością pro społeczną na rzecz najmłodszych.

W całej Polsce w większości zarządów okręgowych w dniach 29 maja – 13 czerwca odbywały się imprezy dla rodzin z dziećmi lub dla placówek opiekuńczo-wychowawczych. Łącznie wzięło w nich udział 7105 osób (z czego 3870 stanowiły dzieci) i 56 ośrodków.

Imprezy plenerowe

Najciekawsze i największe wydarzenie pod hasłem „Na tropie dobrej zabawy” zorganizował Zarząd Okręgowy w Katowicach. Impreza odbyła się  6 czerwca b.r. we współpracy z Zamkiem Ogrodzieniec, na terenie podzamcza. Wydarzenie miało na celu świętowanie Dnia Dziecka jak również promocję kultury łowieckiej, kynologii i sokolnictwa oraz edukację przyrodniczą i ekologiczną. Tym bardziej, że 5 czerwca to Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska.

Nad wydarzeniem patronat objęła Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec. W organizację wydarzenia aktywnie włączyła się Łowcza Rejonu Zawierciańskiego Olga Oleksiak i lokalne Koła Łowieckie. Do organizacji wydarzenia dołączyły Lasy Państwowe, w tym trzy nadleśnictwa (Katowice, Siewierz, Brynek), Leśne Pogotowie w Mikołowie. Jako wydarzenia towarzyszące zorganizowano z regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zbiórkę krwi pod hasłem DARZ BÓR- DASZ KREW. W trakcie wydarzenia przeprowadzono zbiórkę publiczną nr 46/2021/399/OR, we współpracy z Fundacją Dzieciom „Zdążyć z pomocą” na rzecz podopiecznej Fundacji Emilii Krzykawskiej. W imprezie brali udział zaproszeni podopieczni Domu Dziecka w Chruszczobrodzie i świetlicy środowiskowej Bezpieczna Twierdza z Katowic.

ZOBACZ REACJĘ W TVP3 KATOWICE

ZOBACZ RELACJĘ ZO KATOWICE

WYWIAD Z ŁOWCZYM OKREGOWYM MICHAŁEM GAWDZIKIEM W TVP3 KATOWICE

W Dzień Dziecka każda pogoda jest dobra, i nawet zimna końcówka maja nie pokrzyżowała planów Zarządu Okręgowego w Lublinie, który przyjął najmłodszych na terenie OHZ Wierzchowiska.

ZOBACZ RELACJE ZO LUBLIN

Większość wydarzeń odbyła się w ramach pikników czy festynów pod gołym niebem, podczas których największą popularnością cieszyło się strzelanie z łuku, pokazy sokolnicze, warsztaty z psami myśliwskimi, rozpoznawanie tropów, możliwość zobaczenia z bliska dzikich zwierząt. Nie zabrakło też standardowych dziecięcych atrakcji, czyli puszczania baniek mydlanych, malowania buziek, brokatowych tatuaży czy gier sprawnościowych.

Dziczyzna dla najmłodszych

Drugoplanową bohaterką zorganizowanych przez okręgi imprez była dziczyzna, która znikała z talerzy mniejszych i większych z zawrotną prędkością. Dzieci, które miały okazję świętować swój dzień ze słupskimi myśliwymi mogły wziąć udział w odcinku specjalnym programu kulinarnego, podczas którego wspólnie z prowadzącym przygotowywały burgery z dziczyzny:

ZOBACZ ODCINEK SPECJALNY PROGRAMU DZIKA MICHA Z UDZIAŁEM DZIECI

Współpraca z nadleśnictwami

Nadleśnictwa chętnie włączały się w inicjatywy zarządów okręgowych. W tak wzmocnionym składzie można było zaproponować dzieciom więcej atrakcji, więcej prezentów i poświęcić każdemu zainteresowanemu więcej indywidualnego czasu. doskonałą współpracę myśliwych i leśników na rzecz dzieci możecie zobaczyć w poniższych relacjach:

ZOBACZ RELACJĘ Z DNIA DZIECKA W ŁOMŻY

ZOBACZ RELACJĘ Z LEŚNEGO FESTYNU W ZIELONEJ GÓRZE

Strzelnice otwierają się na dzieci

Idąc za ciosem nowego projektu JUNOR PZŁ wiele zarządów okręgowych postanowiło zorganizować Dzień Dziecka na strzelnicach Polskiego Związku Łowieckiego. Dzieci mogły zapoznać się ze strzelectwem myśliwskim i poczuć ducha rywalizacji w animowanych przez myśliwych zabawach na świeżym powietrzu. W wielu miejscach prowadzono też edukację ekologiczną.

ZOBACZ RELACJĘ Z DNIA DZIECKA W SIEDLCACH

Z inicjatywy łowczego krajowego Pawła Lisiaka ogólnopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka mają charakter cykliczny i będą kontynuowane w najbliższych latach:

Uważam, że jest to świetna inicjatywa, z której korzyść jest obopólna. Myśliwi integrują się z lokalną społecznością i przekazują najmłodszym wiedzę o przyrodzie.  Dzieci z kolei mogą atrakcyjnie spędzić czas, oderwać się od świata wirtualnego i poznać styl życia związany z troską o środowisko.

 – zaznacza łowczy.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱