Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Ośrodki Hodowli Zwierzyny

W Polsce jedyną organizacją zrzeszającą myśliwych jest Polski Związek Łowiecki, który swój system gospodarki łowieckiej opiera na działalności kół łowieckich dzierżawiących obwody łowieckie. Ponadto Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego posiada w swojej jurysdykcji 36 obwodów łowieckich, których powierzchnia przekracza 250 000 ha. Funkcjonują one w ramach 18 Ośrodków Hodowli Zwierzyny (OHZ) ulokowanych na terenie całej Polski.

Do zadań OHZ należy między innymi:

 • prowadzenie wzorcowego zagospodarowania łowisk,
 • wdrażanie nowych osiągnięć z zakresu łowiectwa,
 • prowadzenie badań naukowych,
 • odtwarzanie populacji zanikających gatunków zwierząt dziko żyjących,
 • prowadzenie szkoleń z zakresu łowiectwa.


Tak więc myśliwi udający się na polowanie do Ośrodków Hodowli Zwierzyny Zarządu Głównego PZŁ mają pewność, że trafiają pod opiekę znakomitych specjalistów.

Kursy i warsztaty

Profesjonalnie przygotowana kadra oraz dobrze zagospodarowane łowiska pozwalają nam zaproponować szkolenia oraz praktyczne warsztaty dla sokolników i myśliwych chcących pogłębić swoją wiedzę oraz praktyczne umiejętności z dziedziny kynologii łowieckiej. Na szkolenia sokolnicze zapraszamy do OHZ Krośniewice. Natomiast na warsztaty kynologiczne do OHZ: Gradów, Krośniewice, Mroków, Mikołajki, Lisięcice oraz Szubin.

Zakwaterowanie

Oferujemy Kwatery myśliwskie kategorii S i kategorii I, leżące w sercu łowisk. Gwarantujemy smaczną i zdrową kuchnię oraz fachową obsługę. Wierzymy, że łowy na terenie Ośrodków Hodowli Zwierzyny Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego dostarczą naszym gościom wielu emocji, po które warto będzie wracać.

Zapraszamy do kontaktu pod adresami e-mail:

m.kunikowski@pzlow.pl
m.pudelko@pzlow.pl
a.frydel@pzlow.pl

Materiały do pobrania

OHZ Czempiń

Zgodnie z RPŁ opracowanym na sezon 2020/2021 polujemy na dziki, sarny, jelenie, daniele, muflony oraz lisy. Ze względu na brak odpowiednich warunków w OHZ Czempiń nie organizujemy polowań na zwierzynę drobną.

Baza noclegowa Stacji Badawczej PZŁ obejmuje około 45 miejsc noclegowych – większość z nich to pokoje dwuosobowe z łazienkami.

OHZ prowadzi polowania komercyjne, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe na zwierzynę grubą. Integralną częścią OHZ jest Stacja Badawcza PZŁ. Co ciekawe, na terenie Stacji funkcjonuje hodowla sokoła wędrownego, z której rokrocznie wsiedlane są sokoły na terenie całego kraju. Prowadzony jest również ośrodek rehabilitacji, w którym leczone, a następnie rehabilitowane są ptaki drapieżne.
Strona stacji www.sb.czempin.pl 

CzempińMaciej Budnyul. Sokolnicza 12
64-020 Czempiń

 ohz.czempin@pzlow.pl

607-046-336

OHZ Dretyń

Na terenie OHZ organizowane są dla myśliwych, polowania indywidualne oraz zbiorowe.
Polujemy na:

 • jelenie – byki, łanie i cielęta,
 • daniele – byki, łanie i cielęta
 • sarny – rogacze, kozy i koźlęta
 • dziki
 • drapieżniki

OHZ Dretyń dysponuje trzema pokojami, dzięki czemu nasz Ośrodek Hodowli Zwierzyny może odwiedzić w jednym terminie dziewięciu myśliwych.

Możemy pochwalić się nie tylko wysokim stanem zwierzyny grubej, ale również niesamowitymi walorami turystycznymi, tj. punktami widokowymi, licznymi trasami rowerowymi, czy miejscami charakteryzującymi się fotograficznym wdziękiem.

DretyńKrzysztof GajewskiDretyń 70
77-200 Miastko
ohz.dretyn@pzlow.pl503-062-327

OHZ Gierłoż

W OHZ Gierłoż można zapolować głównie na dziki, sarny, jelenie i daniele.

Zapraszamy do bazy noclegowej OHZ Gierłoż, składającej się z ośmiu dwuosobowych pokoi.

GierłożPaweł BielakowPomierki 1
14-229 Rożental
ohz.gierloz@pzlow.pl511-440-849

OHZ Gola

Ośrodek Hodowli Zwierzyny Gola zaprasza do wspólnej organizacji polowań zbiorowych i indywidualnych.
Jesteśmy w stanie zagwarantować najwyższy standard usług przy sprzedaży polowań komercyjnych. W naszej ofercie największym zainteresowaniem cieszą się polowania indywidualne na rogacze, jelenie, daniele-byki i zwierzynę nietrofealną oraz polowania zbiorowe na zwierzynę grubą i drobną w tym bażanty, kaczki i kuropatwy.

OHZ Gola nie posiada kwatery myśliwskiej. W razie potrzeby korzystamy z usług hoteli będących w granicach poszczególnych obwodów łowieckich. Są to głównie pałace i zamki, znajdujące się w zarządach Samorządów Województwa Wielkopolskiego. Dodatkowo korzystamy z kwater agroturystycznych.

Do głównych celów OHZ Gola należy:

 • utrzymanie stanów zwierzyny grubej (jeleni, danieli, saren) na dotychczasowym poziomie szkód łowieckich gospodarczo znośnych, 
 • redukcja dzików i walka z ASF
 • odtworzenie stanów zwierzyny drobnej poprzez kontynuację dotychczasowej hodowli wolierowej bażantów, kuropatw, kaczek i zajęcy.

Oprócz tego planujemy wdrażać wyniki badań naukowych do praktyk, prowadzonych w OHZ Gola. Wprowadzamy także sprzedaż bezpośrednią dziczyzny w ramach promowania zdrowej żywności z polskich lasów. Dziczyzna będzie sprzedawana po bardzo konkurencyjnych cenach i kierowana głównie do osób prywatnych oraz do lokalnej agroturystyki, w celu promowania naszych regionów. Ponadto ze sposobów sprzyjających rozpowszechnianiu idei prawego łowiectwa, stawiamy na kontynuowanie tradycji i zwyczajów łowieckich.

W naszym Ośrodku przywiązujemy dużą wagę do tradycji łowieckich. Chętnie kultywujemy zwyczaje poprzez podwody konne dla myśliwych, czy poprzez uświetnianie uroczystości słynnymi sygnałami łowieckimi. Łowiectwo w Ośrodku Hodowli Zwierzyny Gola, spełniające się w myśl najlepszych polskich tradycji, staje się zajęciem szlachetnym i pożytecznym dla następnych pokoleń.

GolaKrzysztof SzajbelFerma Bażantów Grodzisko
63-805 Łęka Mała
ohz.gola@pzlow.pl511631620

OHZ Gradów

W OHZ Gradów można zapolować głównie na dziki, sarny, bażanty, kaczki, grzywacze oraz lisy i inne małe drapieżniki.

Budynek OHZ Gradów dysponuje dwoma pokojami gościnnymi bez łazienek. Aktualnie przestrzeń ta przeznaczona jest do remontu.

OHZ Gradów dysponuje dużą Salą Łowiecką z 38 miejscami siedzącymi oraz zapleczem kuchennym. W sali chętnie przyjmujemy myśliwych po odbytych polowaniach. Co ciekawe, przestrzeń ta wynajmowana jest również w celu organizacji rodzinnych imprez okolicznościowych np. chrzcin, czy komunii dziecka.

OHZ Gradów posiada hodowlę wolierową bażanta łownego. Dzięki temu w ofercie naszego Ośrodka znajduje się sprzedaż bażantów oraz sprzedaż bezpośrednia tusz dzików i saren.

GradówPaweł TomaszewiczWikcinek 12
96-513 Nowa Sucha
ohz.gradow@pzlow.pl504-863-402

OHZ Grodno

W naszym ośrodku organizujemy zarówno polowania zbiorowe, jak i indywidualne na jelenie, daniele, sarny, dziki oraz bażanty.

Posiadamy 14 miejsc noclegowych.

Zdecydowanym atutem naszego ośrodka są polowania indywidualne na medalowe rogacze. Dużym zainteresowaniem cieszą się również polowania zbiorowe na bażanty.

GrodnoPiotr PawlikowskiMirakowo 51
87-140 Chełmża
ohz.grodno @pzlow.pl+48 605 149 275

OHZ Krośniewice

W Ośrodku Hodowli Zwierzyny Krośniewice organizowane są polowania zbiorowe i indywidualne na zwierzynę grubą, tzn. na dziki i sarny oraz sporadycznie na jelenie. Proponujemy również polowania zbiorowe, jak i indywidualne na kuropatwę oraz bażanty. Organizowane są także polowania zbiorowe na zające i drapieżniki.

Aktualnie nasza baza noclegowa jest w trakcie remontu. Niemniej jednak docelowo proponujemy trzy pokoje, uwzględniając podział na:

 • dwa jednoosobowe pokoje
 • jeden pokój dwuosobowy

W OHZ Krośniewice znajduje się również przytulna stołówka z wyposażonym aneksem kuchennym. Ciekawym wyróżnikiem naszego ośrodka jest pokój myśliwski z kominkiem, w którym dostępny jest także stół konferencyjny. Przed budynkiem znajduje się wiata oraz miejsce na ognisko, idealne do organizacji towarzyskich spotkań. Ponadto, posiadamy wybiegi dla psów oraz woliery sokolnicze, dostępne w ofercie skierowanej do sokolników i przyjezdnych ptaków łowczych.

OHZ Krośniewice w swojej ofercie posiada:

 • organizację prób i konkursów, warsztatów, szkoleń i treningów psów myśliwskich 
 • organizację łowów z sokołami (indywidualnie i zbiorowo)
 • możliwość jazdy konnej pod okiem licencjonowanego instruktora 
 • strzelnicę łuczniczą i do broni pneumatycznej, 
 • piękne plenery, umożliwiające sesje fotograficzne
KrośniewiceKrzysztof StaniszewskiOstrówki 56
99-352 Dąbrowice
ohz.krosniewice@pzlow.pl608-051-713

OHZ Kujan

Nasz ośrodek organizuje polowania na: jelenie, daniele, sarny oraz dziki.

OHZ Kujan dysponuje sześcioma dwuosobowymi pokojami z łazienkami.
KujanMaciej MaćkowiakKujan 6
77-424 Zakrzewo
ohz.kujan@pzlow.pl+48 575 225 803

OHZ Lisięcice

W OHZ Lisięcice największą popularnością cieszą się polowania na: jelenie, daniele, muflony, sarny, dziki oraz bażanty.

LisięciceFranciszek WylenzekMyśliwska 1
48-118 Lisięcice
ohz.lisiecice@pzlow.pl453 681 231

OHZ Mikołajki

Zwierzyna na jaką można polować na terenie OHZ Mikolajki to przede wszystkim jelenie i drapieżniki.

Nasz ośrodek posiada własną bazę noclegową składającą się z czterech pokoi – aktualnie dysponujemy siedmioma łóżkami. Dodatkowo każdy pokój wyposażony jest w łazienkę.
OHZ Mikołajki skupia się na rodzinnej turystyce łowieckiej. Ośrodek położony jest pod lasem, w zacisznym miejscu, uroczo schowany za górką. To idealne miejsce na rodzinny wypoczynek. Nasz ośrodek doskonale sprawdzi się jako baza wypadowa do zwiedzania Mazur. Co więcej, podczas pobytu na Mazurach można polować na dziki i rogacze, które w niewielkich ilościach występują na terenie naszego obwodu.
MikołajkiBartłomiej MożdżeńPrawdowo 32
11-730 Mikołajki
ohz.mikolajki@pzlow.pl799-037-090

OHZ Moszna

W naszym ośrodku organizowane są polowania na: dziki, sarny, muflony, jelenie, bażanty, kuropatwy i zające.

Baza noclegowa składa się z czterech pokoi, trzech łazienek i przytulnego aneksu kuchennego. Łącznie posiadamy dziesięć miejsc noclegowych.

W niewielkiej odległości od naszego ośrodka znajduje się malowniczy zamek, znany w całej Europie. Niedaleko położona jest również stadnina koni olimpijskich oraz hodowla bażantów i kuropatw.

Moszna  Powstańców Śląskich 51
 47-370 Zielina
ohz.moszna@pzlow.pl668-125-344

OHZ Mroków

Ośrodek Hodowli Zwierzyny Mroków zarządza dwoma obwodami łowieckimi położonymi w odległości ok 20 km na południe od Warszawy. OHZ Mroków charakteryzuje się dobrym stanem zwierzyny grubej (dzik, sarna) oraz ptactwa (bażant). Na terenie OHZ Mroków istnieją dobre warunki do organizacji warsztatów i  szkoleń dla przewodników z psami myśliwskimi (wyżły i tropowce).

Ośrodek Hodowli Zwierzyny Mroków nie posiada własnej kwatery myśliwskiej, nie mniej na terenie OHZ jest wiele hoteli i baz noclegowych, gdzie myśliwi mogą się zakwaterować.

Bliskość stolicy daje przyjezdnym myśliwym, możliwość korzystania z uroków dużego miasta – warto odwiedzić słynne warszawskie muzea oraz pójść na spacer w otoczeniu piękna znanych parków.
Ponadto, istnieje możliwość skorzystania ze strzelnicy myśliwskiej w Suchodole.

MrokówMarek PudełkoNowy Świat 35
00-029 Warszawa
m.pudelko@pzlow.pl(22) 556-55-27

OHZ Nieciecz

Nasz Ośrodek skupia się na hodowli bażantów oraz danieli. Gospodarujemy dwoma obwodami polnymi, na których organizujemy polowania na dziki, daniele, sarny oraz zwierzynę drobną.

Posiadamy bazę noclegową, przeznaczoną dla ośmiu osób. Według indywidualnych preferencji można zamówić dodatkowo wyżywienie.
Oferujemy wypoczynek w spokojnym i zacisznym miejscu z możliwością organizacji imprez integracyjnych.
NiecieczHubert PraisNieciecz 34
67-124 Nowe Miasteczko
ohz.nieciecz@pzlow.pl603-426-483

OHZ Przybyszew

Zapraszamy na polowania indywidualne na: jelenie, sarny, dziki, kaczki, bażanty i drapieżniki. Organizujemy również polowania zbiorowe na dziki oraz zające.

Kwatera w OHZ ze względu na sytuację siedziby  jest nieużywana.

PrzybyszewDariusz MadejNowy Przybyszew 1
26-803 Promna
ohz.przybyszew@pzlow.pl453 681 233  

OHZ Rożniaty

Na terenie OHZ Rożniaty można pozyskać jelenie, sarny, dziki, gęsi oraz lisy.

Nasz ośrodek dysponuje czterema dwuosobowymi pokojami z łazienkami. Dodatkowo w budynku znajduje się przytulny pokój kominkowy oraz jadalnia.

Prowadzimy hodowlę bażantów i kuropatw w cyklu zamkniętym.

RożniatyMaciej ImańskiRożniaty 1
88-150 Kruszwica
ohz.rozniaty@pzlow.pl691 889 919

OHZ Rypin

W OHZ  Rypin można pozyskać: jelenie, sarny, dziki, bażanty, kaczki, zające.

Nasz ośrodek dysponuje czterema dwuosobowymi pokojami.

Rypin

Paulina Workert

Rumunki 3
87-500 Sadłowo
ohz.rypin@pzlow.pl662767728 

OHZ Szubin

W OHZ Szubin pozyskujemy przede wszystkim zwierzynę grubą, w szczególności jelenie. Są to bardzo mocne, często medalowe byki. W naszym ośrodku organizowane są polowania na dziki – tych pozyskujemy ponad 200 sztuk, a także na sarny – tych jest nieco mniej, około 20 rogaczy, 15 kóz oraz 5 koźlaków.

Nasz ośrodek posiada pięć dwuosobowych pokoi. Na terenie OHZ Szubin znajduje się również wiata z kominkiem. To świetne miejsce do organizacji spotkań towarzyskich.

Teren naszego ośrodka jest bardzo intrygujący i ciekawy. Pagórkowate ukształtowanie terenu zdobione licznymi haliznami stanowi świetne miejsce do organizacji

SzubinMichał FornalczykSzaradowo 14
89-200 Szubin
ohz.szubin@pzlow.pl606-128-375

OHZ Wołowiec

Zapraszamy na niezapomniane polowania na jelenie w pięknym górskim obwodzie.

Nie posiadamy bazy noclegowej.

Nasz ośrodek położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Magurskiego Parku Narodowego. Znajdujący się w Beskidzie Niskim, kusi niezwykłymi walorami turystycznymi.

WołowiecMarek MyszkowskiWapienne 51
38-307 Sękowa
marek.myszkowski@op.pl504-121-265