Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Myśliwska paczka 2021 – podsumowanie akcji

Czwarta edycja ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Myśliwska paczka” znów okazała się rekordowa. W 2021 r. myśliwi wsparli ponad 900 placówek i rodzin darami, których wartość przekroczyła pół miliona złotych.

Szczegóły akcji

Beneficjentami tegorocznej akcji były domy dziecka, specjalistyczne placówki opiekuńczo-wychowawcze, domy samotnej matki, hospicja, a nawet schroniska dla zwierząt. Podobnie jak w 2020 r. możliwe było udzielenie pomocy osobom indywidualnym i rodzinom zamieszkującym teren obwodów dzierżawionych przez koła łowieckie biorące udział w tym charytatywnym przedsięwzięciu.

W naszej grudniowej akcji wzięło udział 426 kół łowieckich, którym udało się uzbierać ponad 543 tys. zł aby wesprzeć 913 placówek i rodzin.

Największym zaangażowaniem wykazali się myśliwi z okręgu katowickiego. Członkowie 76 kół łowieckich przekazali dary o wartości 59 tys. zł, 41 placówkom. Drugie miejsce pod względem uzbieranej kwoty zajął ZO Poznań, z kwotą ponad 50 tys. zł, a trzecie miejsce przypadło dynamicznie rozwijającemu się okręgowi słupskiemu z kwotą ponad 35 tys. zł. Dalej na liście znalazł się ZO PZŁ Piotrków Trybunalski z kwotą prawie 28 tys. zł, Opole i Kilce z wartością ponad 25 tys. zł oraz ZO Zamość z kwotą blisko 22 tys. zł.  Średnia kwotowa wartość pomocy udzielanej przez koła łowieckie pojedynczego okręgu to kilkanaście tysięcy złotych.

Wynik tegorocznej akcji nie jest dla mnie zaskoczeniem. Myśliwi nie raz pokazywali, że potrafią zjednoczyć się dla słusznej sprawy. Poza tym w poprzednich edycjach „Myśliwskiej paczki” nabraliśmy cennego doświadczenia, dowiedzieliśmy się co możemy zrobić lepiej i jak dotrzeć do większej liczby potrzebujących

-mówi Ewa Kraska, członek Zarządu Głównego PZŁ.

„Myśliwska paczka” poza granicami

W 2021 r. Polski Związek Łowiecki adresował akcję „Myśliwskiej Paczki” do dzieci z Domu Dziecka „Arka” na Ukrainie w Mariupole w obwodzie Donieckim. Ta placówka opiekuńczo-wychowawcza prowadzona jest ona przez Chrześcijańską Służbę Ratowniczą – jedyną organizację ukraińską, która wspiera opiekę nad sierotami w rejonie działań wojennych. Dzieci, które są objęte pomocą i wsparciem tej placówki są niemalże codziennie świadkami prowadzonych ostrzałów przez separatystów. Sama placówka oddalona jest o 3 km od tzw. linii rozjemczej, gdzie obydwie strony konfliktu prowadzą wymianę ognia. Warto nadmienić, iż ta placówka prowadzona jest przez ukraińskiego myśliwego, który wraz ze swoją żoną przybyli tam z Kijowa w 2015 r. i poświęcili się pomocy i ratowaniu dzieci będącymi ofiarami wojny, która wciąż tam trwa, zaś działania zbrojne w chwili obecnej się nasilają.

Obecnie w placówce przebywa 12 dzieci, zaś docelowo w weekendy prowadzona jest świetlica dla około 40 dzieci.  Większość z nich to sieroty, których rodzice zginęli podczas bombardowań i ostrzałów, czego dzieci niejednokrotnie były świadkami. Poziom zubożenia w tym rejonie jest niewyobrażalny. Bywa tak, iż jedna para butów musi starczać dla dwojga dzieci, które chodzą w niej na zmianę. Tamtejszy system opieki społecznej w rejonie tej strefy przyfrontowej w ogóle nie funkcjonuje.

Paczki z darami pod koniec 2021 r. dotarły do dzieci z placówki „Arka” na Ukrainie. W ramach zebranych środków zakupiono dzieciom obuwie oraz odzież zimową a także zmywarkę do naczyń. Szacunkowa wartość pomocy to blisko 40 tys. zł. Wsparcia na ten cel udzieliły Okręgi PZŁ w: Białymstoku, Chemie, Elblągu, Jeleniej Górze, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Nowym Sączu, Rzeszowie, Siedlcach, Szczecinie, Tarnobrzegu, Tarnowie i Zamościu oraz Koła Łowieckie: „Głuszec” Tarnobrzeg, Nr 1 „Jarząbek” Ostrowiec Świętokrzyski oraz Hutnicze Koło Łowieckie „Dudek” Ostrowiec Świętokrzyski a także myśliwy Wiktor Marconi.  W akcję pomocową zaangażowała się firma „Tagart” z siedzibą w Tarnobrzegu, która przekazała nieodpłatnie czapki zimowe dla dzieci oraz częściowo również odzież.

Już dziś wiadomo, że Polski Związek Łowiecki będzie w dalszym ciągu pomagał dzieciom na Ukrainie. Organizujemy kolejną turę pomocy dla tej placówki. Chcemy w  czerwcu 2022 r. przekazać odzież letnią i obuwie dla dzieci oraz częściowe wyposażenie pomieszczeń placówki oraz prowadzonej świetlicy. Zapraszamy wszystkich myśliwych dobrej woli do wspierania naszej akcji. Kontakt do koordynatora akcji: Robert Bąk tel. 600217507 lub slombryk@gmail.com.

Lasy Państwowe działają z nami

Cieszy nas fakt, że w naszą inicjatywę rok rocznie włączają się nowe instytucje. W tegorocznej edycji wsparło nas Nadleśnictwo Milicz. Wraz z Technikum Leśnym w Miliczu im. prof. Władysława Jedlińskiego i okolicznymi kołami zebrało blisko 3 tys. zł z przeznaczeniem dla Dolnośląskiego Zespołu Szkół przy Wielospecjalistycznym Szpitalu w Miliczu oraz pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Miliczu.

„Myśliwska paczka” to tylko niewielka część aktywności prospołecznej naszego środowiska. O innych naszych akcjach możecie poczytać w poniższej aktualności:

MYŚLIWSKIE AKCJE CHARYTATYWNE W 2021 R. 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱