Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Na mapie Polski pojawiło się kolejne miejsce kultu św. Huberta

Wrocławska świątynia pw. NMP Królowej Polski stała się piątą w naszym kraju, która posiada relikwie św. Huberta, oraz miejscem spotkań Komendy Polskiej Zakonu św. Huberta. Wprowadzenie relikwii odbyło się 23 czerwca br. 

Relikwie te noszą za sobą wielki bagaż historii. Zostały one wyjęte z jednego z kościołów w Holandii, który został zburzony. Ołtarz z tego kościoła trafił do jednej z polskich parafii, a z niego wyciągnięto relikwie patrona leśników i myśliwych. W relikwiarzu znajdują się także relikwie św. Korneliusza oraz Piusa X

– zaznaczył ks. Witold Hyla kapelan myśliwych i leśników Archidiecezji Wrocławskiej, proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski we Wrocławiu-Klecinie.

ZOBACZ GDZIE W POLSCE ZNAJDUJĄ SIĘ RELIKWIE ŚW. HUBERTA

Na uroczystości obecne były liczne delegacje z Kół Łowieckich. Eucharystii przewodniczył ks. Sylwester Dziedzic, krajowy kapelan myśliwych, a homilię wygłosił ks. Bartłomiej Polański, inspektor Inspektorii Wrocławskiej Salezjanów.

W homilii ks. Polański nawiązał do Ewangelii, która ukazywała obraz Dobrego Pasterza. – Chcemy być dobrymi pasterzami, więc realizując słowa „czyńcie sobie Ziemię poddaną, miejcie o nią troskę” nie będziemy bezlitosnymi eksploratorami. Dlatego dziś wspominając św. Huberta, szukamy u niego inspiracji – podkreślił kapłan.

Na zakończenie liturgii głos zabrał ks. Sylwester Dziedzic, który podziękował za zaproszenie, a także wskazał, że kościół na wrocławskiej Klecinie jest piątym w naszym kraju, który posiada relikwie św. Huberta. Podczas uroczystości został odczytany także okolicznościowy list gratulacyjny od Łowczego Krajowego Pawła Lisiaka i Zarządu Głównego PZŁ.

CZYTAJ LIST GRATULACYJNY

W świętowaniu wzięły udział liczne poczty sztandarowe kół łowieckich i organizacji związanych z myślistwem. Obecni byli członkowie Komendy Polskiej Zakonu św. Huberta, a także Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego. Mszę uświetnił zespół sygnalistów myśliwskich. Po Eucharystii  członkowie pocztów sztandarowych i zaproszeni wzięli udział w przygotowanym poczęstunku myśliwskim zorganizowanym w części ogrodowej kościoła.

Foto ks. Łukasz Romańczuk

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱

Strategia dla Łowiectwa