Wilczyca znaleziona w Półkotach nie zginęła od kuli

Nie od postrzału – jak niemal od razu fałszywie, niesłusznie i stereotypowo podejrzewały niektóre media i środowiska antyłowieckie – ale od potyczki z innym zwierzęciem leśnym – jak wykazała sekcja zwłok zwierzęcia przeprowadzona przez pracowników Instytutu Biologii Ssaków w Białowieży – PAN – zginęła wilczyca, którą znaleziono 2 grudnia 2020r. w Półkotach.

Wilk zastrzelony w Półkotach” – informacja z 4.12.2020r.

„Wilk z Półkot zginął od rogu” – informacja z 17.12.2020r.

Przypomnijmy, że na początku grudnia media szumnie poinformowały o znalezieniu 2 grudnia2020r. w Półkotach (Gmina Sejny, woj. podlaskie) martwego wilka (właściwie wilczycy). Wyjaśnieniem sprawy zajęła się rzetelnie lokalna Policja i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Niemal  od samego początku w mediach i na FB podejrzewano i wprost sugerowano w tytułach i nagłówkach wielu artykułów i postów jako głównych sprawców tego zajścia MYŚLIWYCH i wielokrotnie powielano tę niesprawdzoną, godzącą w dobre imię polskich myśliwych, nieprawdziwą informację, zarówno wśród czytelników jak i środowisk anty-łowieckich. Jednak wyniki sekcji zwłok wilczycy z dnia 14.12.2020r., przeprowadzonej przez pracowników Instytutu Biologii Ssaków w Białowieży – Państwowej Akademii Nauk, jasno stwierdzają, że rana na piersi wilczycy pochodzi od ostrego przedmiotu, którym mógł być róg czy poroże. Co więcej – jak przytacza portal sejny.net – „dr. hab. Krzysztof Schmidt wyraził opinię, że śmierć wilka była gwałtowna i należy wykluczyć udział w niej człowieka”. Trzeba przyznać że tylko nieliczne media umieściły przed Świętami artykuły i sprostowania dotyczące w/w sprawy i informujące rzetelnie czytelników o tej prawdziwej i potwierdzonej konkretnymi badaniami przyczynie zgonu wilczycy, znalezionej 2 grudnia 2020r. w Półkotach.

Jako Zarząd Główny PZŁ podjęliśmy działania, aby w mediach pojawiały się wreszcie informacje – dotyczące polskich myśliwych i polskiej przyrody – rzetelne, spójne, oparte na konkretnych i sprawdzonych faktach. Nie ma też naszej zgody na te -wielokrotnie i bez ponoszenia dotychczas żadnej konsekwencji prawnej- powielane stereotypy, hejt, pomówienia, oszczerstwa i kłamstwa dotyczące polskich myśliwych i Polskiego Związku Łowieckiego.

 

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp