Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Piknik łowiecki w Jeleśni

Jeleśnia w Beskidach, największa gmina powiatu Beskidu Żywieckiego, jest miejscem wiosennych spotkań kynologicznych i myśliwskich. To już siódma edycja tej wspaniałej imprezy łowieckiej i kynologicznej, która cieszy się dużą renomą w całym regionie. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, 3 maja 2022 roku do Jeleśni zjechali miłośnicy psów myśliwskich, myśliwi i sympatycy łowiectwa.

Od rana w obwodach pobliskich kół łowieckich: „Cietrzew” Pewel Ślemeńska, „Groń” w Żywcu i „Jeleń” w Sopotni Wielkiej, trwały konkursy pracy psów myśliwskich: Międzynarodowy Konkurs Pracy Tropowców i Międzynarodowy Konkurs Pracy Posokowców, których organizatorami była Komisja Kynologiczna przy ZO PZŁ w Bielsku Białej. Tropowcom sędziowali: Ryszard Nowicki, Marzena Błońska i Zofia Karolczyk, a posokowcom: Piotr Błoński i Krzysztof Lietz.

Do tradycji weszła organizacja wystawy trofeistycznej, ukazująca dorobek z zakresu gospodarki łowieckiej, w której uczestniczyli myśliwi z koła łowieckiego „Hubert” w Jeleśni i członkowie Komisji Kultury ZO PZŁ w Biesku Białej.

Otwarcia wystawy w budynku edukacyjnej i wystawy trofeów łowieckich dokonali Prezes NRŁ Rafał Malec, Łowczy Krajowy Paweł Lisiak, Członkowie ZG PZŁ − Ewa Kraska i Damian Przestacki.

Jak zaznaczył Prezes NRŁ Rafał Malec była to kolejna wystawa z dorobku kół łowieckich, ukazująca najpiękniejsze trofea – wieńce jeleni upolowanych w regionie Beskidów. Łowczy Krajowy Paweł Lisak podziękował środowisku myśliwych za zaangażowanie i aktywność. O wystawie opowiadał Łowczy Okręgowy Michał Jordan, który podkreślił zaangażowanie kół łowieckich i pracę członków Komisji Kultury ZO PZŁ w Bielsku-Białej.

Oklaskami i szczególnym uznaniem wyróżniono zaangażowanie Pani Wójt Gminy Jeleśnia Anny Wasilewskiej, podkreślając wieloletnią bardzo dobrą współpracę i zrozumienie dla działalności myśliwych. Piknik był także okazją do spotkania myśliwych okręgu beskidzkiego z władzami PZŁ.

Z dużym zainteresowaniem uczestników spotkały się wystawy psów myśliwskich − V Krajowa Wystawa Psów Ras Myśliwskich i Klubowa Wystawa Posokowców. W wystawach wzięły udział 542 psy 81 ras myśliwskich.

Podczas pikniku, każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie, nie zabrakło bowiem wielu atrakcji, jak degustacja potraw kuchni myśliwskiej, występy artystyczne zespołów myśliwskich, pokaz sokolniczy, stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Jeleśnia, stoiska degustacyjne potraw naturalnych przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Instytut Zootechniki w Krakowie zorganizował specjalistyczne stoisko oferujące badania profilu genetycznego psów.

Prezes NRŁ Rafał Malec − zaznaczył, że piknik łowiecki zgromadził około 3 tys. osób z kraju i z zagranicy, w tym kynologów, myśliwych i sympatyków z rodzinami. Piknik jest imprezą łączącą kynologię użytkową i wystawową. Piknik jest największą imprezą kynologiczną w tej części południowej Polski.

Piknik łowiecki był ze wszech miar imprezą udaną i wszechstronnie promującą łowiectwo oraz myśliwską kynologię.

Organizatorami byli Wójt Gminy Jeleśnia, Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni, Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Bielsku-Białej, Zarząd Okręgowy PZŁ w Bielsku-Białej. Współorganizatorami imprezy byli: Lasy Państwowe Nadleśnictwo Jeleśnia, Koło Gospodyń Wiejskich.

Tekst i zdjęcia Krzysztof J. Szpetkowski

Udostępnij
Twitter
WhatsApp