Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Działania na Nowym Świecie 14-20 czerwca

Miniony tydzień rozpoczęliśmy spotkaniem w Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu (15 czerwca), gdzie wraz z przedstawicielami Uniwersytetu Zielonogórskiego wybraliśmy miejsce na wolierę pokazową dropia zwyczajnego Otis tarda. Pierwsze dropie pojawią się tam najprawdopodobniej jesienią bieżącego roku.

CZYTAJ WIĘCJE NA TEAMT KONCEPCJI REINTRODUKCJI DROPIA

17 czerwca z rąk łowczego krajowego Pawła Lisiaka nominację na Przewodniczącego Zarządu Okręgowego w Opolu odebrał Mieczysław Piastowski. Kolega Mieczysław pracuje na rzecz opolskich myśliwych od 4 czerwca br.

CZYTAJ WIĘCEJ O NOMINACJI W OPOLU

Posiedzenie Zarządu Głównego

17 czerwca odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego. Na posiedzeniu rozpatrzono trzy odwołania członków zrzeszenia od uchwał podjętych przez Zarządy Okręgowe w Lublinie i w Olsztynie.

Dodatkowo Zarząd Główny PZŁ poczynił kroki w celu usankcjonowania funkcji „Sędziego Pracy Psów Myśliwskich PZŁ”, który uprawniony będzie do wystawiania Certyfikatu Psa Ułożonego do Polowania. Celem powołania sędziów – praktyków oceniających pracę psów myśliwskich jest popularyzacja i upowszechnianie wśród myśliwych udziału użytkowego psa myśliwskiego w polowaniach. W uchwale z dnia 17 czerwca 2021 roku ZG PZŁ ustalił wymagania jakie muszą spełniać kandydaci ubiegający się o funkcję „Sędziego Pracy Psów Myśliwskich PZŁ”. W najbliższym czasie na stronie www.pzlow.pl zostanie umieszczony formularz zgłoszeniowy dla kandydatów na „Sędziego Pracy Psów Myśliwskich PZŁ”.

Kolejną istotną sprawą omówioną na posiedzeniu ZG PZŁ było przystąpienie PZŁ do próby reintrodukcji dropia zwyczajnego (Otis tarda) w Polsce. Ostatnie dzikie dropie zwyczajne na terenie naszego kraju wyginęły pod koniec lat 80 tych. W Europie większe populacje tego gatunku znajdują się na obszarze Brandenburgii w Niemczech, na pograniczu Austrii, Czech i Słowacji, w Hiszpanii, na Węgrzech i w Rosji. Obecnie trwają próby reintrodukcji w Wielkiej Brytanii, gdzie został wytępiony około 200 lat temu. ZG PZŁ wyraził zgodę na realizację przez PZŁ „Programu reintrodukcji dropia zwyczajnego (Otis tarda) na terenie Rzeczpospolitej Polskiej”. Program ten realizowany będzie zarówno ze środków własnych Polskiego Związku Łowieckiego jak i ze środków zewnętrznych miedzy innymi z NFOŚiGW.

Na posiedzeniu w dniu 17 czerwca br. ZG PZŁ zajął się również omówieniem spraw dotyczących miedzy innymi udziału PZŁ w Międzynarodowej Wystawie o tematyce łowieckiej organizowanej na Węgrzech, dalszego procedowania przetargowego na chłodnie w ramach realizacji projektu z dofinansowaniem z NFOŚiGW, zasadności budowy strzelnicy myśliwskiej przez ZO PZŁ w Krośnie oraz sprawami bieżącymi. Na posiedzeniu ZG PZŁ podjął 13 uchwał.

Weekend z kynologią i Long Shootem

19 czerwca w Łodzi odbyła się Krajowa Wystawa Psów Myśliwskich. Łowczy krajowy wręczył tam ufundowany przez siebie puchar i nagrody dla najładniejszego psa użytkowego.

Natomiast 20 czerwca obyły się zawody Long Range Shooting w Zielonce, gdzie pierwszy raz w historii zawodnicy mogli wziąć udział w kategorii myśliwskiej.

CZYTAJ RELACJĘ Z ZAWODÓW 

LONG SHOOT RANGE OTWIERA SIĘ NA MYŚLIWYCH

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱