Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia

Posiedzenie Zarządu Głównego

14 lipca odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego. Rozpatrzono kilka odwołań członków Zrzeszenia od uchwał Zarządu Okręgowego w Gdańsku. Podjęto uchwały o udzieleniu przez Zarząd Główny Łowczym Okręgowym z Warszawy oraz z Leszna pełnomocnictw do dokonywania określonych czynności z zakresu zarządzania działalnością Zrzeszenia w ramach ich okręgów. Ponadto omówiono szereg spraw bieżących miedzy innymi: reprezentacji naszego Zrzeszenia na jubileuszowej konferencji FACE, która odbędzie się w październiku tego roku w Brukseli oraz udziału Polskiego Związku Łowieckiego w poszczególnych grupach roboczych FACE. W wyniku przeprowadzonych ustaleń postanowiono powołać przedstawicieli do następujących grup roboczych: ds. komunikacji (FACE Communications Working Group), ds. prawnych (FACE Legal Affairs Working Group), ds. amunicji (FACE Ammuntion Working Group) oraz ds. broni palnej (FACE Firearms Working Group). 14 lipca Zarząd Główny PZŁ podjął łącznie 10 uchwał.

Posiedzenie Naczelnej Rady Łowieckiej

12 lipca 2022 odbyło się XX posiedzenie Naczelnej Rady Łowieckiej. Jej treść wypełniły m.in.:

  1. Informacje przedstawione przez przedstawicieli Zarządu Głównego PZŁ na temat rocznego sprawozdania z działalności Zrzeszenia.
  2. Informacja Komisji Statutowej w sprawie prac nad nowelizacją Statutu Polskiego Związku Łowieckiego.
  3. Przedstawienie i omówienie kalendarza imprez związanych z Obchodami 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego oraz kwestie powołania Komitetu Organizacyjnego tych obchodów
  4. Podjęcie uchwał w sprawach zatwierdzenia rocznego sprawozdania Zarządu Głównego z wykonania w poprzednim łowieckim roku gospodarczym zadań określonych w art. 34 ustawy Prawo łowieckie (zgodnie z art. 35a ust. 1 ustawy Prawo łowieckie); skierowania projektu nowelizacji Statutu Polskiego Związku Łowieckiego do konsultacji przez ministra właściwego do spraw środowiska; wyrażenia zgody na zakup przez Polski Związek Łowiecki nieruchomości celem budowy strzelnicy myśliwskiej oraz infrastruktury towarzyszącej
  5. Sprawy organizacyjne, w tym głosowania w sprawie powołaniem do sktad6w ORD i OSŁ PZŁ.
  6. Sprawy zmiany w zasadach selekcji populacyjnej i osobniczej zwierząt łownych w Polsce oraz zasad postępowania przy ocenie zgodności odstrzału.

Podjęto ogółem 18 uchwał.

Dzień leśnika w Gołuchowie

12 lipca Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego wziął udział w ogólnopolskich obchodach „Dnia leśnika” w Gołuchowie. Dzień leśnika  jest świętem branżowym, dedykowanym pracownikom leśnictwa. Jego datę ustalono na 12 lipca, kiedy w Kościele katolickim wspomina się osobę świętego Jana Gwalberta. Ten średniowieczny święty żył na przełomie X/XI w. w Toskanii. Zasłynął jako twórca wspólnoty monastycznej, która przyjęła nazwę wallombrozjan. Mnisi opiekowali się okalającym klasztor lasem. Jana Gwalberta ustanowił oficjalnym patronem leśników, strażników leśnych i wszystkich ludzi lasu w 1951 r. papież Pius XII. Atrybutem patrona leśników jest krzyż w dłoni, czasem trzyma w ręku sadzonkę drzewa liściastego.

Powołanie łowczego okręgowego w Lesznie

Z dniem 14 lipca łowczy krajowy Paweł Lisiak powołał na stanowisko łowczego okręgowego w Lesznie Annę Wygocką. Koleżanka Anna jest członkiem Polskiego Związku Łowieckiego od 2012 roku, ma selekcjonerskie uprawnienia do wykonywania polowania. Posiada dużą wiedzę z zakresu znajomości Statutu Polskiego Związku Łowieckiego oraz ustawy Prawo łowieckie. Pasjonuje się kynologią łowiecką, od 2008 r. jest hodowcą użytkowych wyżłów weimarskich krótkowłosych, z którymi z sukcesami startuje na konkursach psów myśliwskich, także za granicą. Jest założycielem oraz członkiem Zarządu Klubu Wyżłów Weimarskich Polskiego Związku Łowieckiego oraz członkiem Klub e.V.Weimaraner w Niemczech.

Do tej pory pracowała tam na stanowisku instruktora w Zarządzie OkręgowymWrocław, gdzie m.in. prowadziła sprawy dotyczące przygotowania kursów i treningów strzeleckich dla kandydatów do Polskiego Związku Łowieckiego, organizowała imprezy związane z kulturą łowiecką, zawodami strzeleckimi, konkursami kynologicznymi, współpracowała z instytucjami w sprawach związanych z realizacją zadań PZŁ oraz aktywnie działała jako członek Komisji Kynologicznej przy ZO PZL we Wrocławiu.

Polski Związek Łowiecki w magazynie „Tydzień” w TVP1

17 lipca łowczy krajowy Paweł Lisiak był gościem programu „Tydzień” na antenie TVP 1.  Mówił przede wszystkim o sądach arbitrażowych i walce z ASF.

ZOBACZ MAGAZYN „TYDZIEŃ”

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱