Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Reintrodukcja sokoła wędrownego w Rydzynie (ZO Leszno)

Teren Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Rydzynie zyskał nowych lokatorów. To trzy sokoły wędrowne, które w tym roku przyszły na świat w Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu. W samo południe zostały umieszczone w klatce adaptacyjnej na budynku ośrodka Szkolno-Wychowawczy im. F. Ratajczaka. Za około 10 dni ptaki zostaną puszczone wolno. To akcja w ramach projektu restytucji tego gatunku w Polsce, który od l.90. z powodzeniem realizują myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim.

Pisklęta umieścili w gnieździe łowczy krajowy Paweł Lisiak, burmistrz Rydzyny Kornel Malcherek i starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak. Towarzyszyli im łowczy okręgowy PZŁ w Lesznie Anna Wygocka, nadleśniczy nadleśnictwa Karczma Borowa Andrzej Szeremeta oraz Henryk Mąka, specjalista od ptaków drapieżnych ze Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu. Na powitanie sokołów w Rydzynie odegrano sygnał „Apel na łowy”.

Sokoły w klatce. Co dalej?

Ptaki, które zagościły w Rydzynie pochodzą od par hodowlanych utrzymywanych przez sokolników Polskiego Związku Łowieckiego.

W tym roku był to wyjątkowo późny lęg, dlatego reintrodukcję przeprowadzamy dopiero pod koniec lipca, czyli prawie miesiąc później niż zwykle

– tłumaczy Henryk Mąka.

Sokoły nie są jeszcze w pełni lotne, ale potrafią samodzielnie pobierać pokarm i nie potrzebują szczególnej opieki ze strony rodziców. W klatce gniazdowej spędzą dziesięć dni. W tym czasie dorosną im pióra i nabędą zdolności lotu. Najważniejsze jest zapoznanie się młodych ptaków z otoczeniem, przez co uznają je wkrótce za miejsce swojego urodzenia i po wypuszczeniu będą się go trzymać. W tym okresie adaptacyjnym będą karmione przez człowieka, ale w sposób uniemożliwiający im kontakt z nim, a co za tym idzie, oswojenie się. Po włożeniu ptaków do gniazda, aż do momentu uwolnienia miejscowi myśliwi – sokolnicy będą pełnić przy nich dyżury. Po upływie dziesięciu dni klatka z sokołami zostanie otwarta i od tego momentu będą mogły swobodnie oblatywać teren. Wciąż jednak będą regularnie dokarmiane – do czasu, kiedy ich umiejętności łowieckie pozwolą na samodzielne zdobywanie pożywienia. Po około miesiącu do dwóch ptaki opuszczą okolice reintrodukcji i przez pierwszy rok do dwóch będą wędrować po leszczyńskim niebie. W rejony Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Rydzynie powinny powrócić wiosną, gdzie prawdopodobnie założą swoje naturalne gniazdo celem powiększenia rodziny.

Dlaczego reintrodukcja sokołów wędrownych jest potrzebna?

W Polsce w l.50 XX w. nastąpił drastyczny spadek liczebności sokoła wędrownego na skutek używania środków DDT. Od 1990 roku prowadzona jest restytucja tego gatunku w kraju, dzięki której w 1998 r. odnotowano pierwszą próbę lęgu. Od tego czasu stale przybywa nowych stanowisk lęgowych populacji naskalnej i miejskiej.

„Programu restytucji sokoła wędrownego w Polsce”, zatwierdziło w 1993 r. Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Ptaki wsiedlane do środowiska pochodzą z hodowli Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu, która uczestniczy w programie od początku jego istnienia. Polski Związek Łowiecki był inicjatorem programu, a jego przedstawiciele należą do Rady Programu Restytucji Sokoła Wędrownego w Polsce.

Sokół wędrowny (Falco peregrinus) objęty jest ochroną ścisłą na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. poz. 2183, z późn. zm.). Zgodnie z § 7 pkt 2 i 7 ww. rozporządzenia oraz art. 52 ust. 1a pkt 3 i 8 uop, zabrania się transportu i umyślnego wprowadzania do środowiska przyrodniczego okazów gatunków innych niż dziko występujących zwierząt gatunków objętych ochroną.

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱