Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

I Karpacki Puchar Psów Użytkowych za nami

7 października 2023 roku w miejscowości Milik koło Muszyny w międzynarodowej obsadzie odbył się I Karpacki Puchar Psów Użytkowy VI grupy FCI. Na konkurs, który przygotowano według aktualnego Regulaminu PZŁ zostało zgłoszone 9 psów w tym sześć z Polski, dwa ze Słowacji i jeden z Czech, lecz w dniu konkursu pojawiło się tylko osiem piesków.

Do konkursu pracy tropowców po sztucznym tropie przygotowanym w trudnym górskim terenie przystąpiło 2 gończe polskie, 3 tatrzańskie gończe (Tatransky durič), jamnik szorstkowłosy i ogar polski. Natomiast w pracy posokowców na sztucznym tropie swoje umiejętności prezentował posokowiec bawarski. Próby pracy tropowców i posokowca oceniała komisja sędziowska w składzie Wojciech Toboła (przewodniczący), Marcin Kunikowski, Marek Pudełko i Marcin Trybała.

Podczas konkursu oceniano w pierwszej kolejności reakcję psów na strzał. Niestety tej próby jeden pies nie przeszedł i został zdyskwalifikowany z dalszego udziału. Pozostałe psy w tej próbie uzyskując wynik pozytywny zostały jeszcze oceniane z odłożenia luzem i na uwięzi, pracy na otoku po ścieżce tropowej i z zachowania przy martwej zwierzynie oraz współpracy przewodnika z psem i z posłuszeństwa. Pomimo przeprowadzenia prób pracy w trudnych warunkach terenowych w górskim lesie zespół sędziowski bardzo wysoko ocenił pracę młodych psów co świadczy o ich ogromnej pasji łowieckiej i o dobrej współpracy z przewodnikiem.

W grupie tropowców dyplom I⁰ i pierwsze miejsce z ilością 174 pkt. otrzymała suka Diablica gończy polski z przewodnikiem Przemysławem Janeczko. Dyplom III⁰ i drugie miejsce z ilością 103 pkt. otrzymał Brutus jamnik szorstkowłosy z przewodnikiem Szymonem Stefańskim. W tej grupie więcej dyplomów i trzeciego miejsca nie przyznano. Natomiast w grupie posokowców dyplom II⁰ i pierwsze miejsce z ilością 162 pkt. otrzymała suka Tajga posokowiec bawarski prowadzona przez Dorotę Staroń. Ponadto komisja sędziowska przyznała 5 certyfikatów psów użytkowych, które otrzymały dwa gończe polskie, posokowiec bawarski, jamnik szorstkowłosy oraz tatrzański gończy. Wszyscy uczestniczy konkursu otrzymali cenne nagrody i upominki ufundowane przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Nowym Sączu. Podczas ceremonii zakończenia komisja sędziowska bardzo dobrze oceniła przygotowanie oraz przebieg konkursu i podziękowała przewodnikom za ich dużą pracę włożoną w wyszkolenie swoich młodych psów.

I Karpacki Puchar Psów Użytkowy w całości przygotowali członkowie Okręgowej Komisji Kynologicznej za co otrzymali słowa uznania od komisji sędziowskiej i duże brawa od samych uczestników. Mamy nadzieję, że Karpacki Puchar Psów Użytkowych na stałe wpisze się do kalendarza imprez kynologicznych i już dzisiaj zapraszamy na kolejne jego edycje.

Zarząd Okręgowy PZŁ Nowy Sącz

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱

Strategia dla Łowiectwa