Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Akcja na lodzie. Myśliwi uratowali jelenie

3 oraz 4 lutego miała miejsce dramatyczna akcja ratowania chmary jeleni spod lodu w w miejscowości Ścienne (woj. zachodniopomorskie). W zdarzeniu aktywnie uczestniczyli myśliwi z Koła Łowieckiego „Głowacz” w Szczecinie z Arkadiuszem Borkowskim, łowczym koła, na czele.

Jelenie na lodzie! Krótki komentarz w „Sudecka Ostoja”

Zarząd Główny  skontaktował się z Kolegą Borkowskim i zadeklarował chęć udzielenia wszelkiej niezbędnej pomocy w dalszych działaniach związanych z tą sprawą. Myśliwi z tamtejszego koła złożyli zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z artykułu o znęcaniu się nad zwierzętami, gdyż uważają, że jelenie spłoszyli z premedytacją i za pomocą petard zbieracze poroża.

Dostaliśmy informację, bardzo wiarygodną, z podanym numerem rejestracyjnym samochodu i z nazwiskami ludzi, którzy petardami płoszyli jelenie

-mówi Arkadiusz Borkowski.

Zarząd Główny chciałby podziękować myśliwym z Koła Łowieckiego „Głowacz” w Szczecinie, którzy przez dwa dni ciężko pracowali, żeby uratować jak najwięcej złapanych w lodową pułapkę zwierząt. Na zamarzniętej tafli jeziora pracowali strażacy. Myśliwi linami wyciągali jelenie na ląd, osuszali, okrywali kocami, nacierali słomą i wyprowadzali poza miejsce zdarzenia, bo te chciały wracać do wody, nie wiedząc co się dzieje.

 To były dwa dni wysiłku i poświęcenia, za które należą się wszystkim biorącym udział w akcji podziękowania

 – mówi Jakub Rafalski, członek Zarządu Głównego.

 

Działania Zarządu Głównego w sprawie płoszenia zwierzyny

Łowczy krajowy Paweł Lisiak prowadzi już konsultacje i w najbliższym czasie wystąpi do odpowiednich podmiotów zajmujących się m.in ochroną przyrody z propozycją powołania wspólnego zespołu w celu zbadania i uregulowania podstaw prawnych, dotyczących  rażących nadużyć, w tym m.in. płoszenia zwierzyny, przy tak masowym i zorganizowanym pozyskiwaniu zrzutów.

 

 

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱

Strategia dla Łowiectwa