Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Szeroki zakaz dla ołowiu w amunicji – kolejny wniosek KE

Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA)  złożyła w tym tygodniu wniosek dotyczący dalszych ograniczeń stosowania ołowiu w amunicji myśliwskiej i strzelectwie sportowym na strzelnicach otwartych, a także w wędkarstwie. Wniosek argumentowany jest przeciwdziałaniem zagrożeniom tego pierwiastka dla ludzi, zwierząt i środowiska.

Wniosek ECHA dotyczy następujących zagadnień:

  1. Sprzedaży i stosowania ołowiu w myślistwie, strzelectwie sportowym i innego rodzaju strzelectwie na terenach otwartych
  •  zakaz sprzedaży i stosowania amunicji śrutowej ołowianej (z pięcioletnim okresem przejściowym); możliwe odstępstwo: z uwagi na przepisy olimpijskie określające używanie amunicji śrutowej ołowiowej w niektórych dyscyplinach, ECHA rozważa odstępstwo od zakazu w ściśle określonych warunkach, tj. gdy uwalnianie do środowiska jest zminimalizowane
  •  zakaz stosowania ołowiu w amunicji kulowej i innych pociskach (z pięcioletnim okresem przejściowym dla małych kalibrów (do 5,6mm, a z 18-miesięcznym okresem dla kalibrów dużych (powyżej 5,6mm)).
  1. Sprzedaży i stosowania ołowiu w wędkarstwie
  • zakaz sprzedaży i używania ołowianych ciężarków i przynęt (w zależności od wagi: z trzyletnim okresem przejściowym w przypadku ≤ 50g, a z pięcioletnim okresem przejściowym w przypadku elementów powyżej 50g).
  •  natychmiastowy zakaz używania ciężarków ołowianych, w przypadku kiedy jest on celowo opuszczany na dno zbiornika wodnego (stosowane w technice spinningowej).

FACE, działając w imieniu Polskiego Związku Łowieckiego obecnie analizuje obszerny materiał dokumentów przedłożony przez ECHA. Na bieżąco będziemy Was informować. Przypominamy, prosząc jednocześnie o wypełnienie ankiety FACE | Hunters’ Survey on Lead, która bezpośrednio związana jest z tym zagadnieniem.

Więcej informacji w tym temacie można znaleźć tutaj https://echa.europa.eu/-/towards-sustainable-outdoor-shooting-and-fishing-echa-proposes-restrictions-on-lead-use

 

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱

Strategia dla Łowiectwa