Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Święty Hubert w Śliwicach

W minioną niedzielę (05.07.) w Śliwicach odbyła się uroczysta  Msza Święta, podczas której wniesione zostały do kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, relikwie św. Huberta, z przeznaczeniem dla Sanktuarium Św. Huberta w Okoninach.

Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Mirosław Adamczyk, nuncjusz apostolski w Argentynie, który osobiście przekazał relikwie parafii. W uroczystości udział wzięły władze samorządowe, kapelan krajowy Polskiego Związku Łowieckiego ks. Sylwester Dziedzic, przedstawiciele zarządów okręgowych PZŁ z Bydgoszczy i Gdańska, myśliwi i leśnicy oraz mieszkańcy Śliwic.

 Jak relikwie trafiły do Śliwic

Kilka lat wcześniej, proboszcz śliwickiej parafii  i jednocześnie kapelan diecezjalny myśliwych, ks. prałat Andrzej Koss wraz z Bractwem Św. Huberta, podjęli starania pozyskania relikwii św. Huberta. Szczególną inicjatywę w tym przedsięwzięciu wykazał Kazimierz Bigus członek tej społeczności.

W Belgii znaleziono relikwie św. Huberta pierwszego stopnia, które w latach świetności belgijskiego kościoła, posiadały świątynie pielęgnujące kult świętego. Pomógł w tym arcybiskup Mirosław Adamczyk, dyplomata watykański, pełniący wcześniej służbę w nuncjaturze w Belgii, a ostatnio jako nuncjusz papieski w Panamie, a obecnie w Argentynie.

Gerrit Vanden Bosch archiwista archidiecezji mecheleńsko-brukselskiej, przekazał certyfikowane relikwie św. Huberta arcybiskupowi Mirosławowi Adamczykowi w grudniu 2019 r.

Kościół w Śliwicach – według posiadanej wiedzy – jest dzisiaj czwartym miejscem w Polsce, w którym znajdują się relikwie św. Huberta, potwierdzone dokumentami kościoła.

Relacja prasowa

Po relację z wydarzenia zapraszamy do Radia Głos.

 

 

 

 

 

Tekst powstał we współpracy z Eugeniuszem  Trzcińskim

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱

Strategia dla Łowiectwa