Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Debata: Czy potrzebna jest nowa regulacja ustawy o broni i amunicji?

Dziś Łowczy Krajowy Paweł Lisiak wziął udział w konferencji pt. „Czy potrzebna jest nowa regulacja ustawy o broni i amunicji?” zorganizowanej przez Instytut Nauk o Bezpieczeństwie Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. Konferencja rozpoczyna cykl debat eksperckich poświęconych problematyce bezpieczeństwa narodowego. Konferencję otworzyli dr Marcin Romanowski, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, gen. dr Marcin Strzelec, rektor-komendant Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości oraz prof. dr hab. Tomasz Kuśmider, dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

Łowczy Krajowy zaproszony został do I panelu „Regulacja ustawy o broni i amunicji a bezpieczeństwo publiczne – aspekt prawno-organizacyjny”, który prowadził prof. dr hab. Tomasz Kuśmider. Wystąpienie Łowczego Krajowego poświęcone było zmianie ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji w kontekście zmiany przepisu art. 15 ust. 4. Nowy zapis rozszerza na osoby posiadające broń do celów łowieckich zobowiązanie do przedstawienia właściwemu organowi Policji orzeczenia lekarskiego i psychologicznego potwierdzającego, że mogą one dysponować bronią. Dotychczasowa regulacja do przedkładania takiego orzeczenia zobowiązywała jedynie osoby dysponujące bronią w celu ochrony osobistej i ochrony osób i mienia. Polski Związek Łowiecki stoi na stanowisku, że zmiana nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego. Łowczy Krajowy podkreślił, że ma to ogromne, negatywne znaczenie dla polskiego łowiectwa. Zwrócił uwagę na fakt, że wprowadzone restrykcje są zbędne, gdyż myśliwi i tak poddawani są niezbędnym badaniom lekarskim zanim dostaną pozwolenie na posiadanie broni. Dodatkowo proponowane zapisy są szczególnie niekorzystne dla starszych członków PZŁ, którzy poprzez swoje doświadczenie i wiedzę mają ogromny wpływ na działanie i kształt naszej organizacji. Nie ma bowiem wątpliwości, że z uwagi na wiek mogą oni nie uzyskać pozytywnego orzeczenia lekarskiego. Naturalne pogorszenie wzroku wraz z wiekiem może absolutnie nie mieć wpływu na rzeczywistą sprawność w zakresie używania broni do celów łowieckich. Łowczy Krajowy zaznaczył również, że myśliwi używają broni wyłącznie do celów łowieckich, nie są zmuszeni do decydowania o strzale w mgnieniu oka i nie mają obowiązku użycia broni. Podkreślił również, że jest to grupa posiadaczy broni bardzo odpowiedzialna.

W panelu wzięli również udział Prezes Związku Stowarzyszeń Firearms United Network Tomasz Stępień oraz Prezes Stowarzyszenia Terytorialni Wiktor Powiłajtis. Tomasz Stępień zwrócił uwagę, że spośród 600 tys. sztuk broni palnej zarejestrowanej w Polsce aż 350 tys. należy do myśliwych.

II panel „Regulacja ustawy o broni i amunicji a bezpieczeństwo publiczne – społeczny wymiar kreowania bezpieczeństwa strukturalnego i personalnego w Polsce” prowadził dr Marcin Romanowski. Wzięli w nim udział posłanka na sejm RP Anna Siarkowska, red. Łukasz Warzecha z tygodnika „Do Rzeczy” oraz red. Marcin Bąk, którzy od lat zaangażowani są w tematykę strzelectwa i dostępu do broni.

 

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱