Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

XIII Memoriał im. B. Gierszewskiego

W dniach 3-6 grudnia odbył się XIII Memoriał im. Ks. Benedykta Gierszewskiego czyli Międzynarodowa Ocena Pracy Posokowców w Łowisku. Organizatorami tej międzynarodowej kynologicznej imprezy był Zarząd Główny PZŁ wspólnie z Zarządem Okręgowym PZŁ w Opolu i Klubem Posokowców PZŁ. Patronat Honorowy nad memoriałem objął Łowczy Krajowy Paweł Lisiak.

3 dni poszukiwań, 45 prac

Centrum memoriałowe mieściło się w Zamku Myśliwskim Bożejów koło Kluczborka. Pomimo panującej pandemii dojechali przewodnicy i sędziowie z Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec (KBGS), Szwecji, Szwajcarii i z Polski. Łącznie w memoriale wzięło udział dziewięciu przewodników posokowców z siedmiu krajów. Oprócz nich pracowali również przewodnicy z kontrolnymi posokowcami.

W piątek 3 grudnia w godzinach wieczornych odbyła się prezentacja przewodników i ich posokowców. Dokonano również losowania kolejności startowej. Przedstawiono komisję sędziowską i organizatorów. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki ufundowane przez Klub Posokowców PZŁ i ZO PZŁ w Opolu.

W sobotę po uroczystym otwarciu memoriału wszyscy przewodnicy wraz z sędziami i koroną wyjechali do prac, których w tym dniu wykonali 14. W niedzielę wykonano 18 prac, a w poniedziałek dalszych 13 prac. Łącznie w ciągu 3 dni poszukiwań wykonano 45 prac. Psy pracowały w promieniu 100 km  od centrum memoriałowego.

Jak to bywa przy naturalnych postrzałkach warunki pracy bardzo się różniły pod względem terenowym, pogodowym, gatunkach zwierzyny, czasu leżenia tropu, itd. Przewodnicy pracowali po polowaniach zbiorowych i indywidualnych, na tropach po 4 jak i po 24 godzinach od postrzelenia. Jedni odnajdywali zgasłe postrzałki po kilkuset metrach, inne wymagały długotrwałego gonu i stanowienia. Niektóre z prac kończyły się odnalezieniem tusz mocno zgryzionych przez wilki. W wyniku trzech dni prac przewodników uczestniczących w memoriale odnalezionych zostało 9 jeleni, 9 dzików i dodatkowo 1 sarnę.

Zdjęcie: Ewelina Wysogląd

Nagrody

Podsumowując prace posokowców komisja sędziowska przyznała trzy dyplomy III stopnia, trzy dyplomy II stopnia i jeden dyplom I stopnia. Lokaty nie były przyznawane. Zapisy regulaminowe nie pozwoliły na przyznanie większej ilości dyplomów.

Dyplom I stopnia z maksymalną ilością 140 punktów uzyskał Piotr Dąbrowski ze swoim posokowcem bawarskim – GIBSON Canis Rubra. Pracowali oni na dziku o wadze ponad 80 kg, po 20 godzinach od postrzelenia. Po 1300 metrach pracy na otoku, po pokonaniu rowów z wodą, po zaliczeniu tropu powrotnego, pies zgłosił dzika na gorąco i za zgodą sędziów został puszczony w gon. Gon z kilkoma stanowieniami trwał dwie godziny na dystansie ponad 10 kilometrów. Locha o wadze 82 kg, postrzelona w mostek, została dostrzelona.

Pracujące przez 3 dni posokowce po raz kolejny pokazały jak potrzebne w łowisku są dobrze ułożone psy tropiące, a ich przewodnicy swoją wiedzą udowodnili że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Po raz kolejny udowodniliśmy, że Memoriał im. Ks. B. Gierszewskiego należy do czołowych ocen pracy posokowców w Europie.

Tekst: Wojciech Galwas

Zdjęcia: Ewelina Wysogląd

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱