Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

„Sprzątamy las wokół nas”

Dzień Ziemi to idealna okazja, by zrobić coś dobrego dla planety. My pomagamy jej przez cały rok, bo nasze podejście to przede wszystkim aktywna dbałość o środowisko naturalne i racjonalne korzystanie z jego zasobów.

Dnia 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”. Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach na świecie. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.  Głównym celem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Z okazji Dnia Ziemi na całym świecie planowane i realizowane są różnorakie akcje. Jedną z nich zapoczątkowali myśliwi z Bialskiego Towarzystwa Łowieckiego KŁ nr 18 Ponowa. W ubiegłym roku w jednym z obwodów zorganizowali akcję „Sprzątamy las wokół nas”, która spotkała się z dużym zainteresowaniem członków koła, ich rodzin i znajomych.

W bieżącym roku akcja została rozszerzona na cały Okręg Bialskopodlaski Polskiego Związku Łowieckiego. Patronat honorowy nad akcją objęli: Starosta Bialski, Starosta Łosicki i Starosta Radzyński. Partnerami akcji zostały Nadleśnictwa: Biała Podlaska, Chotyłów, Międzyrzec Podlaski, Sarnaki i Radzyń Podlaski. Patronat medialny nad akcją objęły „Słowo Podlasia” i „Radio Biper”. Akcja rozpoczęła się odprawą koordynatorów na strzelnicy myśliwskiej PZŁ w Hrudzie, którą poprowadził łowczy okręgowy Sebastian Santus. W odprawie uczestniczyli także przedstawiciele Nadleśnictw, kół łowieckich oraz sekretarz powiatu bialskiego – Sławomir Sosnowski. Uczestnictwo w akcji zgłosiły następujące koła łowieckie: KŁ nr 12 Ogar w Białej Podlaskiej, KŁ nr 63 Dąbrowa w Białej Podlaskiej, KŁ nr 16 Ostęp w Warszawie, KŁ nr 101 Nemrod w Warszawie, KŁ nr 18 Ponowa – Bialskie Towarzystwo Łowieckie w Białej Podlaskiej, KŁ nr 127 Łoś w Białej Podlaskiej, KŁ Żerań w Warszawie, KŁ nr 15 Ostoja w Białej Podlaskiej, KŁ nr 313 Sokół w Warszawie, KŁ nr 17 Słonka w Międzyrzecu Podlaskim, KŁ nr 21 Jeleń w Radzyniu Podlaskim, KŁ nr 79 Knieja w Radzyniu Podlaskim, KŁ nr 10 Borki w Olszewnicy, KŁ nr 51 Szarak w Wisznicach, KŁ nr 89 Siemień w Lublinie, KŁ nr 149 Wiarus w Lublinie, KŁ nr 2 Cyranka w Łosicach, , KŁ nr 79 Wola Warszawa w Rudniku, KŁ Oświata w Warszawie, KŁ nr 1 Basior w Łosicach, KŁ nr 22 Darz Bór, KŁ nr 26 Hubertus Międzyrzec, KŁ Otwock w Warszawie, KŁ Hubert Siedlce oraz KŁ nr 104 Akteon w Warszawie. Do akcji wyłączyły się także rodziny i znajomi myśliwych z dziećmi, uczniowie szkół podstawowych, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Myśliwi zaoferowali swoje samochody terenowe z przyczepkami do transportu śmieci. Worki na śmieci i rękawiczki zapewniły Nadleśnictwa, które wspólnie ze Starostwami i Urzędami Gminy zorganizowały również transport zebranych śmieci na wysypiska. Po sprzątaniu uczestnicy udali się do nadleśnictw oraz stanic myśliwskich gdzie zorganizowano wspólne ogniska z pieczeniem kiełbasek.

W dniu 27 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej podsumowano wyniki akcji. Zainteresowanie inicjatywą przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. W akcji uczestniczyło 25 kół łowieckich sprzątając 28 obwodów na terenie trzech starostw i pięciu nadleśnictw. Akcją objęto kilkadziesiąt tysięcy hektarów lasu. Według informacji z poszczególnych kół w sprzątaniu  uczestniczyło łącznie 434 osoby. Zebrano 22 przyczepy ciągnikowe śmieci oraz 323 worki 120 litrowe. Uczestników zaskoczyła różnorodność zebranych odpadów, zaczynając od puszek i butelek po napojach, poprzez opony, a kończąc na sprzętach AGD i RTV i meblach. Zadziwiające jest to, że ludziom „chce się” wieźć śmieci do lasu, kiedy mają opłacony ich odbiór z własnych posesji. Organizatorzy mają nadzieję, że akcja wpłynie na zmianę mentalności i zachowania mieszkańców oraz uświadomi, że wywóz śmieci do lasu nie ma sensu, a wręcz jest szkodliwy dla ekosystemu.

W podsumowaniu akcji łowczy okręgowy podkreślił, że inicjatywa ta jest przejawem dbałości myśliwych o ojczystą przyrodę oraz okazją do pokazania myśliwych, jako odpowiedzialnych gospodarzy łowisk. Niewątpliwie ma również pozytywny wpływ na budowanie wizerunku polskiego łowiectwa. Przekazał również serdeczne podziękowania kołom łowieckim, nadleśnictwom i władzom samorządowym za zaangażowanie i pomoc w sprawnym przeprowadzeniu akcji. Wyraził również nadzieję, że akcja wpisze się na stałe w okręgowy kalendarz imprez łowieckich, a swym zasięgiem obejmie kolejne koła łowieckie, nadleśnictwa i starostwa.

Tekst: Zbigniew Kozioł, Foto: ZO PZŁ oraz Koła Łowieckie

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱