Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Spotkanie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

W dniu 14 lutego w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska doszło do spotkania przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz  koalicji „Niech Żyją”. Rozmowy dotyczyły powołania zespołu, który będzie omawiał istotne zagadnienia dotyczące łowiectwa. Gospodarzem spotkania był wiceminister Mikołaj Dorożała.

Myśliwych reprezentowali: łowczy krajowy Eugeniusz Grzeszczak, prezes NRŁ Marcin Możdżonek wraz z członkami prezydium. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentował wiceminister Stefan Krajewski. Władze PZŁ wspierali naukowcy specjalizujący się w tematyce łowiectwa i ochrony przyrody.

Gremium akademickie przedstawiło wyniki badań naukowych, które wskazują jednoznacznie na potrzebę rzetelnego monitoringu i inwentaryzacji szczególnie ptaków migrujących. Zwrócono uwagę na potrzebę globalnego podejścia do ptactwa migrującego ze względu na znikomy udział ptaków w pozyskaniu przez myśliwych.

Władze PZŁ przychyliły się do postulatu o zakazie odstrzału prośnych loch i zwróciły uwagę, że jest on spójny z obowiązującą etyką łowiecką. Niemniej wraz ze środowiskiem rolniczym zwróciliśmy uwagę, że zakaz może wpłynąć negatywnie na dynamikę liczebności populacji dzików i szkód w obszarze rolnym.

Na spotkaniu poruszono kwestię badań lekarskich. Według wstępnych propozycji mają one dotyczyć wszystkich użytkowników broni palnej.

Podjęto decyzję o konieczności powołania zespołu do rozwiązywania spraw złożonych z zakresu łowiectwa, w skład którego mają wejść przedstawiciele MKiŚ, PZŁ, świata nauki, rolnictwa, weterynarii oraz koalicji „Niech Żyją”.

Zdjęcia: MKiŚ

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱