23 kwietnia odbyło się kolejne posiedzenie sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa na którym rozpatrywane było sprawozdania Podkomisji nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy − Prawo łowieckie. Posiedzenie prowadziła wiceprzewodnicząca komisji Gabriela Lenartowicz. Było to posiedzenie wznowione po przerwie wprowadzonej dnia 1 kwietnia, której celem było zapoznanie się ze zgłoszonymi uwagami.
Zatwierdzanie Statutu PZŁ przez ministra ds. środowiska w terminie 90 dni
Pierwsza przegłosowana poprawka, o której wprowadzenie wnioskowała poseł Barbara Oliwiecka z Polski 2050 dotyczyła zatwierdzania Statutu Polskiego Związku Łowieckiego przez ministra właściwego ds. środowiska w terminie 90 dni od dnia otrzymania Statutu. Za przyjęciem tej poprawki głosowało 19 posłów, 16 było przeciwnych. Poprawka została przyjęta.
„Nie” dla opiniowania RPL przez organizacje pozarządowe
Kolejna poprawka została zgłoszona przez posłankę Lewicy Darię Gosek Popiołek. Dotyczyła opiniowania przez organizacje pozarządowe rocznych planów łowieckich z możliwością ich uchylania na ścieżce administracyjnej. Posłanka argumentowała, że ta poprawka to „element społecznej kontroli i zabezpieczenia praw obywatelskich”.
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska zaznaczyła, że ta poprawka wydłuży proces opiniowania i ustanawiania rocznych planów łowieckich oraz, że MKiŚ musi mieć czas, żeby ocenić w resorcie skutki takiej regulacji oraz, że na tym etapie legislacyjnym resort jej nie poprze. W wyniku głosowania podczas komisji proponowana poprawka posłanki Gosek-Popiołek została odrzucona.
Zastępstwo dla łowczego okręgowego
Następna poprawka do projektu ustawy została zgłoszona przez posłankę wnioskodawcę Urszulę Pasławską. Dotyczyła wyznaczania przez łowczego okręgowego w uzgodnieniu z prezesem Okręgowej Rady Łowieckiej osoby zastępującej łowczego okręgowego na wypadek braku możliwości sprawowania funkcji np. ze względów zdrowotnych, spośród członków Zarządu Okręgowego. W aktualnej ustawie prawo łowieckie istnieje luka prawna, która takiego zastępcy nie wyznacza. Poprawka posłanki Pasławskiej przeszła większością 20 głosów za jej wprowadzeniem.
Zmiany w składach komisji rewizyjnych
Kolejna poprawka została zgłoszona ponownie przez poseł Barbarę Oliwiecką z Polski 2050 i dotyczyła zmian w składzie komisji rewizyjnych na poziomie ogólnopolskim i okręgowym. W skład Głównej Komisji Rewizyjnej miało by wchodzić 16 członków powołanych przez Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego oraz osoba wskazana przez ministra właściwego ds. środowiska spośród członków PZŁ, natomiast w skład okręgowych komisji rewizyjnych miało by wchodzić 7 członków powoływanych przez okręgowe zjazdy delegatów oraz osoba wskazana przez właściwego miejscowo wojewodę spośród członków PZŁ. Dodatkowo poprawka zakładała, że zarówno łowczy krajowy, jak i członkowie zarządu Głównego PZŁ będą powoływani przez Krajowy Zjazd Delegatów PZŁ w drodze uchwały. Po burzliwej dyskusji wokół zapisu dotyczącego komisji rewizyjnych poprawka posłanki Oliwieckiej została przyjęta większością 18 głosów.
Zawężone kryteria wyboru łowczego krajowego odrzucone
Elżbieta Burkiewicz z Polski 2050 zgłosiła poprawkę, której celem było zawężenie kryteriów przy wyborze łowczego krajowego do specjalistycznego wykształcenia wyższego od stopnia magistra w zakresie nauk rolniczych, biologicznych, nauk o ziemi i środowisku oraz nauk weterynaryjnych, „ osoby odpowiadające za majątek skarbu państwa muszą być wykształcone, to nie hobby a odpowiedzialność” – argumentowała posłanka.
W odpowiedzi posłanka Pasławska stwierdziła, że „co do zasady wprowadzenie cenzusu wykształcenia by się przydało, natomiast dużo ważniejsza jest znajomość organizacji i staż w organizacji” niż kierunkowe wykształcenie. Poprawka posłanki Burkiewicz nie uzyskała w głosowaniu większości i nie przeszła.
Nadzór MKiŚ nad PZŁ
Kolejne poprawki zgłoszone przez poseł Barbarę Oliwiecką dotyczyły uszczegółowienia nadzoru sprawowanego nad Polskim Związkiem Łowieckim. Przyjęto poprawkę, która mówi, że Minister właściwy ds. środowiska może zlecić imiennie upoważnionym pracownikom obsługującego go urzędu przeprowadzenie kontroli Zarządu Głównego w zakresie wykonywanych zadań określonych w art. 34. Druga poprawka dotyczyła terminu zastosowania nadzoru nad Polskim Związkiem Łowieckim w terminie ustawowym 90 dni, zamiast proponowanych 30. Poprawka została przyjęta większością głosów.
Wypracowane porozumienie
W odniesieniu do pozostałych przepisów proponowanej ustawy nie zgłoszono poprawek. Udało się m.in. wypracować porozumienie w sprawie wybierania łowczych okręgowych spośród 2 kandydatów wskazanych przez okręgowy zjazd delegatów oraz przywrócić istnienie okręgowych rad łowieckich.
„Kompromis dla wszystkich stron”
Na zakończenie posiedzenia posłanka Pasławska zaznaczyła, że wypracowane zmiany wprowadzają niezbędny kompromis;
„Kończymy pierwszy ważny krok. To jest inna ustawa niż ta, z którą wyszłam do Państwa na początku – pierwotnie chodziło m.in. o zmniejszenie liczby okręgów. Szukaliśmy kompromisu, który pozwoli na odpolitycznienie Polskiego Związku Łowieckiego. (…) To szansa na zmiany – odpolitycznienie i wybór Łowczego Krajowego z mandatem społecznym, jakiego dotąd nie było (…) Polscy myśliwi zasługują na to, żeby przywrócić samorządność, zrobić to w sposób taktyczny i praworządny.(…) Te propozycje są kompromisowe dla wszystkich stron.”
Poselski projekt ustawy skierowano do dalszych prac legislacyjnych. O dalszym przebiegu będziemy informować na bieżąco.
Pełna relacja z posiedzenia poniżej: