Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Pasja najwyższych lotów

Tegoroczne Łowy z Sokołami były wydarzeniem o historycznej randze. Wszystko za sprawą jubileuszu 50-lecia Polskiego Klubu Sokolników PZŁ „Gniazdo Sokolników” i wręczeniu przez Joannę Cichą-Kuczyńską, radczynię w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, certyfikatu poświadczającego wpis polskiego sokolnictwa na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

W wydarzeniu, oprócz licznie przybyłych sokolników i sympatyków tej pięknej pasji, wzięły również udział władze naszego Zrzeszenia: Paweł Lisiak, łowczy krajowy, i Rafał Malec, prezes Naczelnej Rady Łowieckiej, którzy sokolniczemu Adamowi Dopierale wręczyli pamiątkowy kordelas myśliwski.

– Dzięki pracy kolejnych pokoleń członków klubu możemy mówić o odrodzeniu polskiego sokolnictwa – mówił podczas gali Paweł Lisiak, przewodniczący ZG PZŁ. – W historii polskiego łowiectwa i sokolnictwa piękne karty zapisali założyciele klubu: Zygmunt Pielowski i Czesław Sielicki. To dzięki ich inicjatywie „Gniazdo Sokolników” od 1973 r. należy do Międzynarodowej Organizacji ds. Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF), a dzięki wysiłkom ich następców polskie sokolnictwo zostało wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Przy tak uroczystej okazji nie można nie wspomnieć o waszych zasługach w odbudowie populacji sokoła wędrownego w Polsce. Program restytucji tego gatunku, który z powodzeniem prowadziliście od 1990 r., spowodował, że obecnie dzikie sokoły wędrowne są ozdobą polskiego nieba.

W obchodach odbywających się pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska uczestniczyli Zbigniew Koniusz, wojewoda Świętokrzyski, Łukasz Rejt, dyrektor departamentu ochrony przyrody w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski, Wojciech Grochala, dyrektor RDLP w Zielonej Górze, Mark Upton, wiceprzewodniczący IAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych) ds. Europy, Afryki i Oceanii, oraz Jarosław Mikołajczyk, łowczy okręgowy PZŁ w Kielcach i współorganizator imprezy.

W 48 Międzynarodowe Łowy z Sokołami wzięło udział blisko 170 uczestników z dziewięciu krajów (Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Belgii, Holandii, Rumunii, Bułgarii oraz Litwy), którzy stawili się z setką ptaków łowczych. Dzięki uprzejmości kół łowieckich: „Św. Huberta” z Pińczowa, „Diany” z Kazimierzy Wielkiej, „Szarak” ze Stopnicy, „Łoś” z Buska Zdroju, nr 2 z Jędrzejowa i OHZ PZŁ Bogucice, w ciągu trzech dni łowów udało się schwytać prawie 50 sztuk zwierzyny. Na pokocie znalazło się 10 zajęcy, kaczka, 28 bażantów i siedem kuropatw. W grupie sokołów królem łowów został Igor Kowalski. Najlepszym łowcą polującym z jastrzębiem okazał się Michał Pszczółka, a w grupie orłów królował Loyson Kiani z Belgi.

Zdjęcia: Maria Mąka/Wacław Matysek

Zobacz relację na YouTube:

Udostępnij
Twitter
WhatsApp