Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie

Szukaj

Naturalne partnerstwo: rolnicy i myśliwi dla przyszłości wsi i ochrony przyrody

W ostatnich tygodniach Łowczy Krajowy Eugeniusz Grzeszczak podkreślił znaczenie współpracy pomiędzy polskimi rolnikami a myśliwymi, szczególnie w kontekście współczesnych wyzwań, takich jak globalizacja, zmiany klimatyczne oraz ochrona przyrody. Na połączonym posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich oraz Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych w Belwederze, a także podczas konferencji w Wielkopolskiej i Mazowieckiej Izbie Rolniczej, Łowczy Krajowy zaznaczył, że wspólne działania są niezbędne, aby zapewnić zrównoważony rozwój obszarów wiejskich oraz bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

Zrównoważony rozwój w centrum uwagi

Łowczy Krajowy wskazał, że nadchodząca prezydencja Polski w Unii Europejskiej, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku, otwiera nowe możliwości dla rolnictwa i łowiectwa. W ramach prezydencji zrównoważony rozwój ma być jednym z kluczowych elementów działań Polski na arenie europejskiej.

„Zrównoważony rozwój jako priorytet polskiej prezydencji musi łączyć interesy rolnictwa, łowiectwa i ochrony środowiska. Te trzy dziedziny są ze sobą nierozerwalnie związane, a ich współpraca jest kluczowa dla zachowania bioróżnorodności oraz ochrony naszych zasobów naturalnych” – podkreślił Łowczy Krajowy podczas konferencji w MIR.

Kluczowa rola współpracy

Współpraca między rolnikami a myśliwymi jest fundamentem zdrowego ekosystemu, który przynosi korzyści zarówno dla ochrony przyrody, jak i produkcji rolnej. Myśliwi, poprzez działania ograniczające szkody wyrządzane przez zwierzynę, wspierają rolników w ochronie upraw, a wspólne inicjatywy przyczyniają się do ochrony bioróżnorodności. Polski Związek Łowiecki  aktywnie działa na rzecz zarządzania populacjami zwierząt i wspiera zrównoważone rolnictwo poprzez współpracę z rolnikami, m.in. w zakresie szkód łowieckich, jak przewiduje Ustawa Prawo łowieckie.

„Wszyscy wiemy, że głównymi beneficjentami działalności myśliwych są rolnicy i społeczności wiejskie. Ochrona upraw przed szkodami, wsparcie działań rolnośrodowiskowych oraz budowanie struktur wsparcia w czasie kryzysu to tylko niektóre aspekty naszej działalności” – zaznaczył Łowczy Krajowy podczas spotkania w Belwederze.

Bezpieczeństwo żywnościowe i promocja dziczyzny

Jednym z priorytetów współpracy między sektorem rolniczym a łowieckim jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Polscy myśliwi poprzez ochronę pól oraz promowanie dziczyzny jako ekologicznego i naturalnego źródła białka, przyczyniają się do wzrostu dostępu do zdrowej żywności. Dziczyzna pozyskiwana przez myśliwych jest nie tylko smacznym produktem, ale również stanowi część polskiego dziedzictwa kulinarnego.

 Ochrona tradycji i silny głos Polski w UE

W kontekście nadchodzącej prezydencji Polski w UE, Eugeniusz Grzeszczak zwrócił uwagę na konieczność obrony polskich tradycji i wartości na arenie międzynarodowej. Polska ma szansę wzmocnić swój głos w Unii Europejskiej i odpowiednio reprezentować interesy rolników oraz myśliwych, jednocześnie dbając o równowagę między produkcją rolną a ochroną przyrody.

„Silny głos Polski w Unii Europejskiej jest niezbędny, aby chronić nasze tradycje oraz reprezentować interesy rolnictwa i łowiectwa. Musimy bronić wartości, które są spójne dla obu tych środowisk” – zaznaczył przewodniczący Zarządu Głównego.

Wspólne dobro na rzecz przyszłych pokoleń

Łowczy Krajowy wzywał do współpracy na rzecz przyszłości rolnictwa i łowiectwa. Zarówno rolnicy, jak i myśliwi odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu zasobami naturalnymi i dbaniu o ich dostępność dla przyszłych pokoleń. Grzeszczak podczas konferencji w Mazowieckiej Izbie Rolniczej podkreślił konieczność podejmowania działań w oparciu o wiedzę naukową, przeciwstawiając się ideologizacji przyrodniczej.

Wniosek o przeniesienie łowiectwa do rolnictwa

W ślad za spójnością środowiskową, o których mówił Łowczy Krajowy, podczas ostatnich obrad Wielkopolskiego Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej złożono wniosek o przejęcie kompetencji z zakresu leśnictwa i łowiectwa przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wnioskodawcy argumentowali, że łowiectwo jest nierozerwalnie związane z zarządzaniem gruntami rolnymi oraz ochroną upraw, dlatego też jego nadzór powinien znajdować się w Ministerstwie Rolnictwa. Wskazywano na konieczność ścisłej współpracy między rolnikami i myśliwymi w zakresie zarządzania populacjami zwierzyny oraz rekompensat za szkody wyrządzane przez zwierzęta dziko żyjące.

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱