Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia

Posiedzenie Naczelnej Rady Łowieckiej

W dniach 19-20 kwietnia w Niedrzwicy Dużej odbyło się XVIII posiedzenie Naczelnej Rady Łowieckiej przy obecności 42 członków Rady oraz zaproszonych gości.

W posiedzeniu uczestniczyło troje pracowników biura Zarządu Głównego w charakterze obsługi administracyjnej. Przedstawiciele Zarządu Głównego, których reprezentacja możliwa była jedynie w formie zdalnej, nie zostali dopuszczeni do udziału w obradach. Pozostali pracownicy oraz przedstawiciele Zarządu Głównego mający przedstawiać dane również nie zostali dopuszczeni do udziału w trybie zdalnym.

Ze względu na sposób procedowania posiedzenia przez prezesa NRŁ Pawła Piątkiewicza nie podjęto ważnych dla działalności Zrzeszenia uchwał dotyczących m.in. uchwalenia rocznego planu działalności i budżetu Zrzeszenia na rok 2022, zatwierdzenia rocznego sprawozdania ZG PZŁ z wykonania rocznego planu działalności i budżetu Zrzeszenia za 2021 rok, zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2020 rok.

Uchwały, które zostały podjęte podczas dwudniowego posiedzenia Rady to m.in. powołanie 13 Rzeczników Dyscyplinarnych, 10 Sędziów Okręgowych Sądów Łowieckich, zatwierdzenie hejnału PZŁ oraz ceremoniału sztandarowego. Zmieniono Regulamin obrad NRŁ w zakresie dostosowania do obecnej sytuacji epidemiologicznej i organizacyjnej w PZŁ, zatwierdzono regulamin w sprawie szkolenia i egzaminowania w PZŁ.

Piotr Nowak zrezygnował z funkcji przewodniczącego Komisji Prawnej NRŁ, natomiast Wojciech Szymański oraz Sławomir Strzelczyk zrezygnowali z członkostwa w Prezydium NRŁ.

W związku z nieprawidłowościami podczas procedowania  posiedzenia Prezes Głównego Sądu Łowieckiego zapowiedział skierowanie zawiadomienia dotyczącego deliktu dyscyplinarnego prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej Pawła Piątkiewicza do Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego.

W trosce o dobro Zrzeszenia i z potrzeby podjęcia decyzji co do ważkich tematów, które były w porządku obrad, ale nie stanęły na kwietniowym posiedzeniu, grupa inicjatywna  Naczelnej Rady Łowieckiej złożyła wniosek o ponowne zwołanie posiedzenia NRŁ w terminie 30 dni. Do proponowanego porządku obrad wprowadziła m.in. zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2020 r. oraz uchwalenie rocznego planu działalności i budżetu Zrzeszenia na 2022 rok.

Targi łowiectwa w Krakowie

W dniach 22-23 kwietnia w Krakowie odbył się targi HUNT & FISH EXPO pod patronatem honorowym Polskiego Związku Łowieckiego. To całkowicie nowy projekt na mapie Polski. Celem organizatorów była nie tylko prezentacja firm, ale także, a może nawet przede wszystkim ukazanie prawdy, że myśliwym, wędkarzom oraz entuzjastom outdooru i survivalu zależy na ochronie ojczystej przyrody i mądremu czerpaniu z jej zasobów. W trakcie dwudniowej imprezy nie zabrakło stoisk edukacyjnych dla najmłodszych, pokazów i prelekcji. Dużą zainteresowaniem cieszyły panele dyskusyjne: „Dzikie zwierzęta w wielkim mieście”, „Problemy i ograniczenia promocji dziczyzny w Polsce” oraz debata o tym jak dziś kreować pozytywny wizerunek myśliwego. W ciągu dwóch dni Stoiska wystawowe odwiedziło ponad 3000 osób. W wydarzeniu udział wzięli członkowie Zarządu Głównego PZŁ.

ZOBACZ RELACJĘ Z TARGÓW

Zjazd Kapelanów Okręgowych PZŁ

20 i 21 kwietnia w Lutomiersku koło Konstantynowa Łódzkiego odbyło się ogólnopolskie spotkanie kapelanów okręgowych PZŁ w którym uczestniczyli również  m.in. łowczy krajowy Paweł Lisiak oraz członek ZG Ewa Kraska, łowczy okręgowy Przemysław Kobacki a także Przewodniczący Komisji Kultury NRŁ prof. Dariusz J. Gwiazdowicz. Podsumowaniem spotkania była Msza św. której przewodniczył abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki. Kapelani PZŁ na zakończenie Mszy przekazali oprócz dziczyzny również dary dla uchodźców z Ukrainy w tym głównie artykuły spożywcze oraz środki czystości. Więcej w linku:

ZJAZD KAPELANÓW

RELACJA YOUTUBE CZ.1.

RELACJA YOUTUBE CZ. 2.

Fot. Ks. Paweł Kłys, Archidiecezja Łódź

Bieżące działania

Wydział Kontroli Szkoleń i Audytu Wewnętrznego przygotowuje kurs na lektora z oceny prawidłowości odstrzału oraz wstępnej wyceny medalowej. Będzie prowadzony w systemie hybrydowym tzn. teoria – on-line, praktyka stacjonarnie w Warszawie, egzamin stacjonarnie w Warszawie. Uzyskanie tytułu lektora w tym zakresie pozwoli na wykorzystanie wiedzy lektorów przy kursach dla nowowstępujących, selekcjonerów czy przy organizowaniu szkoleń dla członków komisji oceny prawidłowości odstrzału i wstępnej wyceny medalowej.

Trwają też dalsze prace nad współpracą z Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w zakresie popularyzacji wiedzy nt. historii polskiego łowiectwa i jego wpływu na kulturę oraz ułatwienia nawiązania dialogu z niepolującą częścią społeczeństwa.

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱

Strategia dla Łowiectwa