W piątek, 28 lutego, kręciliśmy w łowisku film instruktażowy nt. zasad bioasekuracji. Dalej pracujemy nad jego produkcją. Materiał wkrótce będzie gotowy i zamieszczony w zakładce ASF. Kończyliśmy też prace nad wewnętrzną strategią walki z wirusem ASF, niezwłocznie o niej poinformujemy.
Natomiast w sobotę, 29 lutego, w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, odbyło się ogólnopolskie sympozjum „Perspektywy dla polskiego rolnictwa”, które zgromadziło kilkuset uczestników. Współorganizatorem konferencji był Instytut Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II. Podczas sympozjum prelegenci poruszali ważne kwestie związane z rozwojem polskiego rolnictwa. Zwrócili również uwagę na szanse i zagrożenia dla zajmujących się tą dziedziną gospodarki oraz na elementy współpracy z innymi środowiskami, którym również bliska jest przyroda. Członkowie PZŁ z Łowczym Krajowym Pawłem Lisiakiem, w myśl zasady „nic o nas bez nas”, aktywnie uczestniczyli w nim na zaproszenie organizatorów jako duża grupa, która w tym zakresie ma również duże pole do współdziałania, zwłaszcza w obecnym czasie, gdzie potrzebna jest wspólna walka i empatia różnych środowisk do walki z wirusem ASF. Po wystąpieniach wszystkich prelegentów odbył się blisko dwugodzinny panel dyskusyjny w którym aktywnie uczestniczył Łowczy Krajowy Paweł Lisiak.
– Nie ma dla nas ważniejszej roli, jak pomoc w codziennym gospodarowaniu rolnikom w ochronie ich płodów, lub jak chociażby teraz, pomoc przy zwalczaniu ASF. To my. w tym roku. mieliśmy już ok. 4 mln wyjść w teren, które powodują, że chronimy pola, lasy i gospodarstwa rolne przed dostępem m.in. tej choroby. (…) Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mogli istnieć jako byt samoistny. My pomagamy rolnikom, leśnikom i całemu społeczeństwu gospodarując zwierzyną, która jest własnością tegoż społeczeństwa” – mówił podczas Sympozjum Łowczy Krajowy.
Dodatkową atrakcją była degustacja polskiej zdrowej dziczyzny, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony prelegentów oraz uczestników wydarzenia.