Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Działania na Nowym Świecie 30 sierpnia – 5 września

W minionym tygodniu wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka spotkał się z łowczymi okręgowym w siedzibie Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym. Zarząd Główny PZŁ reprezentowali łowczy krajowy Paweł Lisiak, oraz członkowie zarządu Ewa Kraska i Damian Przestacki. Celem spotkania było omówienie zagadnień związanych z podpisywaniem nowych umów dzierżawnych obwodów łowieckich, a także funkcjonowanie Zrzeszenia po nowelizacjach ustawy Prawo Łowieckie w 2018 roku.

Konferencja prasowa

Polski Związek Łowiecki zorganizował konferencję prasową pt. „Myśliwi w walce z ASF”, podczas której zaprezentował zasługi myśliwych w zwalczaniu Afrykańskiego Pomoru Świń.

Chciałbym podziękować wszystkim myśliwym, którzy walczą z ASF. Ta walka byłaby niemożliwa bez współpracy z rolnikami i leśnikami, za co też im dziękuję. I chciałbym zadeklarować współpracę z każdą instytucją administracji publicznej w tej sprawie” – powiedział Łowczy Krajowy Paweł Lisiak, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

PZŁ przedstawił dane, z których wynika, że w bieżącym sezonie łowieckim udało się zwiększyć liczbę dzików odstrzelonych sanitarnie. W okresie kwiecień-lipiec 2021 – obejmującym 1/3 sezonu 2021/22 – udało się odstrzelić nieco ponad 50,5 tys. dzików, podczas gdy rok temu w analogicznym okresie odstrzelono nieco ponad 48,9 tys. dzików.

Myśliwi intensywnie starają się sprostać nałożonym na nich zadaniom, odstrzał w tym roku jest wyższy niż przed rokiem. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w ramach odstrzału sanitarnego dzików myśliwi wychodzili na polowanie 1,4 mln razy, to przy średnim czasie przeznaczonym na polowanie wynoszącym 4 godziny, daje 5,6 mln godzin spędzonych na odstrzale. Gdyby to przeliczyć nawet po najniższej stawce godzinowej, wyszłaby niebagatelna suma, a przecież do tego dochodzą inne koszty. Tymczasem myśliwi robią to społecznie” – mówił podczas konferencji Marcin Kunikowski, ekspert PZŁ ds. ASF.

Kunikowski uwagę, że epidemia ASF rozprzestrzeniła się na dużym obszarze Polski i odstrzał sanitarny trwa od lat. Jednak ostatnie dane pokazują, że zaczął dawać efekty.

Widać, że populacja dzików spada, jednym ze wskaźników, które o tym świadczą, jest liczba szkód łowieckich. Rok temu, w okresie kwiecień-lipiec 2020, było ich prawie 24 tys., a w tym samym okresie roku bieżącego było ich niespełna 15,4 tys., co jest najlepszym wskaźnikiem, pokazującym spadek populacji dzików” – podkreślił Kunikowski.

Dożynki Prezydenckie

W minionym tygodniu w Częstochowie odbyła się XXX Krajowa Wystawa Rolnicza towarzysząca Ogólnopolskim Uroczystościom Dożynkowym na Jasnej Górze. Myśliwi stanowili silną reprezentację podczas tego wydarzenia. Stoisko PZŁ odwiedziło kilka tysięcy osób. Podczas niedzielnej Mszy Świętej Dożynkowej z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej myśliwi wystawili ponad 40 pocztów sztandarowych kół łowieckich. Dary z pól i lasów na ręce ks. abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, który przewodniczył Eucharystii, złożyli Paweł Lisiak Łowczy Krajowy, Piotr Czapla Łowczy Okręgowy z Częstochowy oraz ks. Sylwester Dziedzic Kapelan Krajowy PZŁ.

Ogólnopolski Hubertus

Przygotowania do Ogólnopolskiego Hubertusa, który w tym roku odbędzie się w Tarcach (gmina Jarocin, woj. wielkopolskie) dobiegają końca. Uruchomiliśmy specjalną zakładkę, na której można znaleźć wszelkie niezbędne informacje, dotyczące tego wydarzenia: https://www.pzlow.pl/hubertus-2021/

Zakładka „Strzelectwo” w nowej odsłonie 

Pod koniec kwietnia Łowczy Krajowy Paweł Lisiak oddał w ręce Kolegi Bogusława Bauera nadzór nad polskim strzelectwem myśliwskim w kontekście użyteczności terminarza oraz wyników zawodów strzeleckich na szczeblu lokalnym oraz ogólnopolskim. Po kilku miesiącach intensywnych prac dotychczasowa zakładka STRZELECTWO została całkowicie przebudowana tak, żeby była wygodna dla użytkownika, czytelna i przystępna w odbiorze. Mamy nadzieję, że nowy wygląd strony przypadnie użytkownikom do gustu zwłaszcza pod względem dostępności i czytelności treści.

Bieżące działania

Oprócz wpływu kolejnych spraw dotyczących odwołań od uchwał oraz zastosowania trybu nadzoru, Wydział Kontroli, Szkoleń i Audytu Wewnętrznego podjął działania zmierzające do zorganizowania kursu na lektora prawa łowieckiego. Zgodnie z zapisami uchwały Naczelnej Rady Łowieckiej nr 266/2020 „kandydatów na szkolenie lektorów typują zarządy okręgowe, uwzględniając faktyczne zapotrzebowanie na specjalistów w danej dziedzinie. Dopuszcza się zgłoszenia z kół łowieckich lub indywidualne.” Odbycie kursu i zaliczenie egzaminu pozwoli na zdobycie uprawnień  oraz umiejętności, które można wykorzystać przy organizacji i prowadzeniu kursów na uprawnienia podstawowe oraz w bieżącym życiu kół łowieckich.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱