Polowania (łowiectwo) są istotnym elementem (narzędziem) wsparcia oraz zachowania zasobów bioróżnorodności. Zależność między łowiectwem, a zachowaniem przyrody jest powszechnie dostrzegalne. Dążenia i wysiłki ponad 7 000 000 europejskich myśliwych, dobrowolnie skupionych wokół FACE, będą mogły być agregowane na przeprojektowanej, ogólnoeuropejskiej platformie by je pokazywać.
Tu sprawdzisz jak myśliwi działają na rzecz przyrody
W odpowiedzi na konsultowaną społecznie unijną strategię bioróżnorodności na rok 2030, FACE z przyjemnością uruchamia nową odsłonę platformy pn.: Manifest Bioróżnorodności, która jest pierwszą w Europie platformą stosowanych praktyk uwzględniających najnowsze wyniki badań naukowych, pokazując aktywne uczestnictwo europejskich myśliwych na rzecz czynnej ochrony bioróżnorodności. Platforma, która znajduje się na stronie BiodiversityManifesto.com, oferuje nową, przyjazną dla wszystkich zainteresowanych możliwość dzielenia się informacjami na temat zachowania przyrody związanych z łowiectwem w całej Europie. Znacząca i wciąż rosnąca baza danych, zawierająca obecnie ponad 470 projektów jest bezspornym efektem działań myśliwych, szczególnie w przestrzeni ważnych i uznawanych za cenne przyrodniczo obszarach chronionych.
Asy w rękawie
FACE i jej organizacje łowieckie – członkowie z 37 krajów europejskich będą przede wszystkim promować praktyki zrównoważonych polowań jako istotne narzędzie zarządzania zasobami dzikiej przyrody oraz działań na rzecz zachowania ekosystemów. Pozwoli to na lepszą argumentację prowadzonych dyskusji z decydentami. Polski Związek Łowiecki, wraz z organizacjami łowieckimi zrzeszonymi w FACE aktywnie uczestniczy w kreowaniu niezbędnych działań na rzecz bioróżnorodności.
Cieszę się, że ten projekt dochodzi do skutku i na pewno będzie merytorycznym (przyrodniczym) wsparciem z wykorzystaniem istotnych argumentów na rzecz przyszłej polityki użytkowania zasobów. Jestem przekonany, że nawet lokalne, niepozorne inicjatywy mogą stanowić ważny element szerokiej aktywności polskich myśliwych, dając dodatkowy argument w dyskusji.
– Jarosław Kuczaj, członek ZG PZŁ, wice Prezydent FACE.
Dzięki bezcennym wysiłkom tak wielu myśliwych, posiadamy mocne dowody, aby pokazać w praktyce, jak myśliwi z powodzeniem wdrażają unijną strategię bioróżnorodności 2030 r. zarazem wnosząc istotny wkład w odbudowę siedlisk, obszarów chronionych, monitorowaniu gatunków, i więcej. Następne Zgromadzenie Ogólne FACE jest zaplanowane na 24-25 września w ramach międzynarodowych targów „One with Nature” w Budapeszcie, będzie to dla nas wszystkich doskonała okazja do dalszego promowania Manifestu Bioróżnorodności i zebrania jeszcze większej liczby projektów od wszystkich członków FACE
–Torbjörn Larsson, Prezydent FACE.
Zgłaszajcie Wasze projekty
Zarząd Główny PZŁ zwraca się do Was wszystkich Koleżanki i Koledzy, abyście wykorzystali możliwości tej ogólnoeuropejskiej platformy, poprzez promocję Waszych projektów, ale także jako bazę do realizacji nowych pomysłów. Gorąco zachęcamy do podzielenia się nim za pośrednictwem kwestionariusza internetowego, który można znaleźć na stronie www.biodiversitymanifesto.com.
Przykłady ostatnich polskich projektów promowanych na łamach platformy FACE Biodiversity Manifesto:
- Projekt pn.:„Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie LP”
- Projekt obrączkowania i monitoringu gęsi oraz zakładania koszy lęgowych dla kaczek, celem zwiększenia ich sukcesu lęgowego
https://www.face.eu/2021/04/grassroots-conservation-projects-for-wildfowl-in-europe/