Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Darz bór – Dasz krew. Ogólnopolska akcja krwiodawstwa myśliwych. Podsumowanie 2023 r.

Pod hasłem „Darz Bór – Darz Krew” ogólnopolska akcja krwiodawstwa zorganizowana przez myśliwych w 2023 roku zakończyła się ogromnym sukcesem. W sumie 444 dawców z różnych regionów Polski podjęło szlachetną decyzję o oddaniu krwi, stanowiąc nieocenioną pomoc dla potrzebujących. Największe wsparcie popłynęło z okręgu poznańskiego, radomskiego i rzeszowskiego. 

Statystyki

Według statystyk prowadzonych przez Narodowe Centrum Krwi w 2023 r. polscy myśliwi oddali ponad 173 litry krwi dla potrzebujących. Najwięcej przekazali koleżanki i koledzy z okręgu radomskiego – ponad 22 l., poznańskiego – ponad 20 l., rzeszowskiego – ponad 17 litrów i opolskiego – ponad 16 l.

Myśliwych-krwiodawców było w zeszłym roku 444.  Najwięcej z Poznania  – 64, Radomia – 58,  Rzeszowa – 38 i Opola – 37.  Oprócz krwi myśliwi-ozdrowieńcy, którzy chorowali na COVID-19, oddali ponad 16 litrów osocza, bezcennego w leczeniu zakażonych.

Akcja krwiodawstwa prowadzona jest już szósty rok z rzędu i pokazuje aktywne zaangażowanie myśliwych w ratowanie życia poprzez proste, ale bezcenne gesty.

Oddaj krew – uratuj życie

Akcja „Darz Bór – Dasz Krew” będzie trwała również w 2024 r. Wszyscy zainteresowani myśliwi mogą zgłaszać się do poniższych Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które prowadzą statystyki:

 1. Białystok
 2. Bydgoszcz
 3. Gdańsk
 4. Kalisz
 5. Katowice
 6. Kielce
 7. Kraków
 8. Lublin
 9. Łódź
 10. Olsztyn
 11. Opole
 12. Poznań
 13. Racibórz
 14. Radom
 15. Rzeszów
 16. Słupsk
 17. Szczecin
 18. Wałbrzych
 19. Warszawa
 20. Wrocław
 21. Zielona Góra

100 litrów krwi na 100 lecie PZŁ

Na uwagę zasługuje akcja myśliwych z Zarządu Okręgowego PZŁ w Toruniu, którzy w ramach jubileuszu Związku oddali w 2023 r. 80 litrów krwi.

CZYTAJ WIĘCEJ

Aby wziąć udział w naszej ogólnopolskiej akcji wystarczy podać hasło „Darz Bór – Dasz Krew” przed oddaniem krwi. Ułatwi to prowadzenie statystyk i zweryfikowanie ilości krwi przekazanej w darze dzięki polskim myśliwym. Pamiętajmy, że pobranie trwa zaledwie 10 minut. To 10 minut, które mogą uratować ludzkie życie.

Namawiam koleżanki i kolegów myśliwych do oddawania krwi, ponieważ tego najcenniejszego płynu, który ratuje życie potrzebujących ludzi, nie można w żaden sposób wyprodukować. Dlatego tak ważne jest dzielenie się cząstką siebie, ponieważ w namacalny sposób ratujemy to co najcenniejsze  – ludzki życie.

-mówi Sławomir Dudziak, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy ZO PZŁ w Lublinie.

Poniżej prezentujemy  dokonania Klubu, który powstał w 2011 r. i od początku swojej działalności zebrał ponad  500 litrów krwi:

 

 

 

 

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱

Strategia dla Łowiectwa