Pod hasłem „Darz Bór – Darz Krew” ogólnopolska akcja krwiodawstwa zorganizowana przez myśliwych w 2023 roku zakończyła się ogromnym sukcesem. W sumie 444 dawców z różnych regionów Polski podjęło szlachetną decyzję o oddaniu krwi, stanowiąc nieocenioną pomoc dla potrzebujących. Największe wsparcie popłynęło z okręgu poznańskiego, radomskiego i rzeszowskiego.
Statystyki
Według statystyk prowadzonych przez Narodowe Centrum Krwi w 2023 r. polscy myśliwi oddali ponad 173 litry krwi dla potrzebujących. Najwięcej przekazali koleżanki i koledzy z okręgu radomskiego – ponad 22 l., poznańskiego – ponad 20 l., rzeszowskiego – ponad 17 litrów i opolskiego – ponad 16 l.
Myśliwych-krwiodawców było w zeszłym roku 444. Najwięcej z Poznania – 64, Radomia – 58, Rzeszowa – 38 i Opola – 37. Oprócz krwi myśliwi-ozdrowieńcy, którzy chorowali na COVID-19, oddali ponad 16 litrów osocza, bezcennego w leczeniu zakażonych.
Akcja krwiodawstwa prowadzona jest już szósty rok z rzędu i pokazuje aktywne zaangażowanie myśliwych w ratowanie życia poprzez proste, ale bezcenne gesty.
Oddaj krew – uratuj życie
Akcja „Darz Bór – Dasz Krew” będzie trwała również w 2024 r. Wszyscy zainteresowani myśliwi mogą zgłaszać się do poniższych Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które prowadzą statystyki:
- Białystok
- Bydgoszcz
- Gdańsk
- Kalisz
- Katowice
- Kielce
- Kraków
- Lublin
- Łódź
- Olsztyn
- Opole
- Poznań
- Racibórz
- Radom
- Rzeszów
- Słupsk
- Szczecin
- Wałbrzych
- Warszawa
- Wrocław
- Zielona Góra
100 litrów krwi na 100 lecie PZŁ
Na uwagę zasługuje akcja myśliwych z Zarządu Okręgowego PZŁ w Toruniu, którzy w ramach jubileuszu Związku oddali w 2023 r. 80 litrów krwi.
Aby wziąć udział w naszej ogólnopolskiej akcji wystarczy podać hasło „Darz Bór – Dasz Krew” przed oddaniem krwi. Ułatwi to prowadzenie statystyk i zweryfikowanie ilości krwi przekazanej w darze dzięki polskim myśliwym. Pamiętajmy, że pobranie trwa zaledwie 10 minut. To 10 minut, które mogą uratować ludzkie życie.
Namawiam koleżanki i kolegów myśliwych do oddawania krwi, ponieważ tego najcenniejszego płynu, który ratuje życie potrzebujących ludzi, nie można w żaden sposób wyprodukować. Dlatego tak ważne jest dzielenie się cząstką siebie, ponieważ w namacalny sposób ratujemy to co najcenniejsze – ludzki życie.
-mówi Sławomir Dudziak, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy ZO PZŁ w Lublinie.
Poniżej prezentujemy dokonania Klubu, który powstał w 2011 r. i od początku swojej działalności zebrał ponad 500 litrów krwi: