W tym roku mija osiemdziesiąt lat od opuszczenia Kresów przez Włodzimierza Korsaka i wyjazdu do Gorzowa Wielkopolskiego. Dla zobrazowania działalności łowczego Wileńskiej Dyrekcji Lasów Państwowych, w zabytkowych wnętrzach pałacu Balińskich w Jaszunach na Litwie, 11 kwietnia 2025 roku otwarto wystawę „Świat przyrody w rysunkach Włodzimierza Korsaka” – jednego z najwybitniejszych polskich przyrodników, rysowników, fotografików i myśliwych XX wieku, który przez prawie dwadzieścia lat związany był z Wilnem, Puszczą Rudnicką i Ziemią Wileńską. Wystawę przygotował Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ, wspólnie z Zarządem Głównym Polskiego Związku Łowieckiego i Samorządem Rejonu Solecznickiego.
Twórca wystawionych rysunków podczas niezliczonej ilości samotnych wypraw przyrodniczo-łowieckich, w miejscach do których rzadko docierali zwykli ludzie, rejestrował na kliszy aparatu, przekazywał w rysunku, opisywał literą sceny z życia przyrody, niedostępne zwykłemu śmiertelnikowi. Jako pierwszy wykonał zdjęcie tokującego głuszca na tokach wiosennych, pokazał na fotografiach tajemnicze dzikie uroczyska puszcz kresowych, malownicze pełne dzikości rzeczki puszczańskie, urokliwe z mlecznym woalem kłębiących się oparów świty nad leśnymi jeziorkami, z odwiedzającym je hałaśliwym i śpiewnym ptactwem. Dokumentował naturalne sceny z życia zwierząt, z jego ulubionymi gatunkami, jakimi były łosie, niedźwiedzie i głuszce.
W otwarciu wystawy wzięli udział mer Rejonu Solecznickiego Zdzisław Palewicz, dyrektor Biura Zarządu Głównego PZŁ Dariusz Młotkiewicz, Członek Honorowy PZŁ Jerzy Pawliszak, wice mer Samorządu Rejonu Solecznickiego Waldemar Śliżewski, Łowczy Okręgowy ZO PZŁ w Gorzowie Wlkp. Wojciech Pawliszak, przewodniczący Komisji Kultury Naczelnej Rady Łowieckiej Zdzisław Korzekwa, prezes Ramūnas Mažėtis i prezes honorowy Antanas Valinčius ze Związku Łowieckiego Sudūva w Marjiampolu, Wielki Mistrz Zakonu Kawalerów Orderu Złotego Jelenia Jacek Sakowicz, mieszkańcy Rejonu Solecznickiego, członkowie KKiKŁ PZŁ i młodzież szkolna.
Otwarcia wystawy dokonał dyrektor Pałacu Balińskich w Jaszunach Kazimierz Karpicz.
Zabierając głos mer Rejonu Solecznickiego Zdzisław Palewicz z dumą powitał zgromadzonych gości. Podkreślił artystyczny dorobek Włodzimierza Korsaka, jego silne związki z Puszczą Rudnicką – miejscem, które twórczo inspirowało artystę, gdzie przyroda mówi własnym językiem, zrozumiałym tylko dla tych, którzy całym sercem słuchają jej mowy. Zwrócił się do zebranych słowami: „Przyroda i ludzie są największym skarbem rejonu solecznickiego. Cieszymy się, że jedną z ważnych osobistości związanych z rejonem jest też Włodzimierz Korsak. Dziękuję Państwu za przybycie i zorganizowanie wystawy, gorąco zachęcam młodzież do zapoznania się z twórczością Korsaka i życzę miłych wrażeń”. Szczególne słowa uznania i podzięki skierował do Henryka Leśniaka, prezesa Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ, „odkrywcy” przebogatej twórczości Korsaka.
Dyrektor Dariusz Młotkiewicz odczytał list gratulacyjny w imieniu Łowczego Krajowego Eugeniusza Grzeszczaka. W wypowiedzi zawarł informacje na temat szerokiej działalności, prowadzonej w Wilnie przez Włodzimierza Korsaka, czołowej postaci grona wileńskich twórców literatury łowieckiej. Korsak współtworzył ideowe Towarzystwo Łowieckie Ziem Wschodnich, zajmującego się propagowaniem prawidłowego myślistwa, etyki i kultury łowieckiej wśród społeczeństwa. Był wieloletnim członkiem redakcji, a w latach 1938-1939, redaktorem naczelnym myśliwskiego dodatku do „Słowa”, zatytułowanego „Gdzie to gdzie, zagrały trąbki myśliwskie”. Okres wileński to czas wystaw twórczości rysunkowej Włodzimierza Korsaka, tu powstało wiele przepięknych rysunków kolorowymi tuszami, sławiących przyrodę kresową, które Michał Kryspin Pawlikowski nazwał „kolorową baśnią leśną”, z uwagi na czystość barw, subtelność kreski i jedwabisty blask bijący z rysunku.
Prezentację na temat działalności Włodzimierza Korsaka na Ziemi Solecznickiej przedstawił Henryk Leśniak, nie tylko jako artysty, ale osoby która całą sobą służyła idei ochrony przyrody i dziedzictwa kultury łowieckiej. „To dla mnie zaszczyt, że mogę dziś przybliżyć postać Włodzimierza Korsaka – człowieka, który nie tylko widział przyrodę, ale potrafił ją zrozumieć i opowiedzieć o niej światu. Korsak był kimś więcej niż rysownikiem i myśliwym – był poetą natury. W jego pracach nie ma patosu, jest natomiast ogromna pokora wobec świata zwierząt i lasu. To, co dziś widzimy na tej wystawie, to nie tylko rysunki – to świadectwo jego życia, pasji i umiłowania przyrody – powiedział Henryk Leśniak i zaprosił do dalszego odkrywania twórczości Korsaka.
Prezentowane eksponaty pochodzą z prywatnych kolekcji Henryka Leśniaka i Zdzisława Korzekwy.
Uroczystości otwarcia wystawy uświetniło rozdanie nagród zwycięzcom VII edycji Konkursu Fotograficznego im. Włodzimierza Korsaka, organizowanego przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Gorzowie Wlkp. i Oddział Gorzowski im. Włodzimierza Korsaka KKiKŁ PZŁ. Dzięki wieloletniej współpracy z Samorządem Rejonu Solecznickiego i objęciu konkursu patronatem przez Mera Solecznik, w utworzonej kategorii „Ziemia Solecznicka”, promujemy jej piękno przyrody, uwiecznione w kadrach przez miejscowych fotografów. Łowczy Okręgowy Wojciech Pawliszak, wspólnie z Henrykiem Leśniakiem i sponsorem nagród w konkursie, mistrzem zakonu Jackiem Sakowiczem, wręczyli nagrody dla: I miejsce uzyskał Zbigniew Zverko za zdjęcie „Nawałnicy” nad Puszczą Rudnicką, II miejsce – Krystyna Sławińska za zdjęcie sasanek zatytułowane „Wiosenna piękność”, III miejsce – Irena Kołosowska za zdjęcie „Perła Puszczy Rudnickiej”, widok jeziora Szulnia.
Podczas spotkania na Litwie prezes klubu w imieniu Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ i Ramūnas Mažėtis prezes Związku Myśliwych Sudūva w Marjiampolu podpisali list intencyjny o wzajemnej współpracy przy organizacji wspólnych wystaw, propagowaniu historii i tradycji łowieckich.
Uczestnicy spotkania odwiedzili w Wilnie, na Rossie, Mauzoleum Matka i Serce Syna, gdzie na marmurowej płycie złożyli wiązanki biało-czerwonych róż w imieniu Zarządu Głównego PZŁ, Zarządu Okręgowego PZŁ w Gorzowie Wlkp., Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ, ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Wystawę w Pałacu Balińskich w Jaszunach można oglądać do 31 maja 2025 roku.
Więcej informacji na temat wystawy pod linkiem:
Autor: Henryk Leśniak
Zdjęcia: Liliana Keller, Janusz Siek