Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie

Szukaj

Obrady łowieckiego parlamentu. XXV Krajowy Zjazd Delegatów PZŁ

W dniach 28–29 marca 2025 roku w Jachrance odbył się XXV Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego – najważniejsze wydarzenie w życiu Zrzeszenia. Wzięło w nim udział blisko 300 delegatów ze wszystkich okręgów PZŁ.

Podczas dwudniowych obrad podjęto dziesiątki istotnych uchwał, w tym kluczową dla przyszłości łowiectwa – uchwałę zatwierdzającą „Strategię Zrównoważonego Łowiectwa w Polsce do roku 2030 z perspektywą do roku 2035”.

WIĘCEJ O STRATEGII

Przyjęto także szereg poprawek do Statutu PZŁ, dostosowując go do obowiązującej ustawy Prawo łowieckie. To krok w stronę sprawniejszego, bardziej efektywnego i nowoczesnego funkcjonowania Związku.

Odznaczenia

Delegaci przyjęli również uchwałę o nadaniu tytułu Członka Honorowego PZŁ. Wyróżnionymi zostali: Maria Głowacka, Marek Gorski, Bronisław Rowecki, Janusz Brodziński, Andrzej Tomek, Janusz Szkatuła, Grzegorz Wiśniewski, Antoni Przybylski, Krzysztof Mielnikiewicz, Wojciech Szymański, Augustyn Mroczkowski, Radosław Żołnierzak, Maciej Kaliski, Krzysztof Szpetkowski, ks. Wojciech Frątczak, Piotr Sikorski, Urszula Pasławska, Kazimierz Kasprzyk, Stanisław Grylewicz, Zbigniew Ziobrowski (pośmiertnie), Marek Radzikowski (pośmiertnie), Zdzisław Rutkowski (pośmiertnie).

Wsparcie rządu i parlamentu RP

Organizowany raz na pięć lat Krajowy Zjazd Delegatów to spotkanie wszystkich środowisk, którym leży na sercu dobro polskiego łowiectwa. Na tegoroczne posiedzenie łowieckiego parlamentu przybyli znamienici goście w tym: wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisław Wziątek, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka, przewodnicząca sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, poseł Urszula Pasławska, senator Ryszard Bober, senator Waldemar Pawlak, poseł Mirosław Maliszewski  poseł Rafał Romanowski poseł Paweł Sałek, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego Beata Olejarz.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wyraził uznanie dla misji realizowanej przez myśliwych. Podkreślił naszą rolę w budowaniu bezpieczeństwa państwa i zaznaczył, że nie wyobraża sobie skutecznej obrony ojczyzny bez udziału ludzi znających teren, posiadających broń i umiejętności przydatne także w systemie obronnym.

Posłanka Urszula Pasławska przypomniała, że to właśnie myśliwi – poprzez łowiectwo jako element ochrony przyrody – stoją na jej straży. Zachęcała do dumy z pełnionej roli i aktywnego działania na rzecz środowiska.

Miłosz Motyka z Ministerstwa Klimatu i Środowiska dziękował za zaangażowanie w realizację zasad zrównoważonego rozwoju. Zaznaczył, że nie ma alternatywy dla odpowiedzialnej gospodarki łowieckiej, a myśliwi zasługują na szacunek i uznanie.

Wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek mówił o dumie z przynależności do społeczności myśliwskiej, która pielęgnuje polskie i europejskie tradycje. Z kolei Stefan Krajewski z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślił dobrą współpracę w zakresie zwalczania ASF i innych zagrożeń dla rolnictwa. W podobnym tonie wypowiadał się prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, mówiąc wprost – bez myśliwych nie dałoby się prowadzić rolnictwa.

Wyrazy uznania przekazała także Beata Olejarz, przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego, dziękując Łowczemu Krajowemu Eugeniuszowi Grzeszczakowi za powołanie Krajowego Forum Zrównoważonego Rozwoju – inicjatywy łączącej organizacje działające na rzecz przyrody, kultury i tradycji.

WIĘCEJ O KRAJOWYM FORUM ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

XXV Zjazd pokazał, jak ważna i doceniana jest rola polskich myśliwych. Podjęte decyzje i wyrażone opinie umacniają pozycję PZŁ jako  nowoczesnej, odpowiedzialnej i gotowej na wyzwania przyszłości organizacji.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱