Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie

Szukaj

Sejmowe posiedzenie o przyszłości łowiectwa

26 marca br. w Sejmie odbyło się pierwsze posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie – temat istotny dla całej braci myśliwskiej.

W trakcie ożywionej dyskusji posłowie debatowali nad strukturą organizacyjną Polskiego Związku Łowieckiego, wyborem łowczego krajowego, łowczych okręgowych i organów PZŁ, jawnością finansów Zrzeszenia oraz nadzorem nad działalnością Związku.

Poprawki dotyczyły m.in. dostosowania okręgów łowieckich do granic województw, kadencyjności organów, sposobu powoływania Głównej Komisji Rewizyjnej oraz łowczych okręgowych i łowczego krajowego.

Wybór łowczego krajowego i łowczych okręgowych

Podczas posiedzenia wiele emocje wzbudziła kwestia wyboru łowczych – padły różne propozycje, od wyborów powszechnych po pozostawienie decyzji łowczemu krajowemu

Ostatecznie większość poparła utrzymanie dotychczasowego porządku administracyjnego Związku, powoływanie Głównej Komisji Rewizyjnej przez Krajowy Zjazd Delegatów zamiast Naczelną Radę Łowiecką; wybór i odwołanie Łowczego Krajowego przez Krajowy zjazd Delegatów; wybór łowczych okręgowych przez łowczego krajowego spośród dwóch kandydatów wyłonionych przez okręgowe zjazdy delegatów.

Przegłosowane rozwiązania zachowują stabilność struktur PZŁ, z jednoczesnym wzmocnieniem roli Delegatów.

Większa przejrzystość działania

Posłanka Lewicy Daria Gosek-Popiołek złożyła poprawkę mającą na celu publikowanie przez Zrzeszenie sprawozdań finansowych. Łowczy Krajowy Eugeniusz Grzeszczak odniósł się do tej poprawki twierdząc, że „nie widzimy powodów, jeśli będzie takie prawo, aby nie zamieszać sprawozdań do publicznej wiadomości”, które i tak każdego roku przekazywane są do administracji skarbowej. Poprawka ostatecznie została wprowadzona do projektu ustawy.

Co z nadzorem MKiŚ?

Największe emocje wzbudził temat nadzoru Ministra Klimatu i Środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim. Ostatecznie przyjęto kompromisową poprawkę posłanki PSL-TD Urszuli Pasławskiej o utrzymaniu nadzoru resortu nad Uchwałami NRŁ. Wprowadzono zapis o obowiązku 30-dniowego terminu na podjęcie uchwały nadzorczej przez ministra.

W głosowaniu końcowym projekt ustawy z wypracowanymi poprawkami został przyjęty. Sprawozdawcą wybrano posła Stanisława Gorczycę.

Obecna debata pokazała, jak ważny jest dialog między myśliwymi, innymi organizacjami pozarządowymi, rolnikami i decydentami.

Poniżej pełen zapis z posiedzenia podkomisji:

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱