Uczcili pamięć poległych i pomordowanych Polaków na Podolu. II Rajd Myśliwych i Leśników „Wołyńskimi bezdrożami”

Myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy w dniach 30 czerwca do 2 lipca 2023 r. udali się motocyklami oraz autami terenowymi na Podole na Ukrainę. Celem Rajdu było odwiedzenie miejsc pamięci i męczeństwa Polaków. Organizatorem Rajdu był Zarząd Okręgowy PZŁ w Tarnobrzegu. Rajd odbył się pod patronatem Ministra Środowiska  – Edwarda Siarki.

W dniu 30 czerwca 2023 r. w godzinach porannych ponad 20 myśliwych i leśników udało się na motocyklach oraz autami terenowymi na Podole na Ukrainę. Celem wyprawy było odwiedzenie miejsc męczeństwa Polaków, w tym miejsc ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach. W ramach Rajdu myśliwi pokonali łącznie ponad 1200 km ukraińskich dróg i bezdroży, odwiedzając między innymi Jazłowiec, Puźniki, Buczacz, Skałę Podolską oraz Stary Wiśniowiec. Jadąc polnymi i leśnymi duktami uczestnicy Rajdu docierali do miejsc, w których niegdyś tętniły życiem polskie wioski spalone przez ukraińskich nacjonalistów w okresie II wojny światowej. Przykładem tego była wioska Puźniki. To właśnie tutaj obecnie trwają poszukiwania zbiorowej mogiły pomordowanych rodaków, którzy zginęli z rąk nacjonalistów ukraińskich w lutym 1945 r. Uczestnicy Rajdu przez kilka godzin pracowali na terenach poszukiwań porządkując teren pod przyszłe ekshumacje. Zapalono również znicze w miejscowości Wiśniowiec Stary, gdzie znajduje się masowy grób zamordowanych w roku 1944 Polaków a których to ciała wrzucono do studni. Na miejscu studni znajduje się upamiętnienie w postaci krzyża.

W ramach Rajdu przekazano również pomoc humanitarną dla uchodźców z Bachmutu, którzy zamieszkują obecnie w Klasztorze Sióstr Niepokalanek w Jazłowcu. Pomoc humanitarna została zorganizowana przy wsparciu Posła Zbigniewa Chmielowca oraz Wójta Gminy Leżajsk – Pana Krzysztofa Sobejko.

Robert Bąk ( organizator Rajdu, Łowczy Okręgowy PZŁ w Tarnobrzegu):

  „Był to drugi  Rajd myśliwych na tereny Ukrainy. Pomimo trwającej wojny 23 osoby przekroczyły granicę polsko-ukraińską z misją wsparcia poszukiwań pomordowanych Polaków w miejscowości Puźniki w obwodzie tarnopolskim. Trwają tam prace polegające na poszukiwaniu zbiorowej mogiły zamordowanych przez ukraińskie bojówki nacjonalistyczne. Wykarczowaliśmy teren pod prace poszukiwawcze. Pozbieraliśmy gałęzie oraz pnie ściętych drzew. Warunki do pracy były wyjątkowo trudne. Niedostępność lokalizacji dawnej wioski Puźniki oraz błoto spowodowało, że auta terenowe by dojechać musiały używać wyciągarek.
W ramach Rajdu przekazaliśmy również trzy tony pomocy humanitarnej dla uchodźców z Bachmutu, którymi opiekują się polskie Siostry Niepokalanki w swym klasztorze w Jazłowcu.

Dziękuję Panu Ministrowi Edwardowi Siarce za patronat nad naszą inicjatywą. Panu posłowi Zbigniewowi Chmielowcowi oraz Wójtom: Krzysztofowi Sobejko z Gminy Leżajsk i Janowi Pyrkoszowi z Gminy Radomyśl nad Sanem za przekazanie pomocy humanitarnej zaś kolegom myśliwym za udział w Rajdzie”.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱

Strategia dla Łowiectwa