Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Safety first dla łowiectwa

Polski Związek Łowiecki przystępuje do programu SAFETY FIRST, czyli „bezpieczeństwo przede wszystkim”. Jest to program, który całościowo obejmie wszystkie dziedziny działalności Związku i myśliwych.

Priorytet – bezpieczne polowania

Szczególny akcent położymy na weryfikację bezpieczeństwa na polowaniach czy to zbiorowych czy indywidualnych. Celem naszym jest to, żeby wypadki na polowaniach w ogóle nie miały miejsca,

mówi łowczy krajowy, Paweł Lisiak.

W tym celu Związek chce wprowadzić szereg zmian, także prawnych, które poziom bezpieczeństwa na polowaniu znacząco poprawią. Silny akcent zostanie położony na doszkalanie myśliwych, podnoszenie ich umiejętności strzeleckich i kompetencji w kierunku prowadzenia polowania.

Bezpieczne strzelnice

Program SAFETY FIRST obejmie wszystkie strzelnice należące do Polskiego Związku Łowieckiego.

Miejsca, w których użytkuje się broń muszą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa,

zaznacza łowczy krajowy.

Chodzi nie tylko o bezpieczne oddawanie strzału, ale też bezpieczeństwo pracowników technicznych czy poziom hałasu na i poza obiektem.

Bezpiecznie w pracy

SAFETY FIRST  obejmie całościowo system pracy w Polskim Związku Łowieckim. Chodzi tu o bezpieczne warunki pracy, zapewnienie pracownikom odpowiedniej infrastruktury, wyposażenie ich w maksymalnie komfortowe i pewne narzędzia pracy. Programem będzie objęty Zarząd Główny, Zarządy Okręgowe, Ośrodki Hodowli Zwierzyny oraz Stacja Badawcza Czempiń.

Bezpieczeństwo podczas pandemii

Najszybciej zostanie zweryfikowany i usprawniony program bezpieczeństwa pracy i wykonywania ustawowych obowiązków przez myśliwych w czasie pandemii choroby COVID-19. Uniknięcie zakażenia jest w tej chwili sprawą priorytetową i wszelkie zmiany w systemie pracy są od początku marca 2020 r. temu celowi podporządkowane. Związek w tym trudnym pandemicznym czasie będzie chciał zadbać także o bezpieczeństwo myśliwych wykonujących polowanie. Konieczne będzie wprowadzenia procedur bezpieczeństwa zwłaszcza podczas polowań zbiorowych.

Interdyscyplinarne grupy robocze

Program SAFETY FIRST powstaje z inicjatywy łowczego krajowego, który powołuje interdyscyplinarne grupy robocze, złożone z łowczych okręgowych, pracowników etatowych, ekspertów ds. bezpieczeństwa oraz stowarzyszeń lub oddolnych inicjatyw o charakterze łowieckim. Jeśli ktoś z Koleżanek i Kolegów chciałby zgłosić akces do takiej interdyscyplinarnej grupy, to prosimy kontaktować się w tej sprawie z wybranym łowczym okręgowym.

Jestem przekonany, że wspólnie stworzymy zupełnie nową jakość łowiectwa w Polsce, której fundamentami będą: wiedza, innowacja i działanie. Chciałbym, żeby pomysły i tzw.best practice  (najlepsze przykłady) płynęły przede wszystkim od praktyków, czyli myśliwych wykonujących codzienną ciężką pracę w łowisku; czy nawet od stażystów, którzy często wchodzą z Związku z pewnym oczekiwaniem, któremu mamy nadzieję sprostać.

mówi Paweł Lisiak.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱