Safety first dla łowiectwa

Polski Związek Łowiecki przystępuje do programu SAFETY FIRST, czyli „bezpieczeństwo przede wszystkim”. Jest to program, który całościowo obejmie wszystkie dziedziny działalności Związku i myśliwych.

Priorytet – bezpieczne polowania

Szczególny akcent położymy na weryfikację bezpieczeństwa na polowaniach czy to zbiorowych czy indywidualnych. Celem naszym jest to, żeby wypadki na polowaniach w ogóle nie miały miejsca,

mówi łowczy krajowy, Paweł Lisiak.

W tym celu Związek chce wprowadzić szereg zmian, także prawnych, które poziom bezpieczeństwa na polowaniu znacząco poprawią. Silny akcent zostanie położony na doszkalanie myśliwych, podnoszenie ich umiejętności strzeleckich i kompetencji w kierunku prowadzenia polowania.

Bezpieczne strzelnice

Program SAFETY FIRST obejmie wszystkie strzelnice należące do Polskiego Związku Łowieckiego.

Miejsca, w których użytkuje się broń muszą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa,

zaznacza łowczy krajowy.

Chodzi nie tylko o bezpieczne oddawanie strzału, ale też bezpieczeństwo pracowników technicznych czy poziom hałasu na i poza obiektem.

Bezpiecznie w pracy

SAFETY FIRST  obejmie całościowo system pracy w Polskim Związku Łowieckim. Chodzi tu o bezpieczne warunki pracy, zapewnienie pracownikom odpowiedniej infrastruktury, wyposażenie ich w maksymalnie komfortowe i pewne narzędzia pracy. Programem będzie objęty Zarząd Główny, Zarządy Okręgowe, Ośrodki Hodowli Zwierzyny oraz Stacja Badawcza Czempiń.

Bezpieczeństwo podczas pandemii

Najszybciej zostanie zweryfikowany i usprawniony program bezpieczeństwa pracy i wykonywania ustawowych obowiązków przez myśliwych w czasie pandemii choroby COVID-19. Uniknięcie zakażenia jest w tej chwili sprawą priorytetową i wszelkie zmiany w systemie pracy są od początku marca 2020 r. temu celowi podporządkowane. Związek w tym trudnym pandemicznym czasie będzie chciał zadbać także o bezpieczeństwo myśliwych wykonujących polowanie. Konieczne będzie wprowadzenia procedur bezpieczeństwa zwłaszcza podczas polowań zbiorowych.

Interdyscyplinarne grupy robocze

Program SAFETY FIRST powstaje z inicjatywy łowczego krajowego, który powołuje interdyscyplinarne grupy robocze, złożone z łowczych okręgowych, pracowników etatowych, ekspertów ds. bezpieczeństwa oraz stowarzyszeń lub oddolnych inicjatyw o charakterze łowieckim. Jeśli ktoś z Koleżanek i Kolegów chciałby zgłosić akces do takiej interdyscyplinarnej grupy, to prosimy kontaktować się w tej sprawie z wybranym łowczym okręgowym.

Jestem przekonany, że wspólnie stworzymy zupełnie nową jakość łowiectwa w Polsce, której fundamentami będą: wiedza, innowacja i działanie. Chciałbym, żeby pomysły i tzw.best practice  (najlepsze przykłady) płynęły przede wszystkim od praktyków, czyli myśliwych wykonujących codzienną ciężką pracę w łowisku; czy nawet od stażystów, którzy często wchodzą z Związku z pewnym oczekiwaniem, któremu mamy nadzieję sprostać.

mówi Paweł Lisiak.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp