Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Polski Związek Łowiecki aktywnie przeciwdziała kłusownictwu

28 lutego w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyło się spotkanie dotyczące działań kłusowniczych na Mazowszu. Jego celem było wypracowanie rozwiązań pozwalających skutecznie walczyć z nielegalnym pozyskiwaniem zwierzyny. Polski Związek Łowiecki reprezentował podczas rozmów łowczy krajowy Eugeniusz Grzeszczak.

Do spotkania w resorcie doszło po doniesieniu o kłusowniczych praktykach, w które wpadła młoda wilczyca. Po oględzinach biegłych oceniono, że do zdarzenia doszło najprawdopodobniej 24 lutego 2024 r. Zwierzę w wieku około 10 miesięcy, wpadło we wnyki zastawione najprawdopodobniej na dziki. W pobliżu truchła wilczycy znaleziono 6 podobnych wnyków z metalowej linki, przy czym w jednym z nich znajdowały się szczątki dzika.

Na wiadomość o powyższym zdarzeniu Główny Konserwator Przyrody Mikołaj Dorożała zorganizował w MKiŚ spotkanie środowisk, które na co dzień, aktywnie walczą z kłusownictwem. Oprócz Polskiego Związku Łowieckiego w rozmowach wziął udział przedstawiciel Komendy Głównej Policji oraz Centralnego Azylu dla Zwierząt.  Celem spotkania było wypracowanie i wdrożenie w trybie natychmiastowym rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie różnym formom kłusownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem wnykarstwa, które w ostatnim czasie uległo nasileniu.

Chciałbym podkreślić, że myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim na co dzień aktywnie walczą z kłusownictwem. Nasze środowisko zaobserwowało znaczny wzrost tego procederu na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy.  Doceniamy zaangażowanie MKIŚ w rozwiązanie tego narastającego problemu – mówił podczas spotkania Eugeniusz Grzeszczak.

W związku z zaistniała sytuację w najbliższym czasie przeprowadzone zostaną intensywne, skoordynowane działania mające na celu aktywną walkę z kłusownictwem.  Zarząd Główny PZŁ za pośrednictwem Zarządu Okręgowego PZŁ w Warszawie  zwróci się do kół łowieckich z prośbą o podjęcie działań mających na celu przeszukanie miejsc w łowiskach szczególnie narażonych na działania kłusownicze.

W minionym sezonie łowieckim myśliwi odnaleźli i unieszkodliwi na terenie 4429 obwodów łowieckich 25192 wnyki, 400 żelaz oraz 769 innych urządzeń kłusowniczych. Dodatkowo, odnaleźli w tych urządzeniach: 21 łosi, 191 jeleni, 17 danieli, 168 dzików, 1286 saren, 1192 zające, 427 lisów, 63 borsuki, 15 piżmaków, 1373 bażanty, 304 kuropatwy, 1 muflona.

Zdjęcie: MKiŚ

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱

Strategia dla Łowiectwa