ŁOWIECKIE KOLĘDOWANIE W OKRĘGU LEGNICKIM

ŁOWIECKIE KOLĘDOWANIE W OKRĘGU LEGNICKIM

Dzień 18 stycznia 2015 roku stał się doniosłym wydarzeniem w historii legnickiego łowiectwa. Zainaugurowana została nowa uroczystość religijnokulturalna z elementami łowiectwa – „Kolędowisko”. Inicjatorem spotkania jest Kol. Ryszard Bryliński - Łowczy Okręgowy w Legnicy i płk Zdzisława Piotrowskiego z Wałbrzycha. W dniu spotkania do miasta przybyły poczty sztandarowe z 37 kół łowieckich, wraz z rodzinami i sympatykami łowiectwa, żeby uczestniczyć w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył - w gronie Księży i Kapelanów Łowieckich- Ks. Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Po raz pierwszy w historii naszego okręgu w katedrze spotkali się myśliwi: piękne Diany, dostojni Nemrodzi  i  młodzi Fryce, żeby podkreślić nasz związek z tradycją oraz dać przekaz mieszkańcom Legnicy, że myślistwo to służba społeczna sprawowana w celu ochrony dóbr przyrody, której myśliwi  są strażnikami z mocy prawa.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 12.30 uroczystą zbiórką przed Katedrą i pochodem wokół legnickiego Rynku w rytm marszy łowieckich granych przez  30- osobowy Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Łowieckich „Odgłosy lasu”  z Wałbrzycha pod batutą Bogusława Rupa wraz z „Durlakowymi Rogami” z jeleniogórskich Jarkowic i Zespół Sygnalistów Łowieckich Nadleśnictwa Złotoryja kierowany przez Nadleśniczego Jacka Kramarza.

Po przybyciu do Katedry zebrani uczestniczyli w Eucharystii w intencji myśliwych, ich rodzin i mieszkańców Legnicy w trakcie której przekazano Ks. Biskupowi  Zbigniewowi Kiernikowskiemu dary lasu od myśliwych. Pięknie i podniośle zabrzmiały  grane w czasie mszy przez myśliwskie zespoły pieśni, hejnały i fanfary. Na twarzach myśliwych i uczestników mszy widać było wzruszenie.

Po mszy odbył się w wykonaniu wymienionych wyżej zespołów  koncert kolęd i pieśni myśliwskich oraz fragmentów „Mszy Hubertowskiej” Reinholda Steiffa.  Granie kolęd wspomagali swoimi głosami zebrani  w Katedrze myśliwi, ich rodziny i legniczanie licznie obecni na mszy w Katedrze, a głos Andrzeja Kuncewicza śpiewającego kolędy i pieśni myśliwskie na zawsze pozostanie w pamięci uczestników.

Na zakończenie  wszyscy zostali zaproszeni na gorącą grochówkę przygotowaną przez Kolegów z  K.Ł „Wilk” w Głogowie.

Zebrani Koledzy zgodnie stwierdzili, że spotkanie zakończyło się ogromnym sukcesem i ten dzień z pewnością zostanie zapasany w historii legnickiego łowiectwa.

Adam Wac Przewodniczący Komisji Kultury Łowieckiej ORŁ w Legnicy