Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Myśliwska Paczka 2020 poszła na rekord!

Trzecia edycja Myśliwskiej Paczki za nami. W 2020 r. nasza ogólnopolska akcja charytatywna poszła na rekord. Skala zaangażowania przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, za co już teraz z całego serca wszystkim biorącym udział w tym przedsięwzięciu dziękujemy. Przejdźmy do podsumowania, niech przemówią liczby!

4x więcej zaangażowania

Rok 2020 jak żaden inny pokazał Polakom co jest w życiu najważniejsze i jak bardzo liczy się bezinteresowna pomoc i wsparcie. Ten społeczny aspekt współpracy i chęci działania dla drugiego człowieka odzwierciedlił się w trzeciej edycji Myśliwskiej Paczki.

W grudniowej akcji wzięły udział 392 koła łowieckie, które na kwotę ponad 517 tys. zł wsparły 820 placówek i rodzin.

Porównując te osiągnięcia do lat ubiegłych daje to cztery razy więcej zaangażowanych kół łowieckich, cztery razy więcej przeznaczonych środków i prawie pięć razy więcej jednostek ze wsparciem myśliwych.

Mocne wsparcie okręgów

2020 rok był wyjątkowy także dlatego, że pierwszy raz w akcję Myśliwska Paczka zaangażowały się zarządy okręgowe. Pomysł by wsparcie popłynęło z jednostek terenowych Polskiego Związku Łowieckiego przyszedł od łowczego krajowego:

Zainspirowała mnie nasza czerwcowa akcja skierowana do dzieci przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Wówczas zarządy okręgowe przygotowały upominki dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka, a z dyrekcją ośrodków nawiązały stałą współpracę w ramach dalszej pomocy oraz edukacji ekologicznej, przyrodniczej i łowieckiej. Jest to zatem naturalna kontynuacja podjętych wcześniej działań

mówi Paweł Lisiak.

 

Największym zaangażowaniem w Myśliwską Paczkę wykazał się Zarząd Okręgowy w Katowicach.  Zmobilizował 66 kół łowieckich, które wsparły 34 ośrodki na łączną kwotę 51 tys. zł.

Na drugim miejscu pod względem zaangażowania uplasował się Piotrków Trybunalski, gdzie łowczy Cezary Szadkowski powołał zespół koordynatorów powiatowych, który pomagał kołom łowieckim w organizowaniu świątecznych paczek na terenach, na których dzierżawią obwody łowieckie. W konsekwencji w Myśliwskiej Paczce wzięło udział 3/4 kół z okręgu, które wsparły 40 placówek na kwotę ponad 33 tys. zł. Trzecie miejsce pod względem finansowej skali pomocy zajęło Leszno z kwotą prawie 30 tys. zł. (29 910).

Działania okręgów były doskonale widoczne w mediach. Każdego dnia w prasie pojawiły się informacje o myśliwych, którzy wcielając się w role Świętych Mikołajów, wręczają paczki najmłodszym. Poniżej publikujemy niektóre materiały filmowe:

TVP3 LUBLIN

Pomoc także do rodzin i osób indywidualnych

Na prośbę kół łowieckich regulamin Myśliwskiej Paczki został zmieniony tak, żeby pomoc docierała również do rodzin czy osób indywidualnych. Do 2019 r.  beneficjentami akcji mogły być tylko domy dziecka, domy samotnej matki, domy opieki dla seniorów lub tym podobne placówki. Teraz świąteczne wsparcie mogły uzyskać osoby, które znane są braci łowieckiej, i które borykają się z trudną sytuacją życiową.

Dzięki tegorocznej edycji udało się nam pomóc rodzinie, której dobytek spłonął na skutek nieszczęśliwego wypadku. Znamy się, mieszkamy niedaleko i cieszymy się, że mogliśmy zaangażować naszych kolegów w odbudowę domu. To ważne żeby być razem i pomagać sobie, zwłaszcza w tym wyjątkowym, świątecznym okresie.

– mówi darczyńca, który chce pozostać anonimowy.

 

„Dopiero się rozkręcamy”

Każdy rok przynosi cenne doświadczenia, pokazuje co możemy zrobić lepiej, jak dotrzeć do większej liczby potrzebujących, jak zintensyfikować działania by były bardziej skuteczne, dlatego liczymy, że edycja 2021 naszej okołoświątecznej akcji charytatywnej będzie jeszcze większa:

Dopiero się rozkręcamy. Tegoroczna Myśliwska paczka z pewnością dodał nam skrzydeł, pokazała że razem możemy zdziałać więcej, że jesteśmy potrzebni, że mamy siłę, chęć  i możliwość współpracy. A nie ma lepszego prezentu jak wdzięczność i uśmiech drugiego człowieka, dlatego myślę, że kolejna edycja to będzie petarda!

 – mówi Ewa Kraska, członek Zarządu Głównego.

Wszystkim myśliwym, kołom łowieckim i okręgom zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy.

2020 rokiem wsparcia myśliwych

Zaangażowanie myśliwych w życie lokalnej społeczności i chęć niesienia pomocy w każdej sytuacji doskonale pokazał 2020 r., w którym na walkę z koronawirusem zebraliśmy łącznie ponad 2,7 mln zł, w tej kwocie znalazło się 5 karetek, setki tysięcy maseczek, kilkaset ozonatorów i wiele innych form pomocy służbie zdrowia, o czym więcej możecie poczytać w naszej zakładce My vs COVID-19. Pomagaliśmy, pomagamy i pomagać będziemy. Darz Bór!

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp