Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Komisja Naukowa NRŁ

2 marca w siedzibie władz PZŁ w Warszawie miało miejsce pierwsze posiedzenie Komisji Naukowej Naczelnej Rady Łowieckiej. Członkowie Komisji odebrali nominacje z rąk prezesa NRŁ Marcina Możdżonka. Przewodniczący Komisji nakreślił plan działania na całą kadencję.

Spotkanie z przedstawicielami świata nauki otworzył łowczy krajowy Eugeniusz Grzeszczak, który podkreślił, że pierwszy raz w historii Związku taka komisja została powołana.

Głównym zadaniem komisji będzie przystosowanie polskiego łowiectwa do współczesnych wyzwań środowiskowych. Jestem przekonany, że skład i praca tego gremium naukowego przysłuży się polskiej przyrodzie – mówił łowczy krajowy.

 Skład  i zadania komisji

Na posiedzeniu 4 lutego NRŁ podjęła uchwałę w sprawie powołania Komisji Naukowej. Funkcję przewodniczącego tej 11 osobowej grupy naukowców i specjalistów powierzono– prof. dr. hab. Dariuszowi J. Gwiazdowiczowi z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Pozostali członkowie komisji to kolejno:

  1. Prof. dr hab. Paweł Antosik
  2. Prof. dr hab. Marian Flis
  3. Prof. dr hab. Henryk Okarma
  4. Prof. dr hab. Wanda Olech
  5. Prof. dr hab. Aleksandra Matulewska
  6. Prof. dr hab. Marek Wajdzik
  7. Dr Miłosz Kościelniak – Marszał
  8. Dr Szymon Hatłas
  9. Dr Bartosz Krąkowski
  10. Rafał Ciszewski 

2 marca br. tuż po otrzymaniu nominacji Komisja Naukowa rozpoczęła swoją pracę. Podczas spotkania Przewodniczący nakreślił plan pracy Komisji na całą jej kadencję. W pierwszej kolejności Komisja przygotuje projektu „Strategii zrównoważonego łowiectwa w Polsce do roku 2030, z perspektywą do 2035”. W planach jest także raport „Polska bez myśliwych” wskazujący konsekwencje społeczne, gospodarcze i przyrodnicze zaniechania polowań, o czym wspominał przewodniczący Komisji podczas konferencji w Senacie RP w 2023 r. Ponadto Komisja dysponując swoim budżetem będzie stymulowała badania naukowe w kilku obszarach tematycznych.

Zobacz relację z posiedzenia:

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱

Strategia dla Łowiectwa