XXVII Wielkopolski Festiwal Kultury Łowieckiej i Edukacji Ekologicznej w 2021 roku, ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, został podzielony na dwie części – wiosenną i jesienną. Wiosną odbyły się trzy wydarzenia, których finał miał miejsce 22 maja 2021 roku w Zespole Szkół Leśnych w Goraju, na terenie pilskiego okręgu łowieckiego.
XXVII Wielkopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich przeprowadzony został w sposób hybrydowy, tzn. uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Goraju wystąpili przed jury „na żywo” na terenie szkoły, natomiast pozostali uczestnicy wzięli udział w konkursie „online” za pomocą łącz internetowych. Połączenie „online” zostało zrealizowane za pomocą platformy Zoom instalowanej na urządzeniach mobilnych i stacjonarnych. Taki sposób formy zdalnej przeznaczony był dla solistów. Natomiast zespoły zobowiązane były nagrać film i przesłać go za pomocą kanału Youtube. W kategorii solowej wystąpiło 52 wykonawców (w tym 33 solistów „zdalnie”), natomiast w zespołowej – 8 (w tym 5 zespołów „zdalnie”). Indywidualnie konkurs wygrał w klasie A (najtrudniejsze sygnały) Beniamin Wroński (uczeń Technikum Leśnego w Warcinie), drugie miejsce zajęła Marta Prądzinska (Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki i Kultury Łowieckiej na Zamku w Bytowie), a trzecie – Dawid Kotowicz (Nadleśnictwo Okonek). Zespołowo konkurs wygrał w klasie G – Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Echo Kniei” Nadleśnictwa Okonek, a drugie miejsce zajął Zespół Trębaczy Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju.
Ponadto w ramach XIX Wielkopolskiego Przeglądu Rodzinnych Zespołów Sygnalistów Myśliwskich wystąpiły trzy zespoły (rodziny Strawów z Wyszyn, Walkowiaków z Otorowa i Nadolnych z Sarbi). W jury zasiadali: Krzysztof Kadlec (Przewodniczący Komisji Muzycznej KSM PZŁ), Józef Czerniak (ZO PZŁ Kalisz) i Michał Wojtyła (Zespół Muzyki Myśliwskiej „Hubertus” w Kwidzynie). Obsługę merytoryczną i techniczną zapewnili Maciej Strawa i Paweł Strawa, a obsługę informatyczną Izabela i Jan Filodowie oraz Karol Szlachta i Adam Migurski. Dokumentację fotograficzną wykonał Zbigniew Tomczak.
XVI Pilski Konkurs Plastyczny pt. „Łowiectwo w oczach dziecka” przeprowadzony został w sposób zdalny. W tegorocznej edycji wzięło udział 47 placówek oświatowych. Szkoły, przedszkola, domy kultury i świetlice nadesłały łącznie 394 prac uczniów wykonanych w różnych technikach (rysunek kredkami, ołówkiem, malowane, wydzieranki, naklejane z bibuły, origami, plakat, prace przestrzenne w różnych technikach i z różnych materiałów). Prace podzielono według regulaminu konkursu na kategorie: szkoły podstawowe klasy I-III (164 prace), szkoły podstawowe klasy IV-VI (104 prace), szkoły podstawowe klasy VII-VIII (64 prace) oraz przedszkola (51 prac), a także 11 prac przestrzennych. Spośród nadesłanych prac wyłoniono w każdej kategorii po trzy dzieła nagrodzone, a także pięć wyróżnień, łącznie uhonorowano 33 autorów prac. Nagrodą Grand Prix wyróżniono pracę przestrzenną wykonaną przez Magdalenę Lisiecką ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Łeknie. Każdy nagrodzony i wyróżniony uczestnik otrzymał dyplom oraz nagrodę książkową, a wybrane prace zostały zaprezentowane na specjalnej wirtualnej wystawie podczas XXVII Wielkopolskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej i Edukacji Ekologicznej na stronach internetowych www.pila.pzlow.pl oraz www.muzyka.mysliwska.pl Konkurs odbył się pod kierunkiem Jarosława Mituty – nauczyciela Zespołu Szkół Leśnych w Goraju.
X Ogólnopolski Plener Malarsko-Fotograficzny pt. „Malowanie ze św. Hubertem” odbył się w formule zdalnej. Komisarzem organizacyjnym i artystycznym pleneru był Bogusław Doba. Na zakończenie zorganizowano w gorajskim zamku wystawę wykonanych prac malarskich i fotograficznych. W plenerze wzięło udział dziesięciu artystów: Maria Frankowska z Czarnkowa (malarstwo), Bogusław Doba z Jasionnej k. Wronek (malarstwo), Patrycja Maria Kowal z Krucza (malarstwo), Bożenna Leszczyńska z Warszawy (malarstwo), Ewa Dołgań-Piotrowska w Warszawy (malarstwo), Elżbieta Szarejko z Warszawy (malarstwo), Ewa Sikora-Piasek z Poznania (malarstwo), Anna Gasek z Pruszkowa (malarstwo i fotografia), Katarzyna Mielcarek z Barlinka (malarstwo i fotografia) i Bronisław Pilich z Gorzowa Wlkp. (malarstwo). Wkrótce zostanie wydany katalog i zorganizowana będzie wystawa pt. „10 lat malowania ze św. Hubertem”. Otwarcie wystawy zaplanowano na 2 lipca 2021 roku w Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim w Uzarzewie k. Poznania.
Organizatorami festiwalu byli: Polski Związek Łowiecki – Zarząd Okręgowy w Pile oraz Klub Sygnalistów Myśliwskich PZŁ i Klub Wabiarzy Jeleni PZŁ, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile wraz z podległymi nadleśnictwami i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, Zespół Szkół Leśnych w Goraju, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki, Gmina Czarnków, Miasto Czarnków, Gmina Lubasz, Miasto i Gmina Trzcianka, Miasto i Gmina Wieleń, Stowarzyszenie Czarnkowsko-Trzcianecka Grupa Działania, Stowarzyszenie Inicjatywa Gorajska, Stowarzyszenie Noteccy Łucznicy, Przelewickie Bractwo Św. Huberta i Polski Związek Chórów i Orkiestr – Oddział Nadnotecki w Pile.
Jesienią zaplanowany jest jeszcze XVIII Ogólnopolski Konkurs Wabienia Jeleni, XVIII Pilski Pokaz Psów Ras Myśliwskich, X Pilskiego Konkursu Oceny Poroży Jeleni, V Pilski Turniej Łuczniczy, II Konkurs Fotograficzny pt. „Pies myśliwski w obiektywie” i Msza św. Hubertowska.
Wszystkie informacje o festiwalu wraz z pełną listą wyników oraz galerią zdjęć znajdują się na stronie internetowej www.muzyka.mysliwska.pl Organizatorzy składają podziękowania wszystkim uczestnikom festiwalu oraz wszystkim tym, którzy mimo wielu przeciwności zdecydowali się zaangażować w jego przygotowanie i przeprowadzenie. Pozdrawiamy wszystkich miłośników kultury myśliwskiej i leśnej. Liczymy na spotkanie jeszcze jesienią tego roku i ponownie w przyszłym roku. Darz Bór!
W imieniu Komitetu Organizacyjnego
dr inż. Maciej Strawa