Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Spotkanie Komisji Kynologicznej NRŁ z klubami ras PZŁ oraz Komisjami Kynologicznymi ZO

W dniach 02 – 03 lutego 2023 roku w Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu miało miejsce spotkanie komisji kynologicznej NRŁ z przewodniczącymi klubów ras PZŁ oraz z przewodniczącymi komisji kynologicznych działających przy ZO PZŁ. W czasie dyskusji poruszono wiele ważnych tematów. Agenda na te dwa dni przedstawiała się następująco:

Spotkanie z przewodniczącymi klubów ras PZŁ:

  1. Omówienie decyzji ZG PZŁ dotyczącej współpracy z ZKwP w świetle legalności przepisów.
  2. Informacja na temat wprowadzenia regulaminów wewnątrz organizacyjnych dotyczących pracy psów myśliwskich PZŁ.
  3. Informacja na temat regulaminów FCI/ZKwP.
  4. Procedura nabywania uprawnień sędziego pracy PZŁ.
  5. Wizja klubów Ras przy PZŁ w obecnych uregulowaniach na upowszechnienie rasowego psa myśliwskiego.
  6. Kluby Ras jako wyznacznik rozwoju ras psów myśliwskich.
  7. Dyskusja

Spotkanie z przewodniczącymi komisji kynologicznych przy ZO PZŁ:

  1. Omówienie decyzji ZG PZŁ dotyczącej współpracy z ZKwP w świetle legalności przepisów.
  2. Informacja na temat wprowadzenia regulaminów wewnątrz organizacyjnych dotyczących pracy psów myśliwskich PZŁ.
  3. Informacja na temat regulaminów FCI/ZKwP.
  4. Procedura nabywania uprawnień sędziego pracy PZŁ.
  5. Omówienie procedury zgłaszania i organizowania imprez kynologicznych w PZŁ.
  6. Jak upowszechnić rasowego psa myśliwskiego pracującego w łowisku.
  7. Dyskusja na temat spełnienia wymogów Ustawy Prawo łowieckie oraz Rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie szczegółowych zasad wykonywania polowania oraz znakowania tusz dotyczących uczestnictwa w polowaniu psa ułożonego.
  8. Dyskusja, uwagi i wolne wnioski.

W trakcie dyskusji wyjaśniono powody opracowania nowego porozumienia o współpracy pomiędzy Polskim Związkiem Łowieckim a Związkiem Kynologicznym w Polsce. Zgodnie z § 1 pkt 1 i 2 porozumienia z 29 listopada 2011 roku:

  1. Organizatorem prób i konkursów pracy psów myśliwskich jest Polski Związek Łowiecki. Uczestniczyć w nich mogą członkowie Związku Kynologicznego w Polsce oraz innych organizacji kynologicznych zrzeszonych w FCI.
  2. Próby i konkursy pracy psów myśliwskich organizowane są zgodnie z regulaminami prób i konkursów pracy pasów myśliwskich opracowanymi przez Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego, zaakceptowanymi przez FCI.

Przytoczone zapisy stoją w sprzeczności z § 6 pkt 1 i 2 Statutu PZŁ, które stanowią, iż członek Zrzeszenia ma prawo:

– czynnie uczestniczyć w działalności Zrzeszenia;

– korzystać z majątku Zrzeszenia na zasadach określonych uchwałami odpowiednich jego organów;

– uczestniczyć w zawodach strzeleckich, sprawdzianach kynologicznych oraz imprezach organizowanych przez organy Zrzeszenia na podstawie zatwierdzonych regulaminów.

Zapisy dotychczasowego porozumienia stoją również w sprzeczności z ustawą z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. 1989 Nr 20 poz. 104). Art. 6 pkt 1 i 2 stanowi, iż:

  1. Tworzenie stowarzyszeń przyjmujących zasadę bezwzględnego posłuszeństwa ich członków wobec władz stowarzyszenia jest zakazane.
  2. Nikogo nie wolno zmuszać do udziału w stowarzyszeniu lub ograniczać jego prawa do wystąpienia ze stowarzyszenia. Nikt nie może ponosić ujemnych następstw z powodu przynależności do stowarzyszenia albo pozostawania poza nim.

Omówiono przyczyny zawieszenia kalendarza imprez kynologicznych organizowanych przez PZŁ. Zawieszenie imprez kynologicznych związane jest z tym, że od listopada 2022 roku do dnia dzisiejszego ZKwP nie przesłał do zatwierdzenia FCI regulaminów prób, konkursów i ocen pracy psów myśliwskich. Jednocześnie ujawniono szereg nieprawidłowości w przeprowadzaniu konkursów i ocen pracy psów myśliwskich oraz z nieuprawnionym wystawianiu certyfikatów użytkowości WCC jak również Championatów Pracy. Przykłady nieprawidłowości zostały przedstawione uczestnikom spotkania. Ponadto przedstawiono procedurę zgłaszania imprez kynologicznych do kalendarza. Zgodnie z regulaminami prób, konkursów i ocen pracy psów myśliwskich wszystkie imprezy kynologiczne jak również zespoły sędziowskie powinny być zgłoszone w systemie łowiectwo w Polsce najpóźniej na dwa miesiące przed ich terminem celem zatwierdzenia przez ZG PZŁ.

Aby dać możliwość weryfikowania poziomu ułożenia do polowania psów myśliwskich Polski Związek Łowiecki przyjął wewnętrzne regulaminy prób pracy posokowców, konkursów i ocen pracy psów myśliwskich. Do czasu zatwierdzenia nowych regulaminów przez FCI Polski Związek Łowiecki będzie organizował imprezy kynologiczne według regulaminów prób pracy posokowców, konkursów i ocen pracy psów myśliwskich PZŁ. Przekazano informację, że ZO PZŁ mogą i powinny jak najszybciej składać propozycje imprez kynologicznych do kalendarza na 2023 rok. W tym kontekście podkreślano potrzebę powołania sędziów na podstawie ich doświadczenia w pracy z psem danej specjalności, co zostało usankcjonowane przez ZG PZŁ. Sędzia pracy PZŁ może wnioskować o przyznanie certyfikatu psa ułożonego do polowania. Certyfikat może być pomocny w stworzeniu potrzebnej definicji psa ułożonego do polowania oraz znacznym obniżeniu kosztów ubezpieczenia psa podczas polowania. Formularz zgłoszeniowy wraz regulaminem sędziów pracy psów myśliwskich PZŁ znajduje się na stronie internetowej PZŁ pod linkiem:

https://www.pzlow.pl/zgloszenie-na-sedziego/

Podkreślono, że ZG PZŁ czy KK NRŁ nie mają żadnych przeciwwskazań do uczestnictwa czy sędziowania przez członków i sędziów ZKwP na imprezach PZŁ. Do uczestnictwa psów w tych imprezach konieczne jest udokumentowane pochodzenie FCI (liczy się pochodzenie psa a nie przynależność jego właściciela czy przewodnika do konkretnej organizacji). Zwrócono również uwagę na fakt, iż wiele psów myśliwskich wykorzystywanych do polowania nie ma pochodzenia FCI.

W upowszechnianiu rasowych psów myśliwskich wykorzystywanych do polowania większą rolę powinny odgrywać kluby ras PZŁ. To one winny wyznaczać regulacjami wewnątrzklubowymi kierunki rozwoju ras myśliwskich pod kątem jak najszerszego wykorzystania ich w łowiectwie.

W trakcie dyskusji zarówno z przewodniczącymi klubów jak i przewodniczącymi komisji kynologicznych podnoszono problem ze zdefiniowaniem ustawowo przewidzianego psa ułożonego do polowania na ptactwo oraz psa ułożonego do poszukiwania postrzałków zwierzyny grubej. Polski Związek Łowiecki wychodząc naprzeciw rozwiązaniu tego problemu zaproponował nowe regulaminy prób, konkursów i ocen pracy psów myśliwskich.

Kolejnym ważnym podkreślenia działaniem klubów ras PZŁ, jak również komisji kynologicznych, mającym na celu upowszechnianie rasowego psa myśliwskiego na polowaniu jest organizowanie wszelkiego rodzaju warsztatów. Padło kilka ciekawych rozwiązań zaprezentowanych przez kluby ras przewodniczących komisji kynologicznych. Organizowane są zarówno jednodniowe warsztaty specjalistyczne jak i kilkudniowe a nawet tygodniowe warsztaty rodzinne.

Podsumowaniem dyskusji był wniosek uczestników spotkania o stworzenie przy Zarządach Okręgowych PZŁ funduszu celowego na pokrycie kosztów poszukiwania postrzałków zwierzyny grubej. Warto podkreślić, iż taki fundusz funkcjonuje już między innymi przy ZO PZŁ w Tarnobrzegu. Koła łowieckie wpłacają wspólnie ustaloną kwotę, która w całości przeznaczona jest na pokrycie kosztów dojazdu przewodnika z psem. Dzięki takiemu rozwiązaniu myśliwy, który potrzebuje pomocy przewodnika z psem nie obawia się dodatkowych wydatków związanych z poszukiwaniem postrzałka, jak również konieczności pokrycia kosztów z tym związanych z własnej kieszeni a co za tym idzie chętnie z tej pomocy korzystają.

Mamy nadzieję, że najlepsze praktyki (best practice) staną się wzorem do naśladowania.

Dodatkowo na spotkaniu ustalono, że kluby ras PZŁ będą przekazywały materiały dotyczące ich działalności do czasopisma „Łowiec Polski”.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱

Strategia dla Łowiectwa