Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Najważniejsze wydarzenia

45. Zjazd Generalnego FACE

W dniach 26.10. – 27.10.2022 w Brukseli odbył się 45. Zjazd Generalny Federacji Stowarzyszeń na rzecz Łowiectwa i Ochrony Przyrody (FACE). Polski Związek Łowiecki reprezentowany był przez Łowczego Krajowego – Kol. Pawła Lisiaka oraz członków Zarządu Głównego – Kol. Ewę Kraskę oraz Kol. Damiana Przestackiego.  Na spotkaniu obecnych było około 70 przedstawicieli z różnych krajów europejskich m.in. Czech, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Norwegii czy Finlandii.

 Spotkanie miało formę dwudniowego posiedzenia plenarnego, ze zorganizowaną i transmitowaną w internecie konferencją prasową. Wśród najważniejszych tematów poruszonych na spotkaniu wymienić należy:

  • problematykę z akceptacją „trophy hunting” w Europie;
  • zarządzanie dużymi drapieżnikami;
  • problematykę afrykańskiego pomoru świń (ASF);
  • dotychczasowe wyniki Kampanii Europejskiego Myśliwego (https://signforhunting.com/pl/);
  • problematykę związana ze stosowaniem amunicji ołowianej (zarówno na terenach wodno-błotnych „wetlands” jak i stosowania w ogóle)

Przedstawiciele FACE podkreślili zaangażowanie poszczególnych krajów członkowskich w kwestii zbierania podpisów pod petycją zawartą na stronie https://signforhunting.com/pl/. Petycja ta zawiera 9 postulatów w obronie łowiectwa i kierowana jest bezpośrednio do władz europejskich. W dniu organizacji Zjazdu, FACE uzyskało około 170 000 podpisów przesłanych drogą elektroniczną oraz około 30 000 podpisów drogą fizyczną. Termin zbierania podpisów mija w lutym przyszłego roku. Dotychczasowa największa brukselska kampania zebrała około 500 000 podpisów, co daje dużą szansę i nadzieję na zebranie równie dużej, lub nawet większej, ilości podpisów popierających łowiectwo. Sukces ten może przełożyć się na zmianę podejścia ww. władz na pasję, która regularnie uprawiana jest przez 7 milionów europejskich myśliwych.

Największe zainteresowanie wśród słuchaczy wywołała dyskusja na temat ograniczenia prawa do wykonywania polowania na terenach wodno-błotnych, które wprowadzone zostało  Rozporządzeniem Komisji (UE) 2021/57 z dnia 25 stycznia 2021 r. i wchodzi w życie 15 lutego 2023 r. Głównym założeniem tego rozporządzenia jest wprowadzenie zakazu na obszarach wodno-błotnych lub w obrębie 100 metrów od nich: a) oddawania strzałów amunicją śrutową o zawartości ołowiu (wyrażonej jako metal) równej lub większej niż 1 % masy; b) noszenia takiej amunicji śrutowej, jeżeli ma to miejsce podczas strzelania na obszarach wodno-błotnych lub w drodze na strzelanie na obszarach wodno-błotnych. Wyjątkowo problematyczne z punktu widzenia wejścia w życie powyższej regulacji jest jednoznaczne określenie czym de facto są tereny wodno-błotne (w Europie występuje 27 różnych, często niepokrywających się, definicji tego terenu.), a tym samym wskazanie 100 m. odległości od nich. Precyzyjne zdefiniowanie powyższego, a w efekcie wprowadzenie ograniczeń do stosowania należeć będzie do władz krajów członkowskich – w przypadku Polski, będzie to najprawdopodobniej Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Kolejnym ważnym tematem jest wprowadzenie w niedługim czasie (prawdopodobnie pod koniec roku 2023) całkowitego zakazu używania amunicji ołowianej. Zakaz ten oczywiście będzie wprowadzany i egzekwowany etapami, jednakże ostatecznie może doprowadzić do niezwykle ciężkiej sytuacji europejskich myśliwych. Stosowanie amunicji inna niż ołowiana wymagać będzie broni o odpowiednich (wyższych) statystykach wytrzymałościowych, co w przypadku licznych sztuk broni znajdujących się w rękach myśliwych zarówno polskich, jak i europejskich może doprowadzić do realnych problemów z prawidłowym, a przede wszystkim bezpiecznym, wykonywaniem polowania.

Istotne zmiany w Prawie łowieckim

W dniu 21 października br. prezydent podpisał ustawę z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Dla myśliwych kluczowe są zapisy art. 9 tej ustawy, które wprowadzają zmiany do ustawy prawo łowieckie, o których informowaliśmy w dwóch komunikatach.

ISTOTNE ZMIANY CZ.1.

ISTOTNE ZMIANY CZ.2.

Oświadczenie w sprawie żubrów

W zeszłym tygodniu opinia publiczna żyła sprawą zastrzelenia żubrów w województwie zachodniopomorskim. Polski Związek Łowiecki wydał oświadczenie w tej sprawie:

CZYTAJ OŚWIADCZENIE

Relacja z obchodów Ogólnopolskiego Hubertusa Malbork 2022

W zeszłym tygodniu na naszym kanale YouTube wyemitowaliśmy relację z obchodów Ogólnopolskiego Hubertusa w Malborku. Za rok na Hubertusie widzimy się w Krakowie!

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱