Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Działania na Nowym Świecie 18-24 października

Europoseł Możdżanowska w obronie PZŁ

18 października w siedzibie Zarządu Głównego PZŁ odbyło się spotkanie z europosłanką Andżeliką Możdżanowską dotyczące opracowania strategii walki z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń. W trakcie zebrania omówiono zasady wprowadzenia „Ogólnokrajowego skoordynowanego odstrzału dzików połączonego z poszukiwaniem padłych dzików lub ich szczątków w ramach polowań zbiorowych”. Celem przedsięwzięcia jest nie tylko spełnienie postulatów rolników o rozrzedzenie populacji dzików, ale również współpraca w celu zwalczania wirusa ASF. Program przygotowywany jest przez komórkę merytoryczną Zarządu Głównego.

CZYTAJ WIĘCEJ

Po posiedzeniu Wiceprzewodnicząca Intergrupy w Parlamencie Europejskim „Bioróżnorodność. Łowiectwo. Obszary wiejskie” udzieliła wywiadu polskiej Agencji Prasowej, w którym podkreślała, że dezorganizacja Polskiego Związku Łowieckiego będzie prowadzić do mniej skutecznej walki z afrykańskim pomorem świń, a tym samym zwiększy straty polskich rolników i gospodarki:

„Europosłanka odniosła się w ten sposób do pomysłu powołania Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej, która – zdaniem niektórych polityków i działaczy rolniczych – ma być konkurencją dla Polskiego Związku Łowieckiego.

Możdżanowska oceniła jako absurdalne oskarżanie myśliwych o rozprzestrzenianie się ASF czy zarzucanie im nieskuteczności działania. Przypomniała, że depopulacja dzików i odstrzał sanitarny są realizowane, a w ostatnich latach, tzn. od wejścia w życie przepisów dotyczących walki z ASF, myśliwi pozyskali 1,2 mln dzików.

Zaznaczyła, że dziś pomysł na dezorganizację myśliwych PZŁ uniemożliwi skuteczne zwalczanie ASF, a tym samym zniszczy ostatnie szanse dla polskich producentów trzody chlewnej. – Nie możemy dawać sygnału, że niszczymy system, który służy do osiągnięcia celu, a takie sygnały do KE obecnie docierają – dodała.

Zdaniem Możdżanowskiej powoływanie nowej organizacji myśliwskiej wymaga ogromnych nakładów finansowych i czasu, którego nie ma.

– Komisja Europejska oczekuje efektów podejmowanych przez Polskę działań w walce z ASF. Jeśli ich nie będzie w ciągu kilku miesięcy, nie mamy co liczyć na szybkie zniesienie ograniczeń dystrybucji mięsa wieprzowego. Producenci trzody chlewnej są w dramatycznej sytuacji, a to tylko sygnał dla duńskich czy niemieckich producentów trzody chlewnej czy tuczu nakładczego – powiedziała.

Wskazała, że obecnie niezbędne są bardziej zintensyfikowane działania, w których będą uczestniczyć zarówno rolnicy i myśliwi, jak i państwo. Wyjaśniła, że takim działaniem jest realizacja zapowiedzianego przez resort klimatu odstrzału dzików w ramach 27 tys. polowań organizowanych przez wszystkie Koła Łowieckie w Polsce, a także poszukiwanie padłych zwierząt. Powiedziała też, że obecnie najważniejsze są pilne i niezbędne decyzje Głównego Lekarza Weterynarii, które zapewnią efektywność walki z ASF i współpracę z myśliwymi oraz rolnikami poprzez m.in. stały dostęp do chłodni czy zagwarantowanie dostępu do szybkich badań weterynaryjnych oraz weekendowe dyżury Powiatowych Lekarzy Weterynarii.

– Jeśli chcemy pomóc polskim rolnikom – polskiej produkcji trzody chlewnej, to przy pełnej mobilizacji i współpracy wszystkich środowisk jesteśmy w stanie tę chorobę skutecznie opanować, a każda ze stron i instytucji powinna być skutecznie i konsekwentnie rozliczana – wskazała. Zaznaczyła, że jest to ostatnia szansa dla przyszłości produkcji polskiego mięsa na europejskim rynku.

Możdżanowska zauważyła, że Polska ma możliwość zwrócenia się do KE o dodatkowe środki na rekompensaty dla rolników, którzy zlikwidowali hodowle i będą musieli je odtworzyć. – Teraz rolnictwo wymaga szczególnego wsparcia finansowego, dlatego tak ważne są zapewnione kolejne setki milionów złotych z polskiego rządu dla polskiej wsi – powiedziała.

12 października br. wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka zapowiedział intensyfikację odstrzałów. W kilku powiatach m.in. Wielkopolski i Pomorza myśliwi mają odstrzelić wszystkie dziki.

Afrykański pomór świń (ASF) jest zaraźliwą i przebiegającą z wysoką śmiertelnością wirusową chorobą dzików i świń. W Polsce wirus ASF wykryto po raz pierwszy w lutym 2014 roku 800 m od granicy z Białorusią”, czytamy w PAP.

Posiedzenia Zarządu Głównego PZŁ

W minionym tygodniu odbyły się dwa posiedzenia Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego: 19 października oraz trzy dni później – 21 października br. Na pierwszym posiedzeniu podjęto dwie uchwały jedną w sprawie dofinansowania organizacji Mistrzostw Polski w Wabieniu Jeleni w Goraju oraz drugą w sprawie wyboru oferty ubezpieczenia floty pojazdów Polskiego Związku Łowieckiego.

Dnia 21 października br. Zarząd Główny PZŁ rozpatrzył 15 odwołań członków Zrzeszenia od uchwał poszczególnych Zarządów Okręgowych, podjął decyzję w sprawie przeprowadzenia w trybie nadzoru kontroli w jednym z Warszawskich Kół Łowieckich. Ponadto na posiedzeniu omówione zostały zasady przyznawania kołom łowieckim chłodni zakupionych przez PZŁ w ramach programu „Ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF)”z dofinansowania uzyskanego z NFOŚIGW.

Chłodnie te przeznaczone są dla kół łowieckich, które spełniają wymagania dla punktów przetrzymywania tusz odstrzelonych dzików, zlokalizowanych na obszarach objętych restrykcjami w związku z ASF( I, II oraz III strefie) oraz nie maja jeszcze do tej pory chłodni sfinansowanej ze środków NFOŚiGW.

I Ogólnopolska Pielgrzymka Myśliwych na Jasną Górę

Pierwszy raz w niemal 100-letniej historii Polskiego Związku Łowieckiego myśliwi z całej Polski pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Myślę, że to, że spotkaliśmy się tutaj jest dla nas wspaniałym początkiem kultywowania cudownej tradycji co roku przybywania i zawierzania naszych problemów i rozwiązywanie ich razem z Najświętszą Marią Panną,

-mówił podczas Pielgrzymki łowczy krajowy Paweł Lisiak.

To wyjątkowe  i widowiskowe ze względu na liczne przybyłe sztandary PZŁ wydarzenie, odbiło się szerokim echem w mediach.

ZOBACZ RELACJĘ

Bieżące działania

W Wydziale Kontroli, Szkoleń i Audytu Wewnętrznego ZG PZŁ rozpatrywane są kolejne sprawy dotyczące trybu odwoławczego i wniosków w sprawie nadzoru. Prowadzone są też przygotowania do egzaminu na lektora prawa łowieckiego. Dodatkowo na podstawie zestawień przesyłanych przez zarządy okręgowe – dotyczących wykazu osób, które odbyły szkolenie i zaliczyły egzamin dot. uprawnień sędziego i instruktora strzelectwa myśliwskiego oraz prowadzącego strzelanie oraz zestawień dotyczących szkoleń w zakresie udzielania pomocy medycznej – osobom zainteresowanym sukcesywnie wystawiane są legitymacje.

Ponadto trwają prace nad przygotowaniem gali finałowej XXVI edycji konkursu fotograficznego im. Włodzimierza Puchalskiego, która będzie miała miejsce pod koniec listopada.

 

 

 

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱

Strategia dla Łowiectwa