Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Jaki cel przyświeca uchwale kynologicznej z dnia 17 kwietnia br.?

Koleżanki i Koledzy Myśliwi, sympatycy kynologii łowieckiej,

umieszczony na naszej stronie komunikat dotyczący dopuszczenia do udziału w imprezach kynologicznych psów nie posiadających dokumentu potwierdzającego pochodzenie, wzbudził wiele skrajnych emocji związanych z interpretacją zawartych w nim treści.

Celem, jaki nam przyświeca jest rzetelność, a co za tym idzie pokazanie obecnej i zgodnej z polskim prawem sytuacji związanej z użytkowanymi w łowiskach psami myśliwskimi. Zgodnie z danymi, uzyskanymi ze sprawozdań rocznych ŁOW, w polskich łowiskach pracuje 36 371 psów, w tym z udokumentowanym pochodzeniem… (brak danych). Brak jest również szczegółowych danych na temat stopnia wyszkolenia pracujących w łowiskach psów.

Chcąc uporządkować obecną sytuację oraz dążąc do wypełnienia nakładanego przez „Regulamin polowań (§ 5 w szczególności pkt. 5, 7 i 8)” obowiązku użytkowania „psa ułożonego do poszukiwania postrzałków zwierzyny grubej” i „psa ułożonego do polowania na ptactwo” oraz psów innych specjalności, określonych w regulaminie prób pracy posokowców, konkursów i ocen pracy psów myśliwskich PZŁ, zdecydowaliśmy o certyfikacji psów pracujących w łowiskach. Certyfikat taki ma być docelowo (w przyszłości) podstawą dopuszczającą psy do polowania.

Pierwszym krokiem, aby to osiągnąć, jest zdobycie rzetelnej wiedzy co do ilości i jakości psów pracujących w naszych łowiskach. W tym celu chcemy podczas naszych prób pracy posokowców, konkursów, ocen w warunkach naturalnych i egzaminów dokonać weryfikacji tej sytuacji. W ostatnich latach sprawdzianom organizowanym przez PZŁ poddawane mogły być wyłącznie psy, których właściciele i przewodnicy są członkami Związku Kynologicznego w Polsce lub innych organizacji współpracujących z Międzynarodową Federacją Kynologiczną (FCI). Pozostałe psy (również te posiadające udokumentowane pochodzenie FCI) nie mogły być poddane „testowi kompetencji”. Taki stan rzeczy, w naturalny sposób, nie pozwalał na pozyskanie wiedzy w temacie faktycznego poziomu wyszkolenia psów użytkowanych w praktyce łowieckiej. Chcemy to zmienić.

Niezrozumiałym jest wyciąganie z tego wniosku jakoby naszym celem było wprowadzanie do naszych łowisk nierasowych psów czy celowe „hodowanie” mieszańców. Nic bardziej mylnego! Chcielibyśmy (i to jest naszym celem), aby w naszych lasach i na polach pracowały psy ras myśliwskich z udokumentowanym pochodzeniem. Ale nie możemy zakłamywać rzeczywistości. Wielu myśliwych dziś nie może udokumentować pochodzenia swoich pracujących psów, niemniej psy te na co dzień pracują w łowisku, wypełniając powierzone myśliwym zadania. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w kwestii kynologii łowieckiej mamy jeszcze sporo do zrobienia. Lepszej jakości i większej świadomości kynologicznej nie uzyskamy jednak nakazami czy zakazami, lecz solidną pracą i edukacją.

Dbamy o rasy stworzone przez myśliwych dla myśliwych. Wiedza o ich przeznaczeniu, specyfice pracy, budowie pozwalającej na wykonywanie konkretnych zadań i, rzecz jasna, zdrowiu czy psychice jest niezmiernie ważna i jest podstawą pracy hodowlanej. Jednocześnie – z punktu widzenia zadań jakie stoją przed myśliwymi – niezmiernie istotny jest prawidłowo ułożony do polowania pies, zapewniający nie tylko ciągłość gospodarki łowieckiej, ale przede wszystkim etyczne i bezpieczne polowanie. Na dzień dzisiejszy nie mamy w naszych łowiskach – w związku z wyborem myśliwych – wystarczającej ilości psów myśliwskich z udokumentowanym pochodzeniem. Nie jest naszą rolą hodowla psów. Tę kreują organizacje kynologiczne prowadzące księgi hodowlane, dla których chcemy być wsparciem w kwestii hodowli psów podtrzymującej ich, zgodną z wzorcami ras, użytkowość łowiecką.

Rolą PZŁ jest działanie zgodne z potrzebami myśliwych oraz przepisami prawa łowieckiego. Propagowanie kynologii łowieckiej wśród ogółu myśliwych poprzez certyfikację psów, a tym samym sformalizowanie spełnienia warunku używania przez myśliwego psa ułożonego do polowania (mimo, że nasze prawo nie definiuje tego określenia) jest właśnie krokiem w tym kierunku. Jest to szczególnie warte podkreślenia w sytuacji, kiedy myśliwy posiada już takiego psa. Polujmy z psami  wyszkolonymi i szeroko propagujmy szkolenie psów myśliwskich oraz potwierdzanie ich umiejętności drogą certyfikacji. Jednocześnie wspierajmy świadomą, opartą o znajomość rodowodów i genetyki, hodowlę psów myśliwskich prowadzoną przez organizacje kynologiczne .

Polski Związek Łowiecki deklaruje poszanowanie porozumień i przepisów wewnątrzorganizacyjnych organizacji kynologicznych, z którymi będzie współpracował. W imprezach kynologicznych (próbach, konkursach i ocenach w warunkach naturalnych) organizowanych przez PZŁ będą mogły brać udział psy myśliwskie posiadające dokument pochodzenia (metryka lub rodowód) organizacji kynologicznych prowadzących hodowlę opartą o wzorce ras i prowadzących księgi hodowlane. Organizator imprezy będzie musiał określić szczegółowe warunki uczestnictwa (z jakich organizacji kynologicznych mają pochodzić psy biorące udział w konkretnej imprezie oraz ewentualnie do jakich organizacji należeć ich właściciele). Stwarzamy zatem możliwość organizowania imprez kynologicznych dla konkretnej organizacji, zgodnie z jej przepisami.

Jednocześnie, wychodząc naprzeciw właścicielom psów bez dokumentu pochodzenia, PZŁ będzie przeprowadzał dla takich psów egzaminy na bazie regulaminów konkursów i ocen. Umożliwi to uzyskanie certyfikatu psa ułożonego do polowania psom, które na co dzień pracują w łowiskach.

Podsumowując, celem naszych działań jest propagowanie polowania z wyszkolonym, certyfikowanym, rasowym psem myśliwskim.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱

Strategia dla Łowiectwa