Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Szkolenie dla Sędziów Głównych zawodów centralnych PZŁ. Czempiń 17-18 czerwca 2023 roku

W dniach 17 oraz 18 czerwca 2023 roku na terenie Stacji Badawczej Czempiń w Czempiniu w sali wykładowej odbyło się szkolenie na sędziów głównych zawodów centralnych i regionalnych. Szkolenie zostało zorganizowane przez Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego.

 W przeciągu dwóch dni (ze względu na duże zainteresowanie) w szkoleniu uczestniczyło 38 uczestników z 21 okręgów.  Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzili doświadczeni lektorzy strzelectwa myśliwskiego: Mariusz Maciejewski, Tomasz Rybiński i Bogusław Bauer.

W szkoleniu uczestniczyli z poszczególnych okręgów myśliwi posiadający uprawnienia „Sędziego i Instruktora Strzelectwa Myśliwskiego oraz Prowadzącego Strzelanie ”, którzy sędziowali lub sędziują na różnych zawodach regionalnych, mistrzostwach okręgu czy na zawodach centralnych a wyrazili chęć odbycia szkolenia by móc sędziować lub być sędzią głównym na zawodach wyższej rangi.

Jednym z głównych celów szkolenia było zapoznanie słuchaczy z obecnie obowiązującym „Regulaminem zasad strzelań myśliwskich organizowanych przez PZŁ – pięciobój i sześciobój”. Omówiono szereg spraw związanych z odbiorem strzelnicy przez sędziego głównego a przede wszystkim na co powinien sędzia główny zwracać szczególną uwagę przy odbiorze strzelnicy: doloty rzutków, wymiary poszczególnych osi, ustawienie maszyn itp. Pokazano i omówiono przyrządy i materiały pomocnicze, które powinny być stosowane przy odbiorze strzelnicy. Zapoznano słuchaczy z ceremoniałem rozpoczęcia i zakończenia zawodów, napisaniem sprawozdania z zawodów oraz protokołem odbioru strzelnicy.

W części typowo praktycznej wykładowcy zabezpieczyli słuchaczy w kilkanaście przestrzelonych podkładów sylwetek stojącego – rogacza i lisa oraz biegnącego dzika w prawo i w lewo. Na wstępie omówiono co to jest przestrzelina i co zaliczamy za przestrzelinę. Pokazano trzy rodzaje kalibromierzy i wytłumaczono jak je używać i kiedy stosować. Ponadto każda 3-4 osobowa grupa uczestników otrzymała do oceny po 4 podkłady z sylwetkami celem wspólnej oceny punktacji przestrzelin. Po ocenie i napisaniu na kartce wyniku, grupy zamieniały się podkładami sylwetek. Po końcowej ocenie wykładowcy zebrali kartki i zaprosili kursantów do dyskusji nad ocenionymi podkładami sylwetek. Szkolenie to jest ważnym elementem edukacji przyszłych sędziów, gdyż tu poprzez dyskusję merytoryczną z wykładowcami i kolegami kursu nabieramy wiedzę i pewność czy dobrze oceniamy wszelkie trafienia i nie trafienia na zawodach.

Tekst i zdjęcia: Bogusław Bauer

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱

Strategia dla Łowiectwa