Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Europejczycy akceptują polowania dla trofeum. Mamy wyniki dla Polski

Badania opinii społecznej przeprowadzone na zlecenie Europejskiej Federacji Łowiectwa i Ochrony Przyrody (FACE) oraz organizacji partnerskich wykazały znaczną akceptację dla turystyki łowieckiej, często błędnie określanej jako polowania dla trofeów.

Niezależne badanie reprezentacyjne przeprowadzone przez YouGov [1] wśród ponad 7000 Europejczyków z pięciu krajów – w tym Polski – pokazuje, że większość obywateli UE akceptuje polowania. Tylko 23 % nie zgadza się z zatrzymaniem na użytek własny elementów upolowanej zwierzyny, podczas gdy 77 %  albo popiera ten zwyczaj, albo jest w stosunku do niego neutralne.

Stanowi to wyraźny kontrast wobec twierdzenia organizacji Humane Society International [2], jakoby 85 % Europejczyków sprzeciwiało się polowaniom dla trofeów. Jej błędna narracja spowodowała, że kilka parlamentów narodowych podjęło wysiłki mające na celu wprowadzenie zakazu importu trofeów.

Badanie przeprowadzone jesienią 2023 r. w Polsce i pozostałych krajach europejskich, miało na celu poznanie bezstronnej opinii publicznej na temat społecznej akceptacji polowań krajowych i międzynarodowych. W ankietach wyraźnie pytano o stosunek respondentów do legalnie wykonywanych polowań związanych z aktywną ochroną przyrody oraz o stosunek do pozyskanych w ten sposób trofeów.

Wyniki podważają wąskie postrzeganie polowań jako ukierunkowanych wyłącznie na trofea, co często propagują organizacje broniące praw zwierząt. Dlatego też zakazy lub ograniczenia dotyczące przemieszczania legalnie pozyskanych trofeów nie są popierane przez społeczeństwo i negatywnie wpływają na lokalne społeczności, gospodarkę i różnorodność biologiczną.

W dokumencie Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) [3] stwierdza się, że „polowania dla trofeów mogą i  rzeczywiście generują niezwykle potrzebne dochody dla gospodarek narodowych i właścicieli gruntów w celu utrzymania, użytkowania i ochrony dzikiej przyrody”.

Pełny raport na temat nastawienia społeczeństwa do polowań na trofea można znaleźć tutaj.

Wyniki dla Polski

Powyższe wyniki są bardzo pozytywne i ukazują, że tylko 17 % respondentów jest przeciwnych importowi trofeów myśliwskich, w porównaniu do 87 % deklarowanych przez organizację Human Society.

Poniżej przedstawiamy podsumowanie wyników badań przeprowadzonych przez YouGov w Polsce:

  1. Akceptacja legalnego łowiectwa: ponad połowa (52 %) Polaków biorących udział w badaniach akceptuje łowiectwo, gdy jest ono legalnie i zgodnie z przepisami, a 22% nie ma na ten temat zdania.
  2. Turystyka łowiecka: blisko połowa respondentów (45%) popiera uczestnictwo polskich myśliwych w polowaniach zagranicznych. Z tego typu praktyką nie zgadza się 24% badanych, a 31% nie ma na ten temat zdania.
  3. Zachowanie pamiątek z polowań: wyraźnej większości (62%) Polaków nie przeszkadza zdobywanie trofeów, jeśli polowanie przyczynia się do działań na rzecz ochrony środowiska i spełnia międzynarodowe regulacje. Tylko 17% jest temu przeciwne.
  4. Wykorzystanie upolowanej zwierzyny: ponad połowa ankietowanych w naszym kraju (54%) jest za wykorzystywaniem mięsa i skór upolowanej zwierzyny podczas polowań zagranicznych, z zastrzeżeniem że są to polowania legalne i korzystne dla ochrony środowiska oraz lokalnych społeczności, 27% respondentów wie o tym zbyt mało aby zająć stanowisko .

Trendy i obserwacje:

  •  Dysproporcja płci: mężczyźni są bardziej skłonni, niż kobiety, zgadzać się z legalnymi praktykami łowieckimi. Zaznaczyć tu jednak trzeba, że różnica ta jest nieznaczna.
  •  Czynnik wieku: młodsze grupy wiekowe (18-24 lata) wydają się bardziej przychylne legalnemu łowiectwu, zarówno w kraju, jak i za granicą.
  • Regionalne różnice: istnieją różnice regionalne w stosunku do łowiectwa, przy czym niektóre regiony, takie jak Małopolska i Śląsk, wykazują niższe  poparcie niż np. Mazowsze.
  •  Neutralność: zauważalny odsetek respondentów pozostaje neutralnymi, co wskazuje na brak wystarczającej wiedzy do sformułowania opinii.

Podsumowując, znaczna część Polaków popiera legalne polowania, zwłaszcza gdy wspierają one działania na rzecz ochrony środowiska.

[1] W badaniu, które odbyło się w dniach 30.10 – 21.11.2023 wzięło udział 7.188 respondentów. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Danii i Polsce. Wyniki są reprezentatywne dla populacji  18+ w danym kraju.  Badanie zostało przeprowadzone przez niezależną firmę sondażową YouGov na zlecenie organizacji zajmujących się zrównoważonym użytkowaniem: CIC – International Council for Game and Wildlife Conservation, Safari Club International, Dallas Safari Club, Wild Sheep Foundation, Conservation Force oraz International Professional Hunters Association.

[2]Humane Society International (HSI) to organizacja pozarządowa o charakterze międzynarodowym, chcąca wprowadzić zakaz importu legalnie zdobytych trofeów. 

[3] https://portals.iucn.org/library/efiles/documents/Rep-2012-007.pdf

Poniżej publikujemy film wyjaśniający czym są trofea łowieckie:

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱

Strategia dla Łowiectwa