Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Dokąd dalej zmierza Prezes NRŁ?

Zarząd Główny PZŁ po zapoznaniu się z treścią Komunikatu Prezydium Naczelnej Rady Łowieckiej do członków Polskiego Związku Łowieckiego opublikowanego – co samo przez się zastanawia – na portalu internetowym Braci Łowieckiej uważa za konieczne poinformowanie członków Związku o rzeczywistym przebiegu posiedzenia NRŁ w dniach 27-28 lipca 2021 r. w Dąbrowie Tarnowskiej.

Po pierwsze: całkowitym milczeniem pominięto w komunikacie Prezesa wypowiedź Łowczego Krajowego na posiedzeniu Rady wykazującą niezadawalającą pracę Rady oraz motywującą jej członków do wzmożonej pracy. Mimo wezwań ze strony Łowczego Krajowego Naczelna Rada po raz kolejnych uchyliła się od dyskusji nad stanem realizacji swoich obowiązków. Nie przedstawiono też żadnych propozycji w zakresie poprawy jakości prac Naczelnej Rady Łowieckiej.

Po drugie: nieprawdziwe jest stwierdzenie Prezesa NRŁ, iż dla Komisji Strzeleckiej i Komisji Kynologicznej zaplanowano kwoty powyżej 2 milionów złotych, natomiast dla Komisji Szkoleniowej – kilkadziesiąt tysięcy, zaś dla pozostałych komisji Zarząd Główny nie zaplanował żadnego finansowania. W istocie bowiem Prezes NRŁ myli środki zabezpieczone na obsługę komisji ze środkami zabezpieczonymi na realizację zadań Związku na poszczególnych obszarach. Na realizację zadań z zakresu strzelectwa (zawody okręgowe oraz mistrzostwa) zabezpieczono kwotę 2,6 miliona złotych. Z kolei wydatki na szkolenia zostały oszacowane na kwotę 4,6 miliona złotych. Na realizację zadań z zakresu kynologii (konkursy, warsztaty, testy hodowlane, oceny użytkowości łowieckiej) zabezpieczono w budżecie niemal 700.000 złotych. Wszystkie te dane finansowe członkowie Rady otrzymali.

Po trzecie: członkowie Rady nie zgłosili żadnego merytorycznego zastrzeżenia do przedstawionych im sprawozdań finansowych, które – co należy podkreślić – zostały pozytywnie ocenione przez biegłego rewidenta. Nie zgłoszono też wniosku o zwrot dokumentu do ponownego badania przez biegłego rewidenta.

Po czwarte: odszkodowania zasądzane od Polskiego Związku Łowieckiego na rzecz jego byłych pracowników są efektem decyzji personalnych poprzednich Łowczych Krajowych. W zakresie decyzji kadrowych Łowczego Krajowego Pawła Lisiaka nie został wydany żaden, choćby nieprawomocny, wyrok nakazujący wypłatę odszkodowania.

Po piąte: Prezes NRŁ zataił przed członkami Związku informację o tym, iż Minister Klimatu i Środowiska wstrzymał wykonywanie uchwały w sprawie obniżenia wynagrodzenia Łowczego Krajowego o ponad 80% wobec jej wad prawnych. Wskazać też trzeba na to, że poza Ministrem jako organem nadzoru legalność uchwały zbada też sąd pracy.

Po szóste: do chwili obecnej Prezes NRŁ, mimo że było to jego ustawowym obowiązkiem, nie przekazał Ministrowi Klimatu i Środowiska wszystkich podjętych przez Rade uchwał. Uniemożliwia tym samym zbadanie przez Ministra zgodności tych uchwał z prawem. Co więcej, z treści zapisu przebiegu posiedzenia Rady można wywnioskować, że uchwały podpisane przez Prezesa NRŁ są innej treści niż te które zostały przez Radę podjęte.

Zarząd Główny PZŁ informuje, że wobec próby wprowadzania członków Związku w błąd przez Prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej, na posiedzeniu w dniu 31 sierpnia 2021 r. podjął jednogłośnie uchwałę o odmowie opublikowania przedłożonego przez Prezesa NRŁ komunikatu. Przed podjęciem tej uchwały komunikat był już jednak umieszczony na witrynie internetowej Braci Łowieckiej, stąd też konieczność publicznego odniesienia się przez Zarząd Główny do jego treści.

 

W imieniu Zarządu

Łowczy krajowy

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱

Strategia dla Łowiectwa