Polski Związek Łowiecki uzyskał tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2022.

Adaptacja sokołów zakończona sukcesem

Akcję reintrodukcji sokołów wędrownych rozpoczęto w dniu 11.07.2020r, kiedy sokoły zostały przetransportowane bezpośrednio z hodowli Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu k. Poznania i włożone do klatki gniazdowej, umieszczonej na wieży obserwacyjnej na terenie Nadleśnictwa Lubartów. Przygotowanie całej akcji na miejscu – wykonanie i montaż klatki gniazdowej, codzienne dokarmianie, obserwacje sokołów oraz dokumentację fotograficzną i filmową prowadzili społecznie miejscowi myśliwi.

Po 7 dniowym i prawidłowym okresie adaptacji sokołów w klatce gniazdowej została ona otwarta i rozpoczął się swobodny oblot, podczas którego sokoły były codziennie dokarmiane i obserwowane. Wracały do klatki regularnie i bez problemów, a już od drugiego dnia odpoczywały na dachu wieży powyżej klatki, co świadczy o szybkim osiągnięciu sprawności lotnej.

Na drodze do samodzielności

Po dwóch tygodniach sokoły zaczęły już samodzielnie i z sukcesem polować, o czym świadczyły pióra ptaków skubanych na wieży i w jej okolicy. Rzadziej pojawiały się przy klatce a podawaną karmę pobierały już nieregularnie. Natomiast po 3 tygodniach, pod koniec lipca przemieściły się w odległą o kilka kilometrów dolinę Wieprza, gdzie również były obserwowane i fotografowane. Proces uzyskania samodzielności i adaptacji w przyrodzie przebiegł więc w pełni pomyślnie.

Młodzi wędrowcy

Młode sokoły prowadzą zwykle koczownicze życie, przemieszczając się w kierunku zachodnim na setki a nawet ponad tysiąc kilometrów. Wracają następnej wiosny i potem zajmują stałe rewiry w okolicach wsiedleń. Pozostajemy w nadziei, że sokoły wędrowne pojawią się tu znowu jako dorosłe, zasilając dziką populację tego gatunku na Lubelszczyźnie.

 

 

 

 

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱

Strategia dla Łowiectwa