Forum > BROŃ > Sztucer w kalibrze .223


Autor Wiadomość
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 09.11.2010 12:19
Czołem Koledzy,

w przyszłym roku planuję zakup sztucera w kalibrze .223. Dodam że w miarę niedrogiego :)
Na celowniku mam w tej chwili 3 sztucery: Howa 1500, Savage 10 Predator Hunter Max1 oraz Savage 10 Predator Hunter Brush.

Przeznaczenie, głównie polowania na drapieżniki (Lis), czasami koza sarny jak wejdzie pod lufę oraz, a w sumie najczęściej strzelnica (strzelania na 100, 200 oraz 300) Rozumiem, że to nie są sztucery varmintowe, ale od czegoś trzeba zacząć tą przygodę

Czy możecie polecić któryś z powyższych ? lub może jeszcze jakiś inny ?
Dodam że osada nie musi być z drewna ;) nawet lepiej jak syntetyk będzie :)

Proszę też nie pisać, że kaliber za słaby bo dzika nie strzelę itp, albo że lepiej .243 itp. Interesuje mnie ten kaliber :)

z myśliwskim pozdrowieniem
DB !
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 09.11.2010 13:37
jeszcze do powyższej listy dodam sztucer WEATHERBY VANGUARD :)

proszę o wasze opinie.
DB!
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 09.11.2010 22:39
Znając życie będzie tu tyle opinii co ludzi bo tak już jest w naszym społeczeństwie ilu ludzi tyle zdań, ale tak wygląda w Polsce, poza tym zaraz usłyszę że każdy chwali swoje itp teksty. Kolego nie miałem styczności z wymienionymi przez Ciebie jednostkami poza Howa1500 z tym że nie w 223Rem a 243Win, sztucer jest fajny niedrogi i jest w syntetyku ale są jeszcze inni producenci choćby CZ (czeska zbrojovka) mają naprawdę wspaniałe jednostki broni sam posiadam aż 3 różne egzemplarze i to w różnych kalibrach. Za całkiem nieduże pieniążki możesz kupić CZ 527 w kal.223Rem z którego będziesz naprawdę zadowolony i co najważniejsze nie wydasz piernik wie ile pieniędzy a sztucer będziesz miał bezawaryjny i jak ta lala. Sam posiadam sztucer małokalibrowy CZ 527 Varmint w kal.223Rem który choć Varmint wcale nie jest ciężki i doskonale nadaje się do wymienionych przez Ciebie polowań jak i na strzelnicę. Bije rewelacyjnie jak za tak śmieszne pieniążki, do tego dobra amunicja i optyka i mozesz strzelać nawet dalej jak na 300m (""na strzelnicy oczywiście"")hehehe. Zobacz sobie zdjęcia mojej jednostki a jeśli ci się spodoba to sobie kup a na pewno nie pożałujesz.
http://picasaweb.google.com/bogaczdariusz/CZ527Varmint?feat=directlink
co do pozostałych jednostek jak byś chciał sobie zerknąć to tu masz mojego Super Varminta kal 243Win CZ550Lux(robiony extra na zamówienie)
http://picasaweb.google.com/bogaczdariusz/SVarmintCZ550Kal243Win?feat=directlink

miłego oglądania.
Darz Bór wszystkim.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner zapalony dzikarz i lisiarz.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 10.11.2010 07:00
Dzięki za odpowiedź :)

CZ no tak przez wielu ganiona firma, ja dobrze ją wspominam bo dużo strzelałem z CZ 75, co prawda to krótka broń ale pozostawiła miłe wspomnienia :)

co do sztucerów, to z tego co wyczytałem, to ludzie na różnego rodzaju forach chwalą lufę CZety ale mają uwagi do głośnego zamka i spustu. Mógłbyś coś więcej skrobnąć, jak działają te mechanizmy ?
CZta często jest porównywalna z HOWA, na korzyść tej drugiej, ale to info wyczytane.

Nie ukrywam, że savage ma świetne osady :]

Kolejne pytanie mam do kolegi odnośnie optyki, mianowicie szkiełko założone na Twojego varminta - Delta Optical 4,5-30x50 myślę o założeniu tej samej optyki na sztucer :) możesz podzielić się opiniami na jej temat ? rozmyślam jeszcze nad Delta Optical Titanium 6-24x42AO MD. To taki mały off topic :)
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 10.11.2010 19:30
CZ-ki są chwalone za lufy, precyzję ich wykonania i za to że są bezawaryjne za tak niewielka cenę, a to że zamki nazywane są pieszczotliwie klekotami to fakt ale to nie nie wpływa na strzelanie i nie ma się co tym sugerować ani obrażać hehehe. Spust mają jak marzenie i mają przyspiesznik a niestety w innych choć renomowanych markach broni a niema. Przyspiesznik tak naprawdę dużo daje zwłaszcza jak strzelasz do lisa lub mniejszego celu na większe odległości. Spust jak i cały mechanizm ma pełną regulację miękkości, długości martwego punktu i oporu spustu, a do tego osobno regulowany przyspiesznik (jeśli chcesz mieć go idealnie wystrojonego to nie rób tego sam bo może dojść do nieszczęścia napolowaniu, lepiej daj to zrobić specjaliście - renomowany ale niedrogi rusznikarz zrobi to w mig i tak jak trzeba). Obecnie CZ produkuje broń dla USA i to w różnych kalibrach tu masz link jak byś czasem nie wierzył:
http://cz-usa.com/
Delta Optical Titanium 4,5-30x50 to dobra i niedroga luneta a przyrządy cienkie że hey, nie jest to luneta z górnej półki ani moich marzeń ale każdemu w zupełności wystarczy do precyzyjnego strzelania. Luneta na mocno ciemne nocki i zbiorówki się nie nadaje, ale wieczorem czy w dzień to rewelacja, sarnę do 200m możesz strzelić nawet w kark z powiększenia 20x które w zupełności wystarcza. Co do lunety Optical Titanium 6-24x42AO MD to powiem tak: światło będzie miała zapewne gorsze od 4,5-30x50 ponieważ pierwsza soczewka jest mniejsza o 8 mm no niby nie jest to wiele ale jednak jest mniej o te 8mm, drugim minusem jest początkowe powiększenie zaczynające się od 6 do 24, nie wiem dokładnie jaki tam jest krzyż ale w Delta Optical 4,5-30x50 masz wspaniałą i cienką siatkę MCZ (Marka Czerwińskiego). Lekka tubus 30mm a nie 1 calowy przez co i większa transmisja światła, dla porównania podaję linki obu lunet:
Twoja http://deltaoptical.pl/lunety/luneta-celownicza-delta-optical-titanium-6-24x42ao-md,d955.html
i moja http://deltaoptical.pl/blizej_celu/luneta-celownicza-delta-optical-titanium-45-30x50-sf,d1497.html
Porównaj oba opisy szczegółowo a sam ocenisz ich wytrzymałość transmisje i inne rzeczy, miłego analizowania.
Darz Bór wszystkim.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner zapalony dzikarz i lisiarz.
PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 13.11.2010 14:02
DAREK... a TY znów o tych CZ ....hahah
Znasz moje zdanie na ich temat ...
Osobiście wolę How-e lub Savaga ...po małych przeróbkach można szpilki wbijać .
Sam mam akurat WEATHERBY-go sub MOA który pięknie strzela ... hmmm ma trochę twardy spust ale mało co z lufy schodzi haha
223rem...moim zdaniem to kaliber na wszystko ale nie dla wszystkich .
Precyzyjny strzał ta małą kulka powali każde zwierze w naszych łowiskach ...wiem wiem już słysze to pierniczenie o regulaminie i energiach .
Regulamin stworzono z myślą o myśliwych wychowanych przez PZŁ i dlatego są takie obostrzenia .
Z całym szacunkiem do NASZEJ ORGANIZACJI stwierdzę że działa jak nasi drogowcy . Zamiast naprawić system szkolenia (drogę)stawiają ograniczenia energii (ograniczenia prędkości) hahah
Co do optyki to akurat zgodzę się z Darkiem
Na ten kaliber i do polowań na drobnicę nie znajdziesz lepszej w tej cenie .
Pozdro i DB
Darz Bór !!!
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 13.11.2010 16:27
Darek, dzięki za szczegółową odpowiedź. O CZtach oraz o szkiełku.

Co do optyki, widzę że już decyzja u mnie prawie podjęta, ostatni etap to po prostu kupić :)

Ptica, a możesz napisać co sądzisz o CZach ? bo domniemywam, że masz zdanie zupełnie odmienne aniżeli Darek :)

PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 13.11.2010 17:23
Cóż mogę powiedzieć ... CZ dla mnie to sztucer wart tych pieniędzy i nic więcej .
Mnie odstrasza w nich zamek ...hałasuje jak drezyna a poza tym to system masera ...niesie to za sobą wszystkie jego braki i niedoskonałości .
Darek wspomniał że chwalą je za lufy ...nie podzielam tego zdania i uważam ich lufy za jedne z gożej zrobionych .
Do celów łowieckich jak najbardziej się nadają ale już na strzelnice raczej nie.
Zdarzają się oczywiście wybitne egzemplarze ale to 1 na 30 karabinów .
Nawet producent strzela je na 50 m podając skupienie rzędu 30-40 min za dobre...więc co tu więcej dodawać .
Kupując Cz musimy mieć świadomość że będzie wymagała sporo pracy żeby strzelała DOBRZE
Kupując inny karabin Howa , Remingron , WEATHERBY , Winchester, R 93, sako , tikka , lub inny narażamy się na nieco wyższe koszty ale mamy broń która z całą pewnością będzie lepsza i bardziej przyjazna w przeróbkach .
Aby osiągnąć doskonale wyniki trzeba poświęcić sporo czasu i kasy oraz znaleźć dobrego rusznikarza który to wszystko poskłada .
Surowa broń ze sklepu rzadko kiedy strzela od razu dobrze ...musi się dotrzeć ...że tak powiem
Po pewnym czasie uzyskuje maksymalną celność i z czasem ją traci ...dotyczy to każdej jednej jednostki ...:)
Nie ma rzeczy które trwają wiecznie .
Darek jest moim dobrym kolegą i chociaż różnimy się w sprawie CZ to i tak podziwiam go za to co potrafi z niej wycisnąć .
DARZ BÓR
Darz Bór !!!
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 13.11.2010 18:41
Dzięki Jacku, miło mi to usłyszeć zwłaszcza od Ciebie, jak powiedziałem już wiele razy ile ludzi tyle zdań nic dodać nic ująć.
Klekot bo klekot ale strzela i to się liczy, kolega zapewne nie będzie strzelał tam gdzie Ty czy ja ale jak by czasem zechciał to jest to wykonalne zresztą sam wiesz.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 14.11.2010 12:40
Jeszcze raz dzięki Panowie za odpowiedzi.

Poniekąd reasumując, jeszcze pytanie o długość lufy w sztucerku :) czy ze sztucerem o długości lufy w granicach 56 cm da się osiągnąć ciekawe wyniki podczas strzelania na strzelnicy ?

Czy raczej powinna to być lufa w granicach 60 cm i do tego "ciężka" ?

Pytam bo chodzenie ze sztucerem w wadze blisko 5 kg po łowisku, a następnie złożenie się do strzału na takiego małego chytrego liska może być problematyczne :) Wiadomo idealnym rozwiązaniem było by posiadanie dwóch sztucerków, lekkiego np. Howa 1500 GR ze standardową lufą i wspomnianą optyką. Zestaw lekki i poręczny, ale na strzelnicy ? no właśnie lekka lufa będzie się grzać :)

No i jeszcze pytanie odnośnie używanej broni, co o tym sądzicie ? czy jest sens się w to pchać ? czy jednak kupić coś nowego i składać pod siebie?
bo znalazłem takie ogłoszenie na portalu
http://www.optykamysliwska.pl/bron.html

"Mam do sprzedania sztucer Weatherby vanguarad varmint
kaliber 223.
Broń ma 3 lata. Oddałem z niej około 500 strzałów.
Broń w idealnym stanie po dopracowaniu, polerowany zamek, spust i osada sportowa.
cena dotyczy samej broni + montaż (3000zł)
Możliwośc sprzedaży z optyką, delta titanium 5-20x50 mil dot ( + 1500 zł )
przed zakupem możliwość sprawdzenia na strzelnicy w Manowie/k Koszalina

ogłoszenie z dnia 2010-11-12 12:26:02"

zdjęcia:
http://www.optykamysliwska.pl/image/006/006928/s5000111d.jpg

http://www.optykamysliwska.pl/image/006/006928/s5000113d.jpg

http://www.optykamysliwska.pl/image/006/006928/s5000114d.jpg

http://www.optykamysliwska.pl/image/006/006928/s5000121d.jpg

fajna osada, taką bym chciał mieć w swoim sztucerku, z chwytem pistoletowym :]

pozdrawiam
DB !

fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 14.11.2010 12:42


fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 14.11.2010 12:42
udało się wkleić zdjęcia :)

DB !
PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 14.11.2010 13:55
Zadzwoń do mojego Dziemian ... w tej cenie znajdą coś fajnego .
Powołaj się na mnie :)
Lufa wcale nie musi być długa żeby dobrze strzelała .
Zasada jest w sumie prosta ...im krótsza i grubsza tym sztywniejsza a co za tym idzie mniejsze drgania i mniejszy rozrzut.
Drgania praktycznie można wytłumić do zera stosując kompensator .
http://www.skawinski.pl/home/content/39/0
Powodzenia....mają nawet CZ :)
Co nie Darek :)
Darz Bór !!!
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 14.11.2010 14:08
Zgadza się Jacku to co mam jest prima sort tylko że ma jeden problem hehehe nie ma nigdzie takich odległości co by z tego rzeczywiście postrzelać tak jak to nosi hehehe a 100 czy 200m to śmiech na sali. Przysłowiowy Lis na 200m nie mial by nawet szans jak by z mojego 243Win strzelał Stiwi Wonder hehehe (bez urazy dla Stiwiego). To co mi w Dziemianach zrobili na zamówienie bije wszystkie na łeb i na szyję. Kolego jak chcesz to ci wyśle na maila zdjęcia co ta zabaweczka potrafi.
Nie zamieszczę zdjęć tutaj co by niektórych nie denerwować co nie Jacku hehehe. Mój adres masz pod moim nickiem.
Darz Bór wszystkim.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner zapalony dzikarz i lisiarz.
PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 14.11.2010 18:11
Widzisz Darku ... ten NASZ nieszczęsny regulamin skrojony jest na miarę potrzeb przeciętniaka wyszkolonego do słabego strzelania na 100m ... Tak szczerze mówiąc to żenada ...
Każdy z nas ma obowiązek podnosić wiedzę i umiejętności (zgodnie ze statutem ) ...tylko po co skoro maksymalna odległość strzału to 200m ...
Dlatego 99% myśliwych ma to podnoszenie umiejętności strzeleckich w głębokim poważaniu .
Efektem takiego podejścia jest to że my musimy sie bunkrować i w najlepszym wypadku mocno naginać przepisy ....hahaha
Nie twierdzę że jestem jakimś autorytetem tutaj ale swoje przez lufę już wypuściłem i mam jakieś doświadczenie ..w związku z tym uważam że powinno się pozwolić na strzelanie na dużo większe odległości chociażby do drapieżników .
VARMINTING !!!...... kur....a mamy tyle tego na rynku a wykorzystanie na poziomie przedszkola .
Kiedy widzę to co ma strzelać na około 500m a faktycznie strzela na 150-200 to krew mnie zalewa .
Nie można się nawet pochwalić na forum (nigdzie) że strzeliło się lisa na 201 m hahaha 2x albo i 3x dalej ....bo zaraz by się rzecznik przyczepił .
Żenada...jak dla mnie ...musimy być przeciętni bo tego wymaga regulamin ....
przeciętność popłaca ....
ku....a

Darz Bór !!!
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 15.11.2010 11:23
Regulamin jest jaki jest, co zrobić, trzeba się w jego ramach mieścić ;)
Ja w sumie jestem młodym myśliwym, bo od stycznia br., aczkolwiek z łowiectwem mam styczność od paru lat. W ciągu tego czasu uczestniczyłem w niejednym polowaniu i niejednej, hmm "kolacji", to co tam słyszałem to pozostawię sobie :), aczkolwiek chciałem podkreślić, że na szczęście jest to 200 m a nie np. 400, bo wtedy postrzałków nikt by nie dochodził itp itd. 200 m to w sam raz na polskie warunki, w pojęciu ogólnym. Znam myśliwych, którzy na strzelnicy z bronią byli w dniu jej zakupu oraz raz do roku z przymusu jej przystrzelania. Co jest żenadą i świadczy o podejściu poszczególnych do tematu posługiwania się bronią, nie wspomnę o strzelaniu do zwierzyny. Bo historie, że ktoś potrzebował wystrzelić 2 magazynki aby trafić lisa, mówi wszystko....
A to, że są możliwości sprzętowe i jest spora grupa myśliwych, która może i potrafi strzelić lisa na np. 300 / 400 m to wiadomo.

wracając do sztucera, oferta firmy Weatherby wydaje się ciekawa :) szczególnie model Predator :] nie wiecie czy jest gdzieś u nas dostępny ? dzwonić na chwilę obecną do Dziemian nie będę, bo puki nie mam kasy w łapkach to nie będę im zawracał gitary, no chyba że nie wytrzymam. A z tego co się wywiadywałem, to najsensowniejszy sklep do dokonania zakupu.

DB!
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 15.11.2010 23:30
fantomas - ja po swoja wymarzona jednostkę przejechałem do Dziemian przez całą Polskę no może przez całą bez 100km ale....... w porównaniu ze zwykłym sprzętem to dosłownie kosmos przez duże K.
Darz Bór wszystkim.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner zapalony dzikarz i lisiarz.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 16.11.2010 09:40
Dlatego tam też skieruję swoje kroki, a raczej samochód, co prawda daleko nie mam ale wycieczka całodzienna już jest :)

Wracając do sztucera, jaki skok gwintu byście polecali ? 1/12 czy 1/9. Przy tym drugim teoretycznie lepiej powinny chodzić cięższe pociski, a więc mniej wrażliwe na wiatr.

Jaki gwint macie w waszych sztucerach i z jakich pocisków najczęściej korzystacie ?
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 16.11.2010 13:40
Ja w swoim CZ-cie kal.223 Rem mam skok 1:12", najlepiej mi się strzela z półpłaszcza Sako Gamehead 3,24g i jak na razie nie zamierzam nic zmieniać, Hirtenberger i RWS 3,6g też dobrze latają z tym że jest znaczna różnica w cenie hehehe.
Darz Bór.
Darz Bór wszystkim.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner zapalony dzikarz i lisiarz.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 17.11.2010 08:18
Większość sztucerów w tym kalibrze ma taki właśnie skok 1/12", aczkolwiek zgodnie z opinią p. Marka Czerwińśkiego, przy strzelaniu w granicznych dystansach, czytaj 200 metrów na polowaniu, lub 300 m - 400 m na strzelnicy, lepiej spisuje się wolniejszy skok gwintu 1/9" lub nawet 1/7", przy stosowaniu oczywiście cięższych pocisków około 5 g.
A jak Twoje doświadczenia z polowania w granicznych dystansach oraz na strzelnicy powyżej 200m, chodzi mi oczywiście o .223, bo .243 na pewno śmiga dobrze :)

DB!
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 17.11.2010 20:08
Z 243Win na podanym przez Ciebie dystansie faktycznie pocisk śmiga jak marzenie więc nie ma co porównywać z 223.
W 223 Rem z moim skokiem gwintu (1:12")to jestem mocno zdziwiony bo do 300m strzelam ze zwykłego Sako Gamegead 3,24g i jest b.dobrze, strzelałem też trochę z lapua afficionado+ 4,5g i nie jest źle z tym że przy przestrzeleniu na Sako w punkt Lapua Afficionado+ biła na 300m wyżej i lekko po lewej stronie, skupienie w obu pociskach podobne z tym że jedna w osi a druga po lewej stronie i lekko wyżej. Na Lapue afficionado+ 4,5g znacznie mniej wpływa wiatr (pocisk w diabła cięższy niż lekkie Sako 3,24g)więc nie ma się co dziwić. Na 100m nie robię żadnych poprawek wale z jednego i drugiego tak samo. Jak strzelam dalej niż 100m robię 2 kliki góra dół i 1 klik lewo prawo i jest OK.
Darz Bór wszystkim.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner zapalony dzikarz i lisiarz.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 18.11.2010 19:16
A teraz z innej beczki.
Kaliber .243W kolega używa rekreacyjnie, czyli strzelnica, czy też na polowania? jeżeli tak to na jakiego zwierza ?
Myślałem nad tym kalibrem, ale on zżera lufy, to dzięki swojej mega prędkości początkowej. Ostatecznie zdecydowałem zacząć od .223 :)
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 19.11.2010 17:26
Kol. fantomas - ja tego Varminta używam tak i tak. Poluję z niego tak jak z innych posiadanych przeze mnie kalibrów. W tym sezonie trochę już z niego strzeliłem, mam na rozkładzie parę dzików, 8 kozłów kilka kóz i koźląt nie mówiąc już o lisach i jenotach.
Nie wiem gdzie lub kto Koledze naopowiadał takich dziwnych pierdół że ten kaliber zżera lufy. Faktem jest że do wolnych kalibrów to on nie należy bo niektóre pociski śmigają nawet 980m/s ale żeby był aż taki super szybki i wysokociśnieniowy to nie prawda. Najszybsze kalibry to kalibry typu WSSM są to kalibry o naprawdę dużej prędkości początkowej pocisków dochodzącej nawet do 1200m/s, faktem jest że zużywają lufy trochę szybciej niż zwykłe ale znowu nie wpadajmy w paranoję bo żywotność luf nie jest znowu taka mała a na co dzień nie będziesz chyba strzelał po 100 czy 200szt amunicji (tak myślę), a gdybyś nawet strzelał po 300razy w roku to i tak masz strzelania a strzelania, lufa przewidziana jest na co najmniej od 2 do 5 a nawet 10tys strzałów (w bardzo dobrych lufach i podczas dbania o nią), więc gdybyś rocznie strzelał nawet te 300 pocisków to spokojnie starczy Ci na jakieś od 7 do 16 lat a nawet (dłużej) polowań więc nie wpadaj w panikę. Dobrze by było żebyś sobie trochę postrzelał z takiego sztucera na te 200 czy 300m na jakiejś dobrej strzelnicy a sam byś sobie wyrobił zdanie na temat tego kalibru i precyzji strzału. Zobacz sobie tutaj bo choć źle przetłumaczone to i tak pokazuje co ten kaliber i ten pocisk tak naprawdę potrafi, zwykły 243Win mniej zużywa lufę niż 243WSSM ale efekt i tak jest piorunujący. Zobacz sobie ta stronkę i poczytaj.
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=pl&sl=en&u=http://www.243wssm.com/content/index.php%3Foption%3Dcom_content%26view%3Darticle%26id%3D92:recovered-barnes-triple-shock-bullets-tsx-ttsx-243-wssm-270-wsm-rifles%26catid%3D35:big-game-hunting-243-wssm%26Itemid%3D84&prev=/search%3Fq%3Dammunition%2Bwssm.com%26hl%3Dpl%26biw%3D1280%26bih%3D613%26prmd%3Dv&rurl=translate.google.pl&usg=ALkJrhjzwQGEOLpgzKqubDAlleDRjRhYBA

Darz Bór.
Darz Bór wszystkim.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner zapalony dzikarz i lisiarz.
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 19.11.2010 17:39
Kol. fantomas - ja tego Varminta używam tak i tak. Poluję z niego tak jak z innych posiadanych przeze mnie kalibrów. W tym sezonie trochę już z niego strzeliłem, mam na rozkładzie parę dzików, 8 kozłów kilka kóz i koźląt nie mówiąc już o lisach i jenotach.
Nie wiem gdzie lub kto Koledze naopowiadał takich dziwnych pierdół że ten kaliber zżera lufy. Faktem jest że do wolnych kalibrów to on nie należy bo niektóre pociski śmigają nawet 980m/s ale żeby był aż taki super szybki i wysokociśnieniowy to nie prawda. Najszybsze kalibry to kalibry typu WSSM są to kalibry o naprawdę dużej prędkości początkowej pocisków dochodzącej nawet do 1200m/s, faktem jest że zużywają lufy trochę szybciej niż zwykłe ale znowu nie wpadajmy w paranoję bo żywotność luf nie jest znowu taka mała a na co dzień nie będziesz chyba strzelał po 100 czy 200szt amunicji (tak myślę), a gdybyś nawet strzelał po 300razy w roku to i tak masz strzelania a strzelania, lufa przewidziana jest na co najmniej od 2 do 5 a nawet 10tys strzałów (w bardzo dobrych lufach i podczas dbania o nią), więc gdybyś rocznie strzelał nawet te 300 pocisków to spokojnie starczy Ci na jakieś od 7 do 16 lat a nawet (dłużej) polowań więc nie wpadaj w panikę. Dobrze by było żebyś sobie trochę postrzelał z takiego sztucera na te 200 czy 300m na jakiejś dobrej strzelnicy a sam byś sobie wyrobił zdanie na temat tego kalibru i precyzji strzału. Zobacz sobie tutaj bo choć źle przetłumaczone to i tak pokazuje co ten kaliber i ten pocisk tak naprawdę potrafi, zwykły 243Win mniej zużywa lufę niż 243WSSM ale efekt i tak jest piorunujący. Zobacz sobie ta stronkę i poczytaj.
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=pl&sl=en&u=http://www.243wssm.com/content/index.php%3Foption%3Dcom_content%26view%3Darticle%26id%3D92:recovered-barnes-triple-shock-bullets-tsx-ttsx-243-wssm-270-wsm-rifles%26catid%3D35:big-game-hunting-243-wssm%26Itemid%3D84&prev=/search%3Fq%3Dammunition%2Bwssm.com%26hl%3Dpl%26biw%3D1280%26bih%3D613%26prmd%3Dv&rurl=translate.google.pl&usg=ALkJrhjzwQGEOLpgzKqubDAlleDRjRhYBA
Dobrze by było żebyś sobie trochę postrzelał z takiego sztucera na te 200 czy 300m na jakiejś dobrej strzelnicy a sam byś sobie wyrobił zdanie na temat tego kalibru i precyzji strzału.
Darz Bór.
Darz Bór wszystkim.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner zapalony dzikarz i lisiarz.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 25.11.2010 08:35
Dzięki serdecznie za obszerne opinie !
W sumie na chwilę obecną mam dwa sztucery na oku. Howa i Weatherby, kaliber bez zmian .223 :-)
Optyka to oczywiście Delta Optical Titanium 4,5-30x50, bo ograniczenia budżetowe na więcej nie pozwalają :-)

Wspomniane sztucery z tego co jeszcze rozczytałem na forach w USA wydają się najbezsensowniejsze,
w stosunku, jakość/cena. Oba są chwalone za dobre lufy i zamki.

Osada oczywiście syntetyk, jakoś lepiej mi podchodzi niż drewno :-)

Teraz trzeba dozbierać jeszcze parę żetonów i udać się do wspomnianego sklepu.

DB!
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 25.11.2010 08:37
aha, zapomniałem dodać, jakoś nie mogę się przekonać do CZ-ty :-)
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 25.11.2010 12:38
To już kwestia gustu kolego, jeden lubi blondynki a drugi rude hehehe.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 25.11.2010 13:33
miałem kiedyś koleżankę, która mówiła : "kto nie miał rudej ten nie wie co to sex" ;-)
a włosy miała ogniste 8-)
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 26.11.2010 20:10
musiał bym to sprawdzić na własnej skórze hehehe
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 01.12.2010 10:31
W weekend wybieram się do Dziemian, zakupić i zamontować kolimator na bocka, przy okazji porozmawiam, oraz mam nadzieję przestrzelam i organoleptycznie sprawdzę sztucerki, które mnie interesują. A może w sklepie zaskoczą mnie jeszcze czymś innym. Jak wrócę to podzielę się opinią :-)

DB!
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 01.12.2010 17:36
To czekamy. Napisz jakie wrażenia po wizycie.
Darz Bór wszystkim.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner zapalony dzikarz i lisiarz.
PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 01.12.2010 20:30
Jeżeli już się uparłeś na to .223 jako pierwszy sztucer to nie bierz pierwszego z pułki którego Ci pokarzą tylko poczekaj chwilkę i niech się rozwiną "chłopaki"
Powiedz że "strzelasz" hahaha z Darkiem i Jackiem to Lesu coś tam w zakamarku szafy znajdzie dobrego ...
a resztę sam ocenisz ...
Powodzenia JUNIOR :)
i nie dziękuj ....
Niech Tobie Bór Darz ... mi DARZY nawet z tego .223 haha
wszystko się kładzie :D
DB
Darz Bór !!!
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 02.12.2010 17:51
Co rozumiesz przez "jeżeli uparłeś się na .223 jako pierwszy sztucer [...]" możesz tą myśl rozwinąć ? z chęcią poznam Twoją opinię w tej materii.

Wybrałem ten kaliber, bo w pierwszej kolejności chcę strzelać drapieżniki a w łowisku tego jest sporo :) czasami sarenkę.
Poza tym amunicja .223 jest dość tania, co pozwoli często odwiedzać strzelnicę.

DB!
PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 03.12.2010 17:11
OKI ..jak chcesz tylko się nie obrażaj hahaha
Zasada jest w sumie prosta .
Początkujący myśliwy powinien zacząć od zakupu śrutówki i sztucera w średnim kalibrze (.308 , 7x64 ,30-06) .
Można dyskutować nad różnicami w tych kalibrach ale to tak naprawdę przypomina dysputy nad wyższością świąt B.N nad W.N . hahah
Zakup sztucera w "małym" kalibrze stoi na 2 miejscu ponieważ jest to broń w warunkach naszego regulaminu mniej uniwersalna .
Moim zdaniem nasz reg. jest napisany pod poziom naszych Kolegów i dlatego z .223 można strzelać co najwyżej warchlaki ...każdy inny dzik się też wyłoży ale nie pytaj skąd to wiem haha
DB
Darz Bór !!!
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 03.12.2010 21:22
Jacek dobrze prawi, a ja mam tego liczne przykłady. Pierwsza jednostka był bok Toz 34ep, potem sztucer CZ550 lux w kal. 30-06 ponieważ mam grubego zwierza w łowisku, potem jak się już nauczyłem dobrze strzelać z tego sztucera to kupiłem sobie 223Rem a całkiem niedawno dołożyłem 243Win i bawię się doskonale na strzelnicy i w łowisku. 223 kupiłem za namowa Jacka a 243Win był moim pomysłem i tak jest do dziś.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 04.12.2010 17:48
Byłem dziś w Dziemianach :-)
może na początek na temat sklepu, SZOK !!! byłem tam pierwszy raz. Obsługa rewelacyjna, wszyscy uprzejmi uśmiechnięci itp. Żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Do tego kawa gratis, abym się nie nudził jak montowali plamkę na śrutówce.
Niesamowita sprawa, szkoda, że ten sklep nie jest bliżej trójmiasta.

Kolego Ptica, po pierwsze to się nie obrażam, bo starszych i bardziej doświadczonych trzeba słuchać uważnie i na bieżąco wyrabiać sobie zdanie.
Wspomniany przez Ciebie "Lesiu", był ze mną na kursie w Gdańskim PZŁ :-)

A teraz odnośnie kalibrów.... łowiectwo to zdecydowanie nie jest tanie zajęcie hahhaha, niestety :-(
Nie było możliwości postrzelać (nielicząc paczki breneki, aby sprawdzić jak spisuje się plamka), bo było zbyt wielu klientów i ogólnie był ruch. Tak więc nie chcąc zawracać dodatkowo głowy poprzestałem na "macaniu" sztucerów na sucho.

Pierwszy szok, to jak dostałem w łapki CZ 527
http://cz-usa.com/products/view/cz-527-varmint/ dolne prawe zdjęcie. Model robiony na USA. No i tu ku mojemu zdziwieniu, zaiskrzyło. Niesamowicie lekki sztucer, pomimo "cieżkiej" lufy. Zaskakująca jakość wykonania, szkoda że nie mogłem przestrzelić na strzelnicy tej sztuki. Bardzo fajna osada, tak że mozna strzelać z lewej ręki. Ja mimo, że jestem praworęczny to strzelam z lewej ręki. Taka mutacja.

Howa nie zrobiła na mnie takiego wrażenia, o dziwo. Weatherby żadnego nie mieli.
Ciekawe było natomiast, że wagowo sztucery w kalibrze .223 i 308 nie robiły żadnej różnicy. I w tym momencie właśnie zacząłem się zastanawiać nad kalibrem 308 ... czyli to o czym piszecie Koledzy.

I tak właśnie siedzę i dumam czy 308 nie byłby lepszym rozwiązaniem. Co prawda nie ma tak płaskiego toru lotu pocisku jak .223. Ale kładzie wszystko, jak to się potocznie mawia w polskim światku łowieckim :-)

Co prawda i tak chce się skupić na drapieżnikach, ale, no właśnie ale ....

ehh trzeba było łowić, ale ryby, hahaha.

Teraz to zastanawiam się nad tą CZ - tą 527 w kalibrze .223, bardzo dobrze wykonana broń, a do tego rewelacyjna lufa. Opinia od chłopaków z Dziemian i z netu.
Lub, Howa z ciężką lufą, w kalibrze 308.
I coś czuje, że ciężko będzie wybrać..

Strzelać umiem, chociaż zawsze strzelałem z otwartych przyrządów, lub kolimatora.
No nic, nie pozostaje nic innego jak otworzyć piwko i dalej dumać.

Jak macie jeszcze jakieś ciekawe uwagi, to z chęcią wysłucham.
Dzięki. DB !
PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 04.12.2010 19:17
Ja bym wybrał HOVA ...i to z wielu powodów .
Po pierwsze to Weatherby ...notabene lufy do składanych w USA robione są w Japonii :) ironia losu hahah
Lufa jest o 100% lepsza od każdej czeskiej .
Montaż pasuje od remingtona i jest w podobnej cenie jak do CZ (trochę droższy ale nie wymaga przeróbek)
Kaliber .308 win jest bardzo uniwersalnym kalibrem i można z niego strzelać nawet na 1000m
W naszym przypadku to strzelamy max. na 200 m hahah i płaskotorowość nie ma żadnego znaczenia
Na Twoim miejscu wziąłbym na początek coś właśnie w średnim kalibrze z dużym wyborem amunicji (308;30-06)
Sztucer w kal.223, .222 , .243 powinien być kupiony jako dodatkowy i nie może być podstawową jednostką kulową gdyż z racji panującego regulaminu mocno ogranicz TWOJĄ obecność w łowisku .
Dostaniesz odstrzał na jelenie i co ???
z flintą będziesz się po krzakach chował żeby podejść na 30-40 m???
W nocy na dziki z plamka nie zapolujesz , hahah a samych warchlaków nie będziesz przecież strzelał ...
co do opinii o lufach CZ ... to nie są one doskonałe i nigdy nie były ...jedna na 10 jest bardzo dobra

Co do strzelania....
każdy twierdzi że umie ...ale ten 4cm kwadracik na 100 m w straszy sposób weryfikuje tą opinie ...hahah
Powodzenia
Darz Bór !!!
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 05.12.2010 10:51
Jacku teraz to żeś mi dopierniczył ale jakoś to przeżyję hehehe, coś mi się zdaje że ta lufa jedna na 10 to trafiła się właśnie mnie i to w obydwu moich jednostkach hihihi, ale jak to mówią można trafić i tak i tak co nie Jacku?
Co do kalibru kolego to Jacek dobrze prawi weź sobie na początek jeden z wymienionych kalibrów (308, 7x64 lub np: 30-06)bo jak Cie ktoś zaprosi na byka to nie będziesz nikomu tłumaczył że dobrze strzelasz itp, a tak to masz 308 - 7x64 lub 30-06 i nie masz żadnego problemu ani niepotrzebnych dyskusji.

"każdy twierdzi że umie ...ale ten 4cm kwadracik na 100 m weryfikuje tą opinie ...hahah
" zgadzam się z Jackiem całkowicie.

Reszta zależy od Ciebie Kolego. Darz Bór
Darz Bór wszystkim.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner zapalony dzikarz i lisiarz.
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 05.12.2010 11:39
Ostatnio przy -2 stopniach pojechaliśmy na strzelnice przystrzelić koledze nowa broń do nowej amunicji a przy okazji strzelić parę kulek ze swojego Huncwota hehehe dla Jacka rewelacji pewnie nie będzie hehehe ale kolega był w szoku.

moje 5 strzałów w 20 sekund (odległość 100m średnica kroki 1,5cm, kal.243Win)

3 strzelców jedna tarcza, lewe dolne kółeczko kol Waldek, prawe dolne moje, prawa górna S-ka kol.Prezes

tarcza z przystrzelenia sztucera kol.Waldka 9,3x62
http://lh3.ggpht.com/_EuxPq7Mc3bE/TPEuly0mWoI/AAAAAAAAEg0/2VEQg0SNcgA/s512/DSC00010.JPG
kulek było wiele (zachwalanych przez wszystkich że hoho ale) ale nie wszystkie były takie dobrze jak opowiadali hehehe

ostatecznie zostaliśmy przy jednej kulce(naszym zdaniem najlepszej ze wszystkich strzelanych) i tak zostało.

Darz Bór wszystkim.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner zapalony dzikarz i lisiarz.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 06.12.2010 08:47
Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi i rady, aczkolwiek poniżej kilka dodatkowych pytań.
Faktycznie większy kaliber na początek wydaje się najrozsądniejszy w przypadku pierwszego sztucera.
U mnie w tej chwili stanęło na .308.
Tym bardziej, że kolega zaprasza mnie właśnie na jelenie, do swojego koła.

Dobrze, a teraz kolejna partia pytań :-)
Tak jak pisałem wcześniej sztucer Howa (no chyba, że coś innego?)
Pytanie o lufy, lekka, czy ciężka ?

oraz jaka długość lufy 20" (50 cm), 22" (56 cm), 24" (61 cm) ?
Krótsza lufa mniejsze drgania, bardziej składna i lżejsza broń.
Jakiej długości macie lufy w sztucerach ?

Ja wymyśliłem sobie coś takiego:
1. ciężka lufa 20"
http://www.galleryofguns.com/genie/default.aspx?item=HWK87121%2B

2. standardowa lufa 22"
http://www.galleryofguns.com/genie/default.aspx?item=HWK53101%2B

3. ciężka lufa 24" (taką oglądałem w Dziemianach)
http://www.galleryofguns.com/genie/default.aspx?item=HVR97101%2B

4. Weatherby Varmint Special, ciężka lufa 22"
http://www.weatherby.com/product/rifles/vanguard/varmint_special

Wszystkie w granicach 3000 pln, no te Howa z tymi osadami taktycznymi ciut drożej.
Do tego oczywiście wspomniana optyka Delta, taka sama jaką używa kolega Darek.
DB!
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 06.12.2010 20:49
Wszystkie mi się bardzo podobają ale nie patrz na to bo ja mam zboczenie na tym punkcie hehehe wiec wiesz jak jest, faktycznie to jak ja bym miał wybrać dla siebie to tą bym wziął w ciemno

do tego załóż sobie Delte z tym że ze światłem 56mm a nie 50 bo jak będziesz szedł na dziki w nocy to nie będziesz miał za jasno z wspomnianą przez Ciebie lunetą 4,5-30x50. Jeśli jednak będziesz strzelał więcej rankami w dzień i z wieczora to wystarczy Ci ona w zupełności. Większa kula większa luneta bo wiesz jak jest dziki raczej nie chadzają w samo południe po otwartym terenie na co dzień hehehe, a noc to noc i lepiej mieć 56mm niż 50mm choć strzelić się da i z tej i z tej. Jak Delta to tylko Titanium nie żadna Silwer czy Gold zawsze Titanium pamiętaj o tym poza tym Delta 2,5-10x56 ma jeszcze jeden plus którego nie ma ta od 4,5-30x50 mianowicie możesz z nią na zbiorowe chodzić.
Jak widzisz są plusy i minusy każdej z lunet oto one:

PLUS Delty 2,5-10x56 to to że ma lepsze światło w nocy i powiększenie od 2,5 więc można ją na zbiorówki brać
MINUS to krzyż 4A i ta kropka która jest dość duża w porównaniu do tej z siatką MCZ (jak dla mnie zdecydowanie za duża) do 300m da się strzelić ale rewelki nie ma.

PLUS Delty 4,5-30x50 to super mała kropka, doskonała siatka celownicza MCZ (Marka Czerwińskiego)i możliwość przybliżenia do 30 razy oraz możliwość precyzyjnego strzału nawet na 600m.
MINUS nie weźmiesz jej na zbiorówki bo się nie łapie w przepisach.

Wybór należy jak zwykle do Ciebie. Pozdrawiam.
Darz Bór wszystkim.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner zapalony dzikarz i lisiarz.
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 06.12.2010 20:55
Jacek teraz sobie z kolegą trenujemy do takiej tarczy co by wprawy nabrać hehehe.a ćwiczymy na :

hehehe
Darz Bór wszystkim.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner zapalony dzikarz i lisiarz.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 07.12.2010 09:06
Co do optyki, to na chwilę obecną zostanę przy tej 4,5-30x50, bo wiem że będę polował głównie wieczorem i rano a najczęściej strzelnica :-)
Na zbiorówki mam plamkę, bo za jej pomocą można najszybciej się złożyć, tak aby precyzyjnie strzelić.

Co do broni, to jeszcze parę wieczorów mam na rozmyślania, oby nie było jakichś turbulencji finansowych aby nie trzeba było budżetu na sztucer zmniejszać :-)

Co do regulaminu tego turnieju Karabin Precyzyjny - Snajper, to 4 podpunkt, raczej powinno być POSTAWA Strzelecka.
Mnie zawsze uczono, że POSTAWY są z bronią, a POZYCJE z kobietą w łóżku :-)
DB !
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 07.12.2010 15:19
hehehe dobre ale jak to mówią w kawale "można i tak można i tak" co do budżetu na sztucer to życzę Ci co by Ci się w kieszeni pomnożył przynajmniej ze 2 razy. Pozdro
Darz Bór wszystkim.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner zapalony dzikarz i lisiarz.
PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 08.12.2010 16:06
Ta tarcza przypomina mapę świata hahah w skali 1:100
FANTOMAS...
co tam wybrałeś ??
Wiem że jest w Dziemianach ostatnia HOWA w 308 ... w jakiejś fajnej osadzie .
Darz Bór !!!
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 08.12.2010 21:20
Powiadasz Jacku że trudno będzie? e chyba nie? hehehe i tak ta tarcza jest ogromna jak na ten sprzęt hahaha.
FANTOMAS co tam wybrałeś hmmm? chwal się chłopie bo coś cisza zapadła, chyba że Ci mikołaj kasę zwędził ze skarpety hehehe.
Darz Bór wszystkim.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner zapalony dzikarz i lisiarz.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 11.01.2011 13:13
Czołem Koledzy,

lekko zimowe zawieruchy mnie z forum wywiały, ale już jestem.
W międzyczasie mikołaj mnie obrobił z kasiorki, ale jeszcze jakoś daję radę.

Wybór padł na Howe, kaliber 308 :)

byłem już w sklepie i sobie dokładnie ją pomacałem, obmacałem itp itd :)

http://www.traper.tarnow.pl/prodlista.php?produkt_id=139&kategoria=bro%F1%20my%B6liwska&dzial=KULOWA%20HOWA&limit=10

ta osada jest rewelacyjna :) a broń lekka i składna !
optyka na razie pozostaje bez zmian, aczkolwiek dotarły do mnie słuchy o niezbyt wytrzymałej konstrukcji DO, jakoby na sztucerach 308 ulegały pewnym "awariom".

Jeszcze zbieram "monety", bo cały zestaw lekko będzie kosztować 5000 pln :/
tymczasem pozdrawiam !
DB !
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 12.01.2011 22:25
Kol fantomas to co do Ciebie dotarło na temat tej lunety to chyba wiadomości z jakichś mchów i paproci i zostały całkowicie wyssane z palca tylko czyjego i którego palca to już nie będę wnikał czy oby to nie ten 21 hehehe. Możliwe też że ktoś gdzieś coś słyszał ale nie wie gdzie i co dokładnie i plecie bzdury i tyle. Zgodził bym się jeżeli by to była luneta z edycji Silver czy nawet Gold ale na pewno nie Titanium to raz, a dwa to równie dobrze ta luneta mogła być źle zamontowana (po prostu pierścienie mocujące lunetę na montażu były zbyt blisko mechanizmu regulacyjnego i to dało w du..) bo innej możliwości nie ma. Skoro luneta wytrzymuje 6500 J czyli 10G (na co firma daje 5 lat gwarancji) i spokojnie wytrzymuje strzały z 30-06 i to najcięższymi pociskami to czemu by ją miał kal.308Win rozwalić, to jakaś bzdura i tyle.
Życzę jak najszybszego i bezproblemowego zakupu. Darz Bór
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 20.01.2011 10:04
Dzięki za info, tak też myślałem że to jakieś "pomówienia" są :)
Skoro jest gwarancja na 5 lat to przejmować się nie będę.

Ale jeszcze jedno pytanko, jako, że pod koniec stycznia będę finalizować zakup, zastanawiam się nad zmianą lunety Delta Optical Titanium 4,5-30x50 SF na Delta Optical Titanium 2,5-16x50 SF 2D

Czy możesz mi napisać jak na polowaniach sprawdza się ta siatka MCZ ? i czy strzelałeś z niej przy nastawie x30 ?
no i na jakiej nastawie najczęściej strzelasz na polowaniach i strzelnicy ?

Bo podczas moich rozważań, nie wiem czy na początek ta luneta DO T 2,5-16x50 SF 2D nie była by praktyczniejsza na polowania, bo na strzelnicę też się nada.
DB !
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 20.01.2011 22:15
fantomas odpowiadam na Twoje pytania.
Na polowania pędzone siatka MCz się raczej nie nada bo jest za cienka. Tak strzelałem z niej przy powiększeniu 30x i wszystko gra trzeba dostroić najpierw paralaksę do odległości a potem soczewkę wyjściowa tak aby obraz celu i siatka były w miarę wyraźne. Ja na duże odległości strzelam z powiększenia 20x bo jest zupełnie wystarczające. Delta Optical Titanium 2,5-16x50 SF 2D która chcesz zakupić to nie zła luneta ale do precyzyjnego strzelania to trochę grubawe te przyrządy. Przyjrzałem się tej siatce i poczytałem trochę o niej, kto jak kto ale jak dla mnie odpada, jak chcesz strzelać precyzyjnie i na dalszej odległości to po prostu odpada ma za grube przyrządy i tyle. Kropka w/g opisu zasłania przy powiększeniu 8x całe 14,2mm na 100m a to trochę dużo jak na lunetę do precyzyjnego strzelania. Powiedzmy że strzelasz sobie na celność i skupienie z kalibru 5,6mm i chcesz strzelić na 100m w cel wielkości jednogroszówki 10 razy w jak najlepszym skupieniu i co? nie oszukujmy się, raz trafisz w środek 1 groszówki i będzie to szczęście, drugi raz też ci się może udać ale strzelić 5 czy 10 razy z rzędu w to samo miejsce na tej 1 groszówce jest po prostu nie możliwe.
DOTitanium 4,5-30x50 ma dużo cieńsze przyrządy celownicze bo kropka przy powiększeniu 20x na 100m ma bodajże 3mm, więc masz 5x większą szansę przymierzyć w to samo miejsce, minusem jest jednak to że nie nadaje się na polowania pędzone bo powiększenie zaczyna się od 4,5 a musi zaczynać się od 3 a dwa to że siatka jest tak cienka że bieda byś miał bez mocnego podświetlenia kropki umieścić ja na sylwecie dzika w biegu.
Jeśli broń będzie w zacnym kalibrze i będzie używana na zbiorowe polowania to weź sobie Delta Optical Titanium 2,5-16x50 SF 2D i będzie OK ale tak jak mówię zapomnij o dalekim i precyzyjnym strzelaniu.
Darz Bór
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 23.01.2011 23:16
Jeszcze raz dzięki za info.
We wtorek jadę po lunetę :-)
cały czas skłaniam się na Delta Optical Titanium 4,5-30x50 SF, to że do precyzyjnego strzelania się nadaje lepiej niż wspomniana we wcześniejszych postach 2,5-16 to jest jasne.
Może nie doprecyzowałem pytania, jak ona się Tobie sprawuje przy indywidualnych polowaniach, zarówno w dzień jak i w noc ?
DB !
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 24.01.2011 06:47
Trochę zwierza już przy jej pomocy strzeliłem, począwszy od lisów jenotów a skończywszy na jeleniach. Według mnie ma (podkreślam jak dla mnie) jedna wadę ale i tak jest lepiej jak w innych lunetach. Jak dla mnie kropka nawet na minimum świeci za jasno i podświetlenie przy mocniejszym zapaleniu kropki daje poświatę na pozostałe linie. W dzień poluje się z nią doskonale, w nocy nigdy nie miałem okazji strzelać a jak już to zawsze przy księżycu. Wiadomo ze nie jest to 56 tylko 50 to musi być coś słabiej z tym światłem niż w 56 to jasne, za to doskonała mała kropka nadrabia jej minus co do światła.
Darz Bór.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner, zapalony dzikarz i lisiarz.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 26.01.2011 07:48
No to lunetkę już mam .... padło ostatecznie na DOT 4,5-30x50 SF :-)
sztucerek powinienem nabyć w ciągu tygodnia, zależnie jak z czasem się uporam aby po niego podjechać.
Jak kupię to wstawię fotkę.
DB !
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 26.01.2011 14:30
Super, pierwszy zakup już za Tobą. Czekamy na kolejny i zdjęcia. Darz Bór
Darz Bór.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner, zapalony dzikarz i lisiarz.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 27.01.2011 13:21
Jutro jadę po sztucer i niestety widzę, że będę się wahał do końca :/

bo oprócz Howy jest jeszcze na tapecie ten Remington 700 SPS Varmint w kalibrze .308W

http://www.skawinski.pl/home/obiekt/145
macie może jakąś opinię na temat tego sztucera ?

co prawda tu przeczytałem http://www.snipercentral.com/remspsv.htm
że nie jest zły, ale osada do wymiany :-) bo to lipa jest straszna. Zresztą można ją kupić za 5 dolarów (zdjętą z nowego sztucera). Co prawda zakup nowej osady to nie problem, ale co sądzicie o tej konstrukcji ogólnie ?

Daras6022, mógłbyś mi wyjaśnić jak używać tej siatki MCZ do ustalania odległości od celu ? bo nigdzie nie mogę znaleźć info na ten temat.
DB !
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 27.01.2011 16:58
Co do opisywanego Remingtona to ja odpadam, tu Jacek może wiele powiedzieć bo ja w Remingtonach nie nie siedzę na tyle żeby się wypowiadać.
Co do siatki celowniczej w opisywanej lunecie i określania za jej pomocą odległości to wszystko jest w środku pudełka bynajmniej ja miałem. Powinieneś mieć tam kartkę A-4 z mniej więcej takim opisem :
" Podświetlana siatka składa się z centralnej kropki oraz czterech cienkich linii. Linie pionowe mają różną długość oraz są skalowane znacznikami poziomymi dwóch wielkości. Znacznik mniejszy zasłania 2,5 cm/100 m; znacznik większy 5 cm/100 m. Znaczniki dzielą pionową nić siatki na odcinki co 5 cm/100 m (krótszy) oraz co 10 cm/100 m (dłuższy). Dwie nici horyzontalne są pozbawione dodatkowych znaczników. Każda z nich zasłania obszar po 50 cm/100 m. Pomiar dystansu do celu i praca na siatce są możliwe przy krotności powiększenia 20x. Centralna kropka ma wymiar 3 mm/100 m! " i wszystko jest jasne. Ja nigdy z tego nie korzystałem do określenia odległości do celu bo mam dalmierz ale za to do nanoszenia poprawki względem opadu pocisku to i owszem, zasada? zasada jest jedna trzeba tylko znać odległość do celu i umieć przeliczyć kliknięcia ale to już inna bajka poza tym są kalkulatory balistyczne (przynajmniej ja posiadam).
Darz Bór
Darz Bór.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner, zapalony dzikarz i lisiarz.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 28.01.2011 19:39
padło na sztucer Howa :-)
kaliber .308W
optyka jak powyżej
zdjęcia świeżo po zakupiefantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 29.01.2011 15:41
eh ten darmowy hosting zdjęć...

fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 29.01.2011 15:42
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 29.01.2011 15:43
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 29.01.2011 15:45
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 30.01.2011 15:39
Super teraz dobierz ammo, ustaw lunetę jak trzeba i wio do łowiska. Gratki.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 31.01.2011 15:59
NA razie przestrzelałem go na amunicji Geco tej 11 gramowej. Wydaje mi się że chodzi ok. W piątek jadę na strzelnicę popróbować inną amunicję.
A przy okazji to jak dobierać amo ? po pięć sztuk z "każdego" rodzaju i pruć w tarczę ? czy jest jakiś inny sposób ?

Co rozumiesz przez ustawienie lunety ? przystrzelanie ? bo jeżeli tak to jest przystrzelana na 100 m, tą amunicją Geco.

daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 31.01.2011 23:55
Każda amunicja ma określoną balistykę, wybierz tą która będzie powtarzalna z najlepszym skupieniem i najwyższym przewyższeniem względem tej na którą masz przystrzelaną. Jeżeli Geko bije OK to dobrze, strzel sobie z sako, sierry, rws-a, i innych do których masz dostęp w sklepie. Zostań przy tej która będzie biła najlepiej pod względem skupienia ale będzie układała najwyżej pociski w tarczy (oczywiście bez przestawiania lunety względem Geco)
Na 100m maksymalnie pociski powinny Ci się układać 4 cm od punktu celowania. Przeważnie GEE dla kal. 0,308 oscyluje pomiędzy 168 a 180m nie przekraczając przewyższenia na 100m +4cm i tego się trzymaj.
PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 04.02.2011 08:29
Tak jak pisze Darek strzel z każdego rodzaju kilka kulek na skupienie tylko pamiętaj o " zimnej lufie "
Sztucer jest nowy i nie musi strzelać od razu idealnie . Po jakimś czasie lufa się "dotrze" powinno się to w sumie robić ręcznie ale i tak już za późno haha .
Przetrzyj lufę po każdej serii i nie koryguj lunety .
Po stwierdzeniu że dana amunicja z tej broni ma najlepsze skupienie przystrzelaj broń na nią tak jak pisał Darek w +4 na 100.
Przy tym ustawieniu możesz strzelać do wszystkiego bez poprawek do 200m (zgodnie z regulaminem)
Do tego karabinu proponował bym lżejszą kulkę a jeżeli nie będzie śmigać jak powinna to 180gr Noslera ...popularny ostatnio u nas PTS
Mało co zostaje z lisa ale gruby zwierz pada jak marzenie .
Nawet w czeskiej elaboracji ten pocisk się sprawdza doskonale .
Osobiście strzelam z lżejszych 125 i 150 ale to już moja produkcja i na polskim rynku nie jest dostępna .
Pozdrawiam i POŁAMANIA
Darz Bór !!!
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 04.02.2011 14:16
Zgadza się Jacku. Trzeba strzelić po kilka kulek z rożnych marek i wszystko jest jasne. Czasem te drogie polecane i zachwalane przez sprzedawców i producentów kulki wcale tak dobrze nie śmigają a tylko sprzedawcy pociskają bajer co by zeszły ze sklepu hehehe. Ja sobie zawsze wolę sam sprawdzić na swojej lufie jak to wygląda faktycznie w praktyce a nie w teorii.
DB
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 05.02.2011 10:13
po ostatniej wizycie miałem ochotę połamać sztucer :-)

no cóż strzelania szybkie z pmów to nie to samo co strzelania precyzyjne, o czym z pokorą się przekonałem.

Po pierwsze wszystkie kulki układały się poniżej punktu celowania, jakieś 4-5 cm, na odległości 100m. Ale to pewnie związane z inną temperaturą panującą podczas pierwszego przystrzelania broni (amunicja ta sama Geco 11gram). PIerwszy raz przystrzelałem na strzelnicy zamkniętej w temperaturze mocno dodatniej, natomiast wczoraj przy temp otoczenia około 0 i duzej wilgotności, pewnie te warunki mialy wpływ na strzelanie.Strzelałem jeszcze Federalem 11,7 gram, lapua 10,85 (rozrzut na tarczy jak z karabinu bym strzelał. Geco znow wypadło najlepiej :-) skupienie na 100 m w promieniu 3 cm.

Jak używać tych bębnów na lunecie :-) sorki, ale to wynik braku instrukcji do lunety, napisałem do DO o instrukcję i czekam.

O ile jedno kliknięcie przesuwa punt celowania ?
Rozumiem że jak wszystko idzie mi pod punkt, to muszę go podnieść ?
Rany ile jeszcze ja mam pytań :-)

DB !
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 06.02.2011 12:08
fantomas musisz sobie opuścić punkt celowania a nie podnosić go, w przypadku Twojej lunety (DO Titanium 4,5-30x50) która ma regulację bębna 1 klik = 1/8MOA czyli 1 klik = 0,3625 cm na 100m. Musisz opuścić punkt celowania kręcąc górnym bębnem lunety tak aby kropka wędrowała w dół bo wtedy pociski zaczną Ci się układać coraz wyżej aż osiągną potrzebne +4 cm na 100m (strzelając cały czas mierz w to samo miejsce) według moich obliczeń powinieneś kliknąć 23 max 24 razy przemieszczając kropkę w dół. Do obliczeń przyjąłem średnio 4,5cm poniżej punktu celowania bo napisałeś 4-5cm. Nie chce mi wyjść inaczej jak 4,5+4=8,5cm 8,5cm/ 0,3625 cm = 23,44 czyli możesz dać 23 kliknięcia a potem dokręcić jeszcze 1 klik w zależności czy będzie Ci brakowało do 4 cm czy nie. I jeszcze jedno jak będziesz miał np 3,7cm czy 3,8cm to też jest bdb (może to być błąd strzelca).
Najprościej zrób tak: ułóż sztucer na workach i strzel w tarcze, potem ułóż sztucer w tej samej pozycji mierząc tam gdzie wcześniej i nie ruszaj sztucerem a kręć bębnem aż ci kropka zejdzie w miejsce gdzie trafiła kula na tarczy. To będzie dopiero pkt. ZERO czyli gdzie mierzysz tam strzelasz, a po strzale powinieneś przekręcić jeszcze tyle razy by kropka powędrowała jeszcze 4 cm w dół na tarczy i po robocie.

Jeśli nic nie kręciłeś bębnem od ostatniego razu do napisania tego postu to przekręć 23 kliknięcia na bębnie tak by kropka szła w dół i powinieneś mieć wszystko ustawione na 100% jak trzeba czyli +4cm na 100m.

PS: Jacek popraw mnie proszę jak się pomyliłem OK.

Darz Bór.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 06.02.2011 13:08
daras, po raz kolejny dzięki za info !

Tak ja piszesz zrobiłem dzisiaj na spokojnie na strzelnicy. Pogoda w Gdańsku w końcu dopisała, słonecznie i bez większego wiatru :-)

Po dzisiejszym strzelaniu jestem przekonany, że coś jest nie tak ze sprzętem :-( albo montaż popuścił albo, co mam nadzieję się nie stało, padła luneta.

Dziś to siał 40 cm od pkt celowania na 100 m, oczywiście poniżej, a skupienie, no cóż ciężko pisać o skupieniu, bo kule tak się układały jakbym z biodra strzelał :-)

Nawet jak dałem 40 - 45 klików w dół (czyli górnym bębnem kręciłem w lewo) to wynik był dalej mierny.

W poniedziałek dzwonię do Dziemian i umówię się na wizytę u nich aby sprawdzili sprzęt. Inaczej chyba nie da rady, niestety.
DB !
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 06.02.2011 14:30
To jest nie możliwe. Powiedz mi czy strzelałeś z tej samej amunicji co ostatnio czy czegoś innego i czy amunicja była z tej samej serii i partii produkcji co ta ostatnio czy z rożnych. Bo wierzyć mi się nie chce żeby aż taka różnica była. Na pewno nie przekręciłeś bębnem po tamtym strzelaniu?
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 07.02.2011 15:03
Nie ma rzeczy niemożliwych :-)

Nie będę się również zapierał, że to nie moja wina, bo tak może być. Ale jeżeli bębny by były rozregulowane, to podczas niedzielnego przystrzelania próbowałem odpowiednio skorygować opad itp i nic to nie dało :-(
Napiszę co było przyczyną po następnym weekendzie jak wrócę z polowania. No chyba, że to moja wina to temat przemilczę :-)

Tak czy inaczej jestem już ustawiony w sklepie aby sprawdzili gdzie jest pies pogrzebany :-)

DB !
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 07.02.2011 15:03
aha strzelałem z tej samej amunicji z tego samego pudełka.
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 07.02.2011 23:57
Ja mam tylko nadzieję że nie miało tu miejsce przekręcenia bębnem lunety ponad jej zakres bo będzie licho jak diabli. Luneta wtedy do remontu albo na śmietnik(widziałem taki przypadek na strzelnicy i nawet ostrzegałem) a potem ile było hu...ania i przekleństw to szok. Ja ostrzegałem tego kolę ale chciał być mądrzejszy i wiadomo jak to jest mądry polak zawsze po szkodzie. Jedno co mnie zdziwiło po tym wszystkim to to że potem mnie przeprosił i przyznał że miałem racje. Szkoda mi było chłopaka i kasy ale cóż(szkoda że nie posłuchał). Mam nadzieje że czegoś takiego u Ciebie nie było i nie będzie.

PS: czekam na informacje co i jak.
Darz Bór.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner, zapalony dzikarz i lisiarz.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 08.02.2011 07:44
Nie, bębnów nie mogłem przekręcić, bo przecież nie manipulowałem nimi na dziko i jakoś szybko. Jak przestawiałem to klik po kliku, spokojnie i nic na siłę.
No ale jak można przekręcić bębny ?, nie ma tam jakiejś blokady ? wydawało mi się, że powinna być.

Jak już wrócę z polowania to napiszę.


DB !
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 08.02.2011 10:14
Blokady czy zabezpieczenia nie ma, wszystko jest na wyczucie, i dlatego trzeba to robić z głowa i nic na siłę. Z tego co pamiętam i o ile się nie mylę to jest tam do dyspozycji aż 50MOA regulacji, po 25 MOA od środkowego położenia krzyża w górę i w dół razem 50 no chyba że się mylę ale raczej na 100% tak było.
Darz Bór.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner, zapalony dzikarz i lisiarz.
PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 08.02.2011 21:11
Wszystko można przekręcić ..nawet bębny hahah
Czytam to co piszesz fantomas i dochodzę do wniosku że trochę czasu upłynie zanim coś zaczniesz strzelać ...coś to znaczy zaczniesz strzelać na 100m z worków z piaskiem w granicach 10 cm.
Sztucer z tą optyką i amunicją powinien strzelać w miarę przyzwoicie tz. w granicach 30 mm .
Takie sprawy jak montaż możesz sprawdzić osobiście ...
Wątpię że coś się poluzowało ...chociaż nigdy nic nie wiadomo .
Jeżeli luneta nie reaguje na regulacje to jej wina .
30-40 klików to dość sporo , nie wierzę żeby w Dziemianach zmontowali to w ten sposób
Jeżeli są tak dórze różnice to trzeba podtoczyć obejmy o kilka setek ale to na 100% by zrobili ...przecież strzelał dobrze haha na początku
Ustawianie lunety nie jest w sumie tak proste jak to się wydaje i pokazują to na filmikach .
Przede wszystkim trzeba na początek dobrze strzelać i myśleć racjonalnie .
Wbrew pozorom tak duże powiększenia nie są wcale dobre , proponuję strzelać na max 18 x a paralaksę kasować nie tak jak podaje podziałka tylko tak jak się widzi cel,krzyż i obraz nie "pływa"(postrzelasz to zobaczysz o co chodzi)
Poza tym lunety z regulacją paralaksy w odwracaczu może robić błąd samym odwracaczem jeśli on nie został zamontowany doskonale względem osi optycznej lunety .Dlatego ja wolę tą regulację w obiektywie lunety.


fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 08.02.2011 22:22
Montaż jest sztywny, luzów nie ma. Może coś się minimalnie przesunęło ? nie wiem.

Co do moich umiejętności, to spoko rozumiem, że najpierw trzeba zacząć od strzelca :-)
Mój przedostatni wyjazd na strzelnicę, dał dobre rezultaty, jeżeli chodzi o amunicję Geco 11 gram. Pierwsza przestrzelina, zimny strzał, odstawał od pozostałych 4 przestrzelin o około 1,5 cm. Natomiast 4 przestrzeliny były obok siebie w promieniu 3 cm. Tak samo amunicja Federala....

Nie twierdzę, że to nie moja wina :-) dlatego, przy okazji wyjazdu na polowanie odwiedzę fachowców i zobaczymy co wyszło.
Może nie zgrałem odpowiednio lunety, nie wiem, tak jak pisałem wcześniej strzelać strzelam dużo, ale nie na takie dystanse, tak więc z optyką pracuję krótko i może coś poknociłem.
Paralaksa była skasowana, wydaje mi się, że to opanowałem :-)

Strzelałem na powiększeniu x 20.

Co do optyki, to miałem upatrzoną fajną lunetę Leupolda, ale był jeden problem, przekraczała znacznie mój budżet :-) no a to był czynnik decydujący, jak zawsze, czyli finanse...
No a DO ma ceny przystępne. No i siatka MCZ przypadła mi do oka.

A ty jakiej lunety używasz ?
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 08.02.2011 23:01
No to ja czekam na wiadomość co gdzie i jak się podziało. Myślę że to jakiś czeski błąd i tyle.
DB
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 12.02.2011 23:05
fantomas
No co tam u Ciebie?
Ja sobie zrobiłem symulację nowej kulki do mojego 243Win i teraz mi zostaje wyjazd na strzelnicę żeby to zweryfikować.
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 12.02.2011 23:08
ostatnio coś jest nie tak z możliwością wklejania zdjęć
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 13.02.2011 21:15
No i problem rozwiązany :-) na szczęście wszystko ok.

Okazało się, że luneta się rozregulowała. Przyczyną były wstrząsy podczas transportu broni. Broń przewożona poziomo w futerale oczywiście. Luneta jest przystosowana do wstrząsów i to dużych oczywiście w osi przód tył, ale góra dół już mniej. A ja niestety ostro po dziurach śmigałem jeepem z bronią.
Kompletnie się przez to rozregulowała luneta. Może to też dlatego że jest nowa i wszystko musi się "ułożyć" w środku. To jest opinia chłopaków z Dziemian. Na pocieszenie dodali, że bardzo często zdarza się to zaissom i to tym z najwyższej półki również. No ale ich właściciele tym się nie chwalą, z wiadomych przyczyn :-)

Broń przystrzelałem sobie na amunicji S&B pocisk PTS o wadze 11,7. Śmiga miodzio !
A tutaj efekt polowania w sobotę.
Odległość ok 60 m, warchoł padł w ogniu, amunicja jw. Strzał na komorę. Po wypatroszeniu 30 kg.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/e303eb6d20112746.html
DB !
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 14.02.2011 20:36
No stary moje gratulacje. Wiedziałem że tam będzie jakiś czeski błąd hehehe, nigdy ale to nigdy nie dopuszczaj do możliwości stuknięcia bronią a tym bardziej luneta o cokolwiek, ja już jestem chyba na tym punkcie przeczulony hehe ale wejdzie Ci to w krew jak parę razy będziesz się sam na siebie wściekał. Jeszcze raz gratuluję czarnuszka. Darz Bór i lam zwierza ile wejdzie.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 16.02.2011 09:21
Dzięki Daras :-)

No tak na lunetę uważam, aczkolwiek ostatnio nie obyło się bez jednego uderzenia he he
Kolega chciał oddać parę strzałów z mojej Howy i, no cóż, źle docisnął kolbę do dołka strzeleckiego, broń się ześlizgnęła z ramienia i luneta uderzając w czoło, klasycznie rozcięła mu łuk brwiowy :-)
Myślałem, że to wpłynie na lunetę, jednakże nic się nie stało. Czyli luneta jest dość wytrzymała na uderzenia w osi poziomej przód tył.

Dodatkowo muszę powiedzieć, że ta siatka celownicza MCZ to jest mega bajka ! nie dość że idealnie nadaje się na strzelnicę to na polowanie, moim zdaniem również. Mała kropka to jej ogromna zaleta, tak samo jak rewelacyjne podświetlenie. Miałem okazję strzelać i przeglądać różne siatki celownicze i ta MCZ podeszła mi idealnie. Super sprawa.

Dodatkowo, odnośnie Howy, to jestem w szoku jaka to jest super lufa i jak łyka większość kulek. Miodzio.

Jeszcze pytanko, jeżeli testujecie jakieś nowe rodzaje amunicji to po każdej serii 5 strzałów i zmianie amunicji na kolejny rodzaj to jak czyścicie lufę ? tylko filcową przybitką na sucho ? czy jakoś inaczej ?

No i koronne pytanie jak czyścicie lufę i jak często, tzn czy po każdym polowaniu/wyjściu na strzelnicę. Jakich preparatów używacie itp.
DB !
PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 16.02.2011 10:33
Przy takim naszym strzelaniu to wystarczy szczotka i filc z olejkiem a później do sucha samym filcem .
Lufa musi być sucha ponieważ różnice w oporach tarcia maja wpływ na rozrzut .
Poza tym jeżeli strzelasz 5 kul to musisz je strzelić albo szybko albo wolno .(ciekawe dlaczego)
Chodzi o nagrzewanie się prochu w komorze .
Masz ciepłą lufę i trzymasz dłuuugo nabój w komorze .Proch nagrzewa sie a to powoduje jego inną prędkość spalania a co za tym idzie inną prędkość wylotową to z kolei związane jest z rozrzutem .
Kiedyś sprawdzałem jak seria 20 strzałów (katowanie) wpływa na prędkość ...MASAKRA
pozdrawiam Darz Bór
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 16.02.2011 20:59
Jacek dobrze Ci prawi. Co do czyszczenia to powiem tak że ja tam nie czyszczę jakoś często no chyba że następna kulką podczas strzału hehehe. Czyścić czyszczę ale bez przesady raz na jakiś czas a nie jak to co niektórzy zaraz po powrocie z polowania. Ja rozumiem jak jest mokra czy siadzie na niej szron ale znowu bez przesady, jak wracam z mrozu to wisi sobie kilka godzin w przedpokoju aż nabierze temp pokojowej a potem z lekka przeczyszczę i do szafy a nie robię jakichś tam czarów maarów jak to co niektórzy hehehe.
Darz Bór.

PS: Jacek strzeliłem wczoraj z mojej 30 połowę lisa hehehe, tzn połowa została a połowa znikła hehehe
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 19.02.2011 18:50
Koledzy, kolejne pytanko :-)

jakich dwójnogów używacie ? czyli jaki byście polecili do sztucera w kalibrze 308 ?

czy coś takiego się nada ? http://www.military.pl/swiss-arms-dwojnog-universal-compact-metal_9134t.html
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 19.02.2011 22:13
Ja mam oryginalnego wahliwego HARRISA i takiego polecam. (kupisz jakiegoś badziewia to Ci się rozklekota i po kilkunastu strzałach rozleci) Opis tego z Twojego linku sugeruje raczej zabawkowe zastosowanie a nasze sztucery nie ważą tyle co elektryczne karabiny tylko 3 lub 4 razy tyle (mój to chyba z 8x tyle hehehe). Harris dla 308 w tej wadze to tylko Harris i to oryginał a nie podróba.
DB
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 19.02.2011 22:45

CZ527Varmint kal.223rem, delta optical titanium 4,5-30x50 (powiększenie przy strzelaniu 20) amunicja Sako 3,24g, odległość 100m.
1x9 -zimna lufa, pozostałe 5x10.
https://lh3.googleusercontent.com/_EuxPq7Mc3bE/TWA4ASJZ_lI/AAAAAAAAFLg/8QkHy16TJC8/DSC00017.JPG
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 19.02.2011 23:06

nie wiem o co chodzi z tymi zdjęciami że raz wchodzą a raz nie.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 22.02.2011 16:13
No ładnie bije ta CZta :-)

jak zejdą mrozy jadę postrzelać na 100, 200 i 300 m :-)

a odnośnie dwójnogu harrisa, to gdzie go można nabyć ? bo szukam i szukam i nie mogę znaleźć :-(

Daras a jakiej długości masz tego harrisa ? chodzi mi o długość minimalną i maksymalną.
DB !
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 22.02.2011 18:08
Ładnie nie ładnie, jak dla mnie to może być ale Jacek zaraz mi tu dowali że to siewnik hehehe no nie Jacku?
Kol. fantomas z tego co wiem to możesz go nabyć najbliżej u Piotra w Dziemianach bo jak tam byłem to mieli go akurat na stanie. Możesz go też kupić w necie ale trzeba dobrze poszukać i przede wszystkim trafić, ja akurat trafiłem i się nie wahałem kupić (miałem po prostu fart że go trafiłem).
Możesz też poszukać w amerykańskich sklepach internetowych ale musisz wiedzieć na co zwracać uwagę i gdzie szukać żebyś nie kupił podróbki od naszych skośnookich kolegów hehehe, Jacek może Ty coś więcej wiesz gdzie by chłopak dostał takiego bipoda jak mój hmmm?.
Mój Harris to model (SLM) rozmiar podawany przez producenta to od 9" - 13" cali czyli (ok od 23 do 33cm)
DB
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 24.02.2011 10:40
Co do przestrzelin, no cóż, ja swojego wyniku nie wkleiłem więc nie będę komentować Twojego. Aczkolwiek jak byłem w Dziemianach i chłopaki przestrzeliwali to widziałem jak kula wlatywała w przestrzelinę po poprzedniej kulce :)

A ostatnio od kolegi usłyszałem tekst, że 100 m z lunetą to żaden dystans, 300 z otwartych, to wyzwanie :-) No a kolega jest bardzo doświadczonym strzelcem.

Dzięki za info Daras ! w Dziemianach mają, ale inny rozmiar a ich cena powala.
Udało mi się już znaleźć w takim rozmiarze jak Ty, z tym że zastanawiam się nad tym czy kupić wersję wahliwą czy sztywną ?
Kurcze w większości strzelcy wojskowi i policyjni używają sztywnych, hmm

Jakie widzisz zalety i wady tego wahliwego i dlaczego kupiłeś wahliwy a nie sztywny dwójnóg ?
DB !
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 24.02.2011 20:31
Kolego fantomas nikt nie mówił że oryginalny bipod będzie tani, niestety oryginały tak kosztują i nie ma się czemu dziwić a do tego sklepy zawsze dają marżę no i niestety tak to wychodzi jak wychodzi. Ja Ci mówię jak już to tylko wahliwy, "strzelcy wojskowi i policyjni używają sztywnych" nie prawda, sztywne to są tylko na filmach typu strzelaj do mnie bo jestem za pudłem ze styropianu hehehe, ja jak widzę taki film to od razu przełączam na inny kanał hehehe.
Co tu dużo pisać sztywny bipod nie daje Ci takiego komfortu jak wahliwy jeżeli chodzi o strzelanie z krzywego podłoża ale jak sobie weźmiesz sztywny to sam i na własnej skórze się o tym przekonasz o co tu chodzi hehe ja Ci mówię masz fajną jednostkę broni żeby psuć jej wizerunek jakąś podróbką, kup sobie oryginalny wahliwy bipod a zobaczysz o czym mówię (a wiem co mówię).
Darz Bór.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner, zapalony dzikarz i lisiarz.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 25.02.2011 00:11
Napisałem niejasno, stosując skrót myślowy.
Po analizie wielu stron www, doszedłem do wniosku, że to będzie Harris. A co do ceny w Dziemianach, to chodziło mi o to, że oni mają wysoką, bo można dostać taniej :-)
DB !
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 25.02.2011 21:45
fantomas
Każdy sklep ma marżę tak to już jest. Ja przed zakupem swojego bipoda 3 noce z rzędu mówiłem przez sen " Ma być oryginalny wahliwy Harris i nie żaden inny" w końcu mnie żona obudziła i się pyta co to do ku.... nędzy jest ten pier.... Harris bo za h... się wyspać nie mogę. Czujesz? hehehehe.
Darz Bór.
PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 03.03.2011 12:40
Cześć WAM
Kuźwa... no bajecznie strzela ta Darkowa CZ ... mało który sztucer tak robi :)
Jest jeden "myk" który mi w tym nie pasuje ...mianowicie amunicja .
sako ostatnio się bardzo opuściło ...no allleee może jakaś dobra partia ...trudno mi powiedzieć :)
Co do bipoda to tylko to :
http://www.harrisbipods.com/
made in china się rozkręca i wkur....wia :)
mam oryginał i china gówno więc wiem co mówię.
jeszcze jedno ...warto dołożyć i wziąć wahliwy .
Ceny są dość różne w całym kraju czyli w 4 sklepach i zależą od kursu $$$
proste :)
Z netu wahliwy z cłem i przesyłka to około 500zł
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 03.03.2011 21:29
Moja dmuchawka strzela na prawde fajnie Jacku, amunicja była jeszcze z moich starych zapasów (2008r zakupu) jak Ci już wiadomo jednej ani 2 paczek to ja nigdy nie kupuje (najczęściej 5-8 paczek i to z jednej partii), to co napisałeś zmartwiło mnie trochę bo moje zapasy się kończą a tu jak piszesz będzie lipa, mam jeszcze kilka paczek o gramaturze 3,56g co prawda z jednej partii ale niestety już 2010r produkcji, powiedz mi Jacku od kiedy wychodzą (wyszły) te lipne kulki co bym się nie denerwował i nie kręcił moimi bębenkami lunety na daremne fiksując przy tym jak szewc.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 06.03.2011 23:03
Czołem,
mam wahliwego Harrisa, udało mi się wynegocjować cenę 440 pln :-)
już nie mogę się doczekać wypadu na strzelnicę..
DB !
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 07.03.2011 15:27
No to czekamy na zdjęcia.
Darz Bór
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 13.03.2011 09:31
No co tam u Ciebie fantomas bo nic się nie odzywasz hmmm?
Darz Bór
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 13.03.2011 14:57
U mnie wszystko dobrze :-) dziękuję.

jak pisałeś swojego posta to ja byłem w drodze na strzelnicę, a pogoda sprzyjała dzisiaj.

Strzelałem na 3 dystansach 100, 200 i 300 metrów.
Użyłem dwóch rodzajów amunicji o tej samej wadze.
S&B z pociskiem PTS
Northwest z pociskiem scenar Molly.
Tarcze na wszystkich dystansach były tych samych rozmiarów.

1. pierwsza fota, 100m, 7 przestrzelin. 2 przestrzeliny po lewej stronie na ósemkach to northwest.
Natomiast 5 przestrzelin po prawej stronie to PTS. Przestrzelina odchodząca na lewo to zimny strzał.

2. Dystans 200 m, tu już strzelałem dla zabawy. Najpierw PTS aby sprawdzić jak nosi na 200 m przed kolejnym polowaniem. Trzy przestrzeliny po prawej stronie górnej 8 emki. Pozostałe przestrzeliny to strzały jedne po drugim, jak najszybciej z wykorzystaniem norhhwesta.

3. Dystans 300 metrów, tu wstrzeliwałem się jak artyleria, ha ha ha
Najpierw dolne 4 przestrzeliny, parę klików i 3 górne w lewym rogu, parę klików i padła 8emka i 7emka. Na koniec po paru klikach padła 9tka no i skończyła się amunicja.Muszę jeszcze przystrzelać amunicją Lapua, ale ciut lżejszą oraz przypomnieć sobie sporo matematyki :-)
bo klikania troszkę jest.
DB !
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 13.03.2011 14:59
w opisie pierwszej tarczy, zimny strzał to ten na prawo a nie na lewo jak napisałem. Była to pierwsza seria 5 strzałów.
DB !
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 14.03.2011 16:11
No to teraz Cie czeka matematyka fizyka i to w 1 paluszku hehe. Co do skupienia to ..... no cóż albo się nie przykładałeś albo strzelałeś z zamkniętymi oczyma hihihi. Ćwicz ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Tarcza na 200m mnie przeraziła (posiew jak diabli) ale trzeba dopasować ammo i tylko na tej najlepszej latać. Na te 300m powinieneś strzelać bez klikania, podstawa pionowej lini w lunecie z powiększenia 20x i powinieneś mieć 4cm poniżej środka przynajmniej ja tak mam.
Darz Bór
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 21.03.2011 19:04
Dzięki za wskazówki !
co do skupienia, to hmm wydaje mi się nie najgorsze, pomijając odskok zimnego strzału na 100 m to 4 przestrzeliny są, można powiedzieć na sobie.

200 m, to tak jak pisałem dla ogólnego rozprężenia strzelałem, bez większego celowania, tak aby zobaczyć jak szybko da się wystrzelić cały magazynek. Po za pierwszymi 3 strzałami, które są obok górnej ósemki (inna amunicja)

300m tu wiesz, chciałem uniknąć celowania siatką, tylko przystrzelić sobie broń na 300 m i spisać nastawy na bębnach. A to wszystko bo przymierzam się na zawody :-)

Niemniej jednak wydaje mi się, że kulka była za ciężka i w tygodniu jak złapię chwilkę to pojadę przestrzelić sobie kulkę 167 grains, bo teraz strzelałem 185 grains.
Jak tylko odwiedzę strzelnicę, to dam znać i wkleję wyniki :-)
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 22.03.2011 11:46
OK czekamy, tylko przyłóż się do tego strzelania
PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 22.03.2011 14:43
po mojemu złe wyniki strzelania spowodowane są samą tarczę ....można by nią przykryć pół Rosji i jeszcze by zasłoniła Chiny
Zasada jest prosta ...im mniejszy cel tym trudniej trafić ale i rozrzut mniejszy bo skupiamy się na małym obiekcie i krzyż nie błądzi po czarnej plamie
Taki 20 cm punkt stawia się powyżej 300m !!!!!
na 100m to trójkąt lub kwadrat o boku max 5 cm a najlepiej 3 lub 1 ....i tylko dotyka się go igłą lub dzieli krzyżem
5 cm na 200 i 300 m to jest to co powinno być jeszcze dobrze widoczne w lunecie chociaż oczęta będą szybko się męczyć z powodu powiększenia ....aaaaa ni trzeba pamiętać żeby kasować paralaksę bo przy tych krotnościach i odległościach wszystko ma wpływ ...nawet bicie serca :D
Darz Bór !!!
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 23.03.2011 08:37
20cm na 300m? Jacek Ty chyba sobie teraz żartujesz hehe 20cm na 300m to plama jak stodoła hehehe na 300m trzeba ćwiczyć na celach wielkości max 30mm a nie 20 cm hehe
Darz Bór.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner, zapalony dzikarz i lisiarz.
PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 23.03.2011 09:15
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 23.03.2011 16:49
Dzięki chłopaki za rady :-)

Mam już nową amunicję zakupioną i jutro jadę na strzelnicę. Amunicja lżejsza bo 168 grains, do tego krótszy pocisk, który teoretycznie jest do mojego gwintu lepszy. Zobaczymy jutro.

Co do tych tarczy, to faktycznie, za duże :/ jutro wezmę mniejsze.

A jeszcze zapomniałem napisać, że podczas mojej ostatniej wizyty na strzelnicy, strzelali czarnoprochowcy na dystansach 100, 200 i 300 metrów. Byłem w niezłym szoku jak widziałem ich skupienie !! a po wystrzale chmura dymu jak by jakaś artyleria strzelała :-)
DB !
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 24.03.2011 07:51
hehehe artyleria, a to dobre hehe. No to czekamy z Jackiem na jakieś wieści z Twojej strony.
Darz Bór.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner, zapalony dzikarz i lisiarz.
fantomas
Myśliwy (Gdańsk)
 
Wiadomości: 71
Data dodania: 24.03.2011 17:04
Czołem Panowie :-)

pomimo niesprzyjających warunków odwiedziłem dziś strzelnicę.
Temperatura 7 stopni na plusie, wiatr 12 w gwałtownych porywach do 30 m/sek. Tak więc raczej niesprzyjające warunki jeżeli chodzi o przystrzelanie nowej amunicji.
Aczkolwiek w porównaniu do tego northwesta 11,7 gram to jest rewelacja !

Strzelałem dwoma typami amunicji. Producent HORNADY, pocisk A-MAX, waga 168 grains.
Pierwszy typ to TAP drugi MATCH, przy czym amunicja TAP jest przeznaczona dla "organów ścigania" jest "dokładniej" składana i moim zdaniem lepsza od MATCH w tej samej wadze i z tym samym pociskiem.Tarcza na 100 m, środkowe czerwone koło o średnicy 25 mm.
Tarcza 100 m, środkowe koło średnicy 50 mm, ale tutaj wiatr ostro napier..., wiał :-)Tarcza 200 m, środkowe koło średnicy 50 mm, wszystko zdmuchnięte na prawo, pomimo nad-kładki 1,5 MOA w lewo :-) ciężko było ustalić wiatr bo wiał z silnymi porywami.W przypadku każdego celu, kropka siatki znajdowała się centralnie w celu.
Muszę jechać jeszcze podregulować spust i zmienić osadę, bo mi nie leży :-(

Tymczasem pozdrawiam !
DB !
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 24.03.2011 18:38
No teraz to widać że była nasza mobilizacje i Twoja determinacja.
Nie jest to może tarcza Janka Kosa z czterech pancernych i psa ale w paczkę fajek z 200m byś trafił za pierwszym strzałem a na 100m paczuszka zapałek by poleciała.
Pamiętaj tarcza to zawsze tarcza i nie należy mylić tego nigdy z prawdziwym żywym celem, emocje są emocje, adrenalina ech zresztą popolujesz trochę to zobaczysz. Samych celnych i bezpiecznych strzałów życzę.
Darz Bór
Darz Bór.
Od 1994r myśliwy, selekcjoner, zapalony dzikarz i lisiarz.
PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 12.06.2012 18:40

223 rem z 200m na małym dziku ....około 26 kg.....pocisk RWS
zniszczenai tuszt jak na tak mały pocisk olbrzymie ....straciłem całą karkówkę :)hmmmm pierniczony wiatr :)
DARZ BÓR