Strona główna PZŁ
Forum dyskusyjne
login
hasło
[ pomoc ] [ rejestracja ]
Forum > BROŃ > Jaka broń
Autor Wiadomość
Gucio
Użytkownik
 
Wiadomości: 2064
Data dodania: 27.05.2013 13:22 drukuj
Mam odmienny pogląd .
Uważam że zbyt mało uwagi przywiązujemy do rodzajów amunicji ''tego co do zwierza leci ''.
Jeśli nie ma na rynku ''piszę ogólnie '' do jakiegoś kalibru lisiego pocisku – pozostaje elaboracja .
Kalibry 7 / 8 dają nam pełne spektrum możliwości czym do czego strzelamy i co leci .
Dla klasycznego 30 – 06 mamy możliwość około 50 kombinacji .
Kuba1988-88
 
 
Wiadomości: 3
Data dodania: 27.05.2013 18:01 drukuj
CZ 223 (jedni odradzają a inni chwalą)
kolega ma Howa 1500 i doradza kumplowi żeby taką zakupił.
Kuba1988-88
 
 
Wiadomości: 3
Data dodania: 27.05.2013 18:06 drukuj
jeszcze zapomniałem dopisać MOSSBERG ATR kal.243 Win na taką też go namawia :)
xand
Myśliwy (Warszawa)
 
Wiadomości: 1347
Data dodania: 27.05.2013 23:07 drukuj
@Gucio zgadzam się - u mnie w kole nie mogą wyjść z podziwu, że sarny strzelone z 30.06 mają bardzo niewielkie uszkodzenia tuszy - kwestia dobpru konstrukcji pocisku jest u nas (zresztą nie tylko u nas) całkowicie ignorowana.
Btw. 243 to kaliber do strzelania na długie dystanse - u nas do polowania sie zupełnie nie nadaje bo ma nadmiar prędkości i wiele wad jak choćby bardzo głośny wystrzał czy cenę nabojów. W zależności od użytej kulki na dozwolonym dystansie pocisk będzie albo eksplodował w tuszy mocno ją niszcząc albo zachowa się jak szydło zmuszając do poszukiwań postrzałka. No i Mossbergi to toporne brzydactwa. CZ ma tę zaletę, że bardzo łatwo i niedrogo kupisz do niej porządny montaż. 223 jako podstawowy kaliber kulowy bym również odradzał - pomyśl nad 308 lub 30.06. Ja strzelając z tego drugiego kalibru sarny nabojem Lapua Naturalis 170 gr mam zadziwiająco dobre efekty - minimalne zniszczenia tuszy i jak dotąd żadnych poszukiwań (przy dzikach zresztą to samo).
Gucio
Użytkownik
 
Wiadomości: 2064
Data dodania: 28.05.2013 09:39 drukuj
Koledzy wszyscy którzy zamierzają zakupić pierwszy egzemplarz broni , a szczególnie ci którzy już mają broń gwintowaną powinni zakupić ten egzemplarz książki . Po przeczytaniu i zapoznaniu się bliższym z tym materiałem wielu moich '' kolegów przyjaciół '' ...stwierdziło.... '' Cudze chwalicie swego nie znacie sami nie wiecie co posiadacie.''
Amunicja myśliwska Autor: Rosenberger Manfred R. Wydawnictwo: BELLONA Tłumaczenie: Kazimierz Szarski - 260 stron - format 165x235 mm - oprawa miękka

Brakuje literatury dostarczającej podstawowych informacji na temat zachowania się wewnątrz celu wielu nowych typów pocisków - przeznaczonych zarówno do broni gwintowanej, jak i gładkolufowej. Katalogi z ofertami z reguły ograniczają się do dość powierzchownego (i niekiedy nieprawdziwego) opisu konstrukcji danego pocisku. Celem książki jest wypełnienie tej luki informacyjnej i tym samym dostarczenie myśliwym przeglądu nowoczesnej amunicji myśliwskiej.

Szczególnie ważne informacje zawarte w tej pracy wiążą się z opisaniem rezultatów przeprowadzonych na dużą skalę ostrzeliwań celu zespolonego, których brak w literaturze fachowej, a dopiero takie eksperymenty pozwalają na rzetelną ocenę danego pocisku. Jest rzeczą zrozumiałą, że wykaz opisanych pocisków nie jest doskonały. Niektóre już po krótkim czasie znikły z rynku i nie były dostępne do testowania, podczas gdy innych nie było jeszcze na rynku, kiedy praca nad książką dobiegała końca.
Spring
Myśliwy (Tarnobrzeg)
 
Wiadomości: 2475
Data dodania: 28.05.2013 12:18 drukuj
Popieram wybor 308W, duzy wybor amunicji(rodzajow pociskow), przy odpowiedznio dobranym pocisku do zwierzyny uzyskamy bez trudnosci pozadane efekty. Tak jak doradza Kol.Gucio, warto przeczytac w/w ksiazki i samemu dokonac wyboru, bo np. z kal.223R bardzo przyjemnie sie strzela na strzelnicy, ale na dziki to on dobry nie jest. Dziczek ponizej "przywabil" sie na "mordowanego zajaca" i nie moglem go strzelic bo bylem z kal. 223R
Od tej pory bywam tam z 308W, ale ten odyniaszek juz nigdy nie przyszedl.

Pzdr.DB
xand
Myśliwy (Warszawa)
 
Wiadomości: 1347
Data dodania: 28.05.2013 14:35 drukuj
O ww. książce wałkowaliśmy swego czasu, ale opór przed słowem pisanym jest duży, 'a skoro dziadek i ojciec używał szrapnela to po co kombinować'? :(
DB
PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 29.05.2013 06:44 drukuj
Strzeliłem chyba ze 40 dzików z 223 w tym kilka na zbiorówce i jakoś nie zauważyłem żeby nie był to kaliber na dziki ....
Z czego wynikają Wasze wątpliwości ?
:D
DARZ BÓR
Spring
Myśliwy (Tarnobrzeg)
 
Wiadomości: 2475
Data dodania: 29.05.2013 07:25 drukuj
Ad.PTICA

W strzelaniu do zwierzyny na polowaniu nie chodzi o chojrakowanie, a chodzi o mozliwie skuteczne usmiercenie zwierzecia.
####-po pierwsze, strzelanie do doroslych dzikow z 223 jest w RP(Ukochanej)zabronione(z czym sie nie zgadzam)ale respektowac musze,
####-po drugie, dzik jest zwierzeciem odpornym na strzal i po co mi poszukiwanie chrumka po strzale, jednym zdaniem, wieksze kalibry o wiele wiecej wybaczaja i skuteczniej usmiercaja.

Pzdr.DB

Pzdr.DB
PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 29.05.2013 09:56 drukuj
Wiem o co chodzi w polowaniu ... Tylko nie wiem dlaczego twierdzicie ze 223 nie nadaje się na dziki.
Wiecej dzików poszło mi po 30-06 niż po 223 i z tego co zauważyłem dziki do 50 kg strzelane z 30 idą dalej niż te co ważą około 80-100 kg .... Mówię oczywiście o strzalach komorowych od których z tego powodu doszedłem
DARZ BÓR
koser
Myśliwy (Poznań)
 
Wiadomości: 1184
Data dodania: 29.05.2013 10:09 drukuj
Temat wątku jest o broni więc pozwolę sobie odpowiedzieć kol. PTICA i Spring.
Jeden i drugi ma rację.
Przepisy nie pozwalają to fakt. Jednocześnie nasze łowiectwo zna wiele przypadków pozyskania z tego kalibru chrumka. Spring użył charakterystycznego zwrotu - większy kaliber o wiele więcej wybacza-.
Kiedyś dość dużo czytałem o nazwijmy to historii łowiectwa światowego. I tak pod koniec XIX wieku w Afryce bardzo popularnym karabinem i kalibrem na słonie był super nowoczesny Mauser kal.7x57. W/g udokumentowanych danych pozyskano z tego kalibru ponad 1000 słoni. W tym samym czasie na innym kontynecie w koloni brytyjskiej, w rejonie Gangesu bardzo lubianym i stosowanym był nowoczesny jak wówczas kaliber 22 Savage. Używano go do polowań na tygrysy bengalskie. Dzisiejsze oznaczenie tego kalibru to 5,6x52R i jest bardzo wskazany na sarny i szkodniki typu lis, jenot, borsuk, wilk i podobne.
Jednak z czasem kaliber na słonie cały czas rósł. Już w 1912 rozpoczął swój pochód przez Afrykę .375H&H Magnum, żeby w latach 30 XX wieku pójść jeszcze dalej i obecnie dochodzi nawet do kal..700N NItro. Można zypytać - dlaczego?
W odpowiedzi pasuje cytat z postu Springa: - większy kaliber o wiele więcej wybacza-.
Dzisiaj u nas podstawowym dziczym kalibrem jest 30-06. Część kolegów ma pukawki z jeszcze większym otworkiem przelotowym.
Po prostu czym większy kaliber tym nie trzeba tak się starać, mierzyć dokładnie i w ogóle. Jak to mówią niektórzy nieważne gdzie trafi to i tak zabije.
Osobiście uważam, że na dziki szczególnie pędzone dobry jest większy kaliber z ciężką i wolną kulą ulokowaną celnie na komorę. Taki pocisk ładnie go stopuje i nie niszczy tuszy.
Jako chłopak miałem przyjemność chodzić na dziki ze starą belgijską strzelbą o poziomym układzie luf. Miała jeszcze klasyczne kurki na zewnątrz.
Strzelała z takich długich butelkowych naboi w kal. 9,3x72R. Ale to jest już inna historia.
Gucio
Użytkownik
 
Wiadomości: 2064
Data dodania: 29.05.2013 12:08 drukuj
Odnoszę wrażenie ze koledzy źle odczytali '' pisane tu intencje '' Gucia . Uparcie krążąc ponownie wokół tematu kaliber . Tematyką i intencją moją było zwrócenie uwagi na fakt że niezwykle istotna sprawą jest ten element który '' leci '' do zwierza nazwę to na roboczo czubek pocisku . Na rynku mamy możliwość wyboru tych czubków – a zupełnie do tego się nie przykładamy pomijamy w decyzjach co kupujemy . Nie dziwię się wypowiedzi Pticy że po 30 06 coś mu odchodziło . Bo jak kolega Xand napisał – kupujemy szrapnel i tyle . A może wystarczyło kolego Ptica podumać i nie to co jedynie na półce sklepowej i bierzemy a powybrzydzać … proszę sprowadzić mi z taki a taki czubkiem . Dlatego tez kolegom poleciłem książkę j/w . Namawiam do przemyśleń – osobiście się przekonałem wielokrotnie – niby tylko niewielka zmiana decyzji co do czubka a cieszy .
Spring
Myśliwy (Tarnobrzeg)
 
Wiadomości: 2475
Data dodania: 29.05.2013 12:23 drukuj
Ad. PTICA

No coz, my obaj tutaj badan naukowych nie przeprowadzimy, ale balistyka terminalna byla badana i bez watpienia wieksze kalibry skuteczniej zabija.
223R pojawil sie jako kaliber do karabinka wojskowego, chodzilo o mase karabinka oraz amunicji i wystarczylo, ze pocisk zolnierza wyeliminowal z walki(+ ewakuacja z pola walki, leczenie itp). W lowiectwie chodzi nie o uszkodzenie, a zabicie w najmniej "niemily" sposob.
Twoje obserwacje moga byc trafne, ale to nie swiadczy o tym, ze mniejszy kal. jest skuteczniejszy, a o tym, ze musisz dobrac nie kal., a amunicje wlasciwa do danego zwierza.
Kiedy polowalem, z kal. 8x57JS z ciezkich pociskow, bo z lekkich toto zle strzelalo, to np. kozly i sarny padaly w ogniu, jelenie dziki tez czesto w ogniu, po przejsciu na kal. typowo mysliwski 7x65R juz bylo niestety gorzej. Po wyborze mozliwie ciezkiego i wolniejszego pocisku sytacja ulegla poprawie, ale to ciagle nie byla osemka.

Pzdr.DB
Spring
Myśliwy (Tarnobrzeg)
 
Wiadomości: 2475
Data dodania: 29.05.2013 12:29 drukuj
Ad.koser
Piszesz;
"Po prostu czym większy kaliber tym nie trzeba tak się starać, mierzyć dokładnie i w ogóle. Jak to mówią niektórzy nieważne gdzie trafi to i tak zabije."

Moim zdaniem starac se trzeba zawsze, ale nie zawsze to staranie chroni przed bledem i tutaj wiekszy kaliber wiecej wybacza.

Pzdr.DB

peter.pan
Myśliwy (Radom)
 
Wiadomości: 23
Data dodania: 29.05.2013 13:20 drukuj
Ad.Kuba1988-88
"CZ 223 (jedni odradzają a inni chwalą)
kolega ma Howa 1500 i doradza kumplowi żeby taką zakupił"

Słyszałem różne opinie na temat tych karabinków. Howa teraz wypuściła nowy model z 50cm lufą i nowym spustem, ale jest droższy (chyba 3400zł a nie 2900zł). Ja też decydowałem między tymi dwoma karabinami i wybrałbym Howę, bo słyszałem lepsze opinie o lufach, a zresztą wolę dobrze przygotowany (przez rusznikarza) pojedynczy spust od przyspiesznika. Na koniec jednak zdecydowałem się na Tikkę T3 Varmint, bo ma skok gwintu 1:8 zamiast 1:12, więc można strzelać cięższymi pociskami, co pozwala strzelac bez problemu na 300m. i zyskać nawet ok. 30% energii na 100m.
koser
Myśliwy (Poznań)
 
Wiadomości: 1184
Data dodania: 29.05.2013 14:07 drukuj
Kol. Spring
Masz rację! Ale to niczego nie zmienia. Napisałem w poprzednim poście, że na pędzone dziki sugeruję takie to a takie dobranie pocisku. W Twoim opisie z autopsji jest to samo przy przejściu z 8x57JS na 7x65R. Wrażenia i skutki jak wyżej. Gdybyś się nie zatrzymał w pół drogi i zastosował powiedzmy kal.45-70 Gov. na te dziki to by się zatrzymywały w miejscu. Tylko co by wówczas powiedzieli koledzy na zbiorówce?
A mierzenie. Masz rację, że trzeba mierzyć zawsze dokładnie niezależnie od kalibru. Jednak należy mierzyć, a mierzy się - stanowi podstawową różnicę. Po prostu trzeba mieć odwagę i napisać wprost, że z tą celnością do ruchomego celu jest u nas słabiutko. Zobacz sobie w dziale o strzelectwie od ponad miesiąca wisi wątek o strzelaniu między innymi do dzików w górach. Do puki dzik stał to dyskusja jakoś się toczyła. Były nawet opisane wizje takich strzelań przez forumowiczów. Jednak jak dzik zaczął biec cała dyskusja ugrzęzła i już.
Dlatego jest tak trudno dobrać kaliber, a szczególnie rodzaj pocisku i jego masę jak pisze Gucio do poszczególnych strzelań. Trzeba mieć odwagę i nie bać się publicznie myśleć. Dzielić się swoimi przemyśleniami, wiedzą czy doświadczeniem. Po to jest to forum.
Spring
Myśliwy (Tarnobrzeg)
 
Wiadomości: 2475
Data dodania: 29.05.2013 14:53 drukuj
Ad.koser
Jezeli moj post do Ciebie wygladal jak zaczepka, to przepraszam, bo nie bylo to moja intencja. Juz gdzies tam pisalem, ze "rozmiar" lufy w okolicach tych .30" czyli po naszemu 7,62mm jest najbardziej optymalny i dlatego, proponowalem dla Kol.Kuba1988-88 308W, dodam, ze nalezy szukac 308W z krotkim skokiem gwintu np. 10" bo to da mozliwosc uzywania ciezkich pociskow.
Europejskie sztucery w kal.308W sa robione czesto ze skokiem 12" lub jak np.Tikka ze skokiem 11", ale mozna siegnac do amerykanskich i tamte sa czesto ze skokiem 10" (" - oznaczenie cala)

Pzdr.DB
koser
Myśliwy (Poznań)
 
Wiadomości: 1184
Data dodania: 29.05.2013 15:51 drukuj
Z tym skokiem gwintu to masz rację Kolego. Jednak jest to tylko pół prawdy. Bo nie można wydłużać w nieskończoność pocisku tylko max do 3x średnica. Czyli dochodzimy do pewnej masy granicznej pocisku i koniec. Dodatkowo przez skrócenie skoku gwintu i zwiększenie masy pocisku następuje szybsze zużycie przewodu lufy.
Dlatego chcąc zwiększyć masę pocisku powinniśmy zwiększyć jego średnicę, a nie szukać ciaśniejszych gwintów. Dlatego nieśmiało zaproponowałem kaliber 45-70 Gov, a to jest już ∅11,63mm. Do 100 metrów wspaniała sprawa na zbiorówkach, a praktycznie to nie strzela się na większym dystansie niż 50 metrów. I pocisk wolniutki bo tak około 600 do 500m/s od 0 do 100m. Do tego w ogóle nie niszczy przewodu lufy! ma butelkową łuskę więc jest łatwa elaboracja. A w zimie jak na stanowisku niechcący nabój wypadnie nam w śnieg z ręki to go widać gdzie leży. Nie tak jak .223Win. Do tego całkiem przyjemny nieduży odrzut.
Spring
Myśliwy (Tarnobrzeg)
 
Wiadomości: 2475
Data dodania: 29.05.2013 16:04 drukuj
Ad.koser

Kolega Kuba1988-88 stwierdzil, ze szuka postawowego-pierwszego(ja tak to zrozumialem) kalibru i moim zdaniem jednym z kalibrow na taka bron jest 308W ze skokiem gwintu 10". Moim zdaniem kaliber 45-70 Gov, to i owszem, ale jako ktorys tam kolejny.

Pzdr.DB
koser
Myśliwy (Poznań)
 
Wiadomości: 1184
Data dodania: 29.05.2013 16:50 drukuj
Masz rację. Ja to pisałem bardziej pod Ciebie. W poradę co do pierwszego kalibru w ogóle się nie włączałem. Założyłem sobie, że forumowicze rozwiążą sami ten temat.

PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 29.05.2013 20:17 drukuj
Napiszę w TEMACIE ....
Kuba ...kup sobie coś w średnim kalibrze ... 30-06 lub 308 ////i będziesz zadowolony... CZ to dobry sztucer wart swojej ceny i można go łatwo i tanio ulepszyć
kal . 223 lub 243 zostaw sobie jako kaliber uzupełniający ponieważ nasz durny regulamin nie pozwala strzelać z 223 nic więcej niż sarna czy dzika w pierwszym roku życia ...
do tego strzelbę w kal.12 coś tam :)


Koledzy ....skoro tak się rozpisaliśmy o kalibrach postanowiłem założyć nowy wątek i proponuję się tam przenieść ...może dojdziemy do jakiś wspólnych wniosków odnośnie skuteczności zabijania i tego co tak naprawdę powoduje zejście z tego świata organizmu żywego .... :D
Darz Bór !!!

"Kto nie był buntownikiem za młodu, ten będzie świnią na starość." Józef Piłsudski.
Michał.M
Myśliwy (Katowice)
 
xxxmichal.mxxx@interia.pl
Wiadomości: 220
Data dodania: 29.05.2013 21:08 drukuj
PTICA
Cyt."Koledzy ....skoro tak się rozpisaliśmy o kalibrach postanowiłem założyć nowy wątek i proponuję się tam przenieść ...może dojdziemy do jakiś wspólnych wniosków odnośnie skuteczności zabijania i tego co tak naprawdę powoduje zejście z tego świata organizmu żywego .... :D"

A przydałby się taki wątek,chociażby dla początkujących adeptów łowiectwa jak i innych zainteresowanych.Popieram Kolegę PTICA
Darz Bór
"Milczenie jest złotem."
Darz Bór.
xand
Myśliwy (Warszawa)
 
Wiadomości: 1347
Data dodania: 29.05.2013 23:44 drukuj
@Michał.M zamiast czytać bzdury pana PTICY sięgnij lepiej do książki "Amunicja myśliwska" Manfred R. Rosenberger
znajdziesz tam wszystko co myśliwy powinien wiedzieć o amunicji w tym o jej działaniu w celu (balistyce końcowej). Przeczytaj i wyciągnij wnioski.
DB
PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 30.05.2013 08:39 drukuj
Gdybyś był człowiekiem myślacym i mającym podstawową wiedzę na temat FIZYKI I BUDOWY ANATOMICZNEJ zwierząt zauwazyłbys ze nie wszystko pasuje i nie wszystko da się wyjaśnić "przekazywaniem energii" .... Ba ale ty jesteś prawnikiem który nawet swojej klamki nie potrafi wydostać od policjantów .... Więc o czym tu dyskutować pani xand ;)
DARZ Bór
koser
Myśliwy (Poznań)
 
Wiadomości: 1184
Data dodania: 30.05.2013 08:42 drukuj
Kol.xand
Uważam, że nie masz racji. Odsyłanie forumowicza w trakcie zakładania wątku tematycznego do literatury zewnętrznej jest krokiem anty forumowym. Istotą forum jest dyskusja i wymiana poglądów na forum.
Natomiast odsyłanie czytelnika poza forum rozwala forum. I nie ważne jak dobra jest pozycja końcowa do której odsyłasz uczestników.
Uważam, że można jedynie posłużyć się adresem książki jako uzupełnienie dyskusji.
Michał.M
Myśliwy (Katowice)
 
xxxmichal.mxxx@interia.pl
Wiadomości: 220
Data dodania: 30.05.2013 09:03 drukuj
Chodzło mi o sam fakt że Koledzy już polujecie i macie większe doświadczenie z różnym rodzajem amunicji i każdy może wypowiedzieć się w tej sprawie jakie są jego doświadczenia po użyciu danego kalibru,cóż książki mają w sobie zawartej sporo wiedzy ale książka nie odpowie nam na nurtujące nas w czasie czytania pytanie,dlatego poparłem Kolege PTICA do założenia tego wątku chociażby z tego powodu że jest to forum i wiele osób zaglądających tu na forum z chęcią zaglądnie do tego wątku.
xand książkę którą proponujesz z pewnością zakupie w celu dokształcenia się,ale proponuje żeby dyskusja w temacie dalej się rozwijała,dziękuje.
Darz Bór
"Milczenie jest złotem."
Darz Bór.
PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 30.05.2013 09:18 drukuj
W rytm nowym wątku podałem link do tej książki online więc możesz się z nią zapoznać
Moja żetelność tego wymaga bo z pewnymi tezami zawartymi w opracowaniu się nie zgadzam
Poza tym to bardzo dobra książka i polecam ją każdemu myśliwemu
DARZ BÓR ;)
Gucio
Użytkownik
 
Wiadomości: 2064
Data dodania: 30.05.2013 09:42 drukuj
Szanowny Kolego Koser .

Uważam za nie poprawny komentarz kolegi do tego wątku w relacji do Kolegi Xanta.
Pyta o to kolega stażysta – akurat ta grupa nowo wstępujących kolegów w nasze szeregi powinna rozpoczynać właśnie od literatury by podjąć tu Polaków Rozmowy .

Kolego K.... ja jestem jeszcze z tej epoki gdzie Gajowy Garus specjalizował się w odlewaniu ''loftek , brenek '' z płyt akumulatorów . Gdzie za taką amunicję przez niego szykowaną '' kolejka w kole się ustawiała'' .

Co to miało wspólnego z dzisiejszą wiedzą na ten temat – zupełnie nic .
Jednak organoleptyka decydowała – kartacz rwał zwalał i to się liczyło.

Kolega nie zaprzeczy że jeszcze możemy wyrażać tu swoje opinie – nawet gdy są wysoce kontrowersyjne a opieramy je na własnych doświadczeniach czy dokonaniach mamy odwagę je upublicznić – nie widzę w tym nic zbożnego .

Już to pisałem ale powtórzę – gdy adept sztuki łowieckiej pyta mnie o kolejność nabywania akcesoriów np. optyka . To zawsze mu doradzę zacznij od najlepszej jeśli cię stać lornetki – a luneta to kolejny zakup. Gdy ktoś z nowych pyta o broń to odsyłam wpierw do amunicji .

Wpierw przemyśl do czego będziesz strzelał w tym swoim łowisku i w jakich proporcjach ilościowych sarna jeleń dzik . Zacznij taką analizę tylko pozornie od dupy strony – od amunicji .

Gdyby na rynku pojawił się pocisk do kal . 223 lub 243 konstrukcyjnie robiący takie spustoszenie jak 8 x 64 S nie znam powodu by nie solidaryzować się z wizją kolegi Pticy . Uważam że w tym przypadku jego niedobór masy równoważył by nadmiar prędkości dając tą legendarną ''siłę obalania''.
Michał.M
Myśliwy (Katowice)
 
xxxmichal.mxxx@interia.pl
Wiadomości: 220
Data dodania: 30.05.2013 10:21 drukuj
Szanowny Kolego Gucio i właśnie od literatury pisanej zaczynam edukację,ale zarówno książki i wiele innych pomocnych w tych czasach materiałów jak internet z których powinno się korzystać powoduje tylko to że można przyswoić wiele więcej wiedzy teoretycznej,bo na praktykę przyjdzie czas.Czasem zdarza się tak że w książkach nie ma odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie dlatego pytam na forum i za Wasze odpowiedzi jestem wdzięczny.
Darz Bór
"Milczenie jest złotem."
Darz Bór.
Gucio
Użytkownik
 
Wiadomości: 2064
Data dodania: 30.05.2013 10:53 drukuj
Drogi Kolego . Michale.M

''Bardzo dobrze , dobrze , dostatecznie , siadaj dwója''

To bardzo się chwali że zbierasz wiedzę z różnych źródeł .
Przeczytaj , przyswój co pisze Gucio ???.

Ja uważam że Gucio jak i pozostali tu piszący za wyjątkiem Mirasa nie mają patentu na wiedzę absolutną. Odsiej to wszystko co jest tu pisane , wedle ciebie co plewy , a co ziarno . Co do wyboru broni nie sugeruj się absolutnie tym co ci najbliżsi z otoczenia bezpośredniego radzą . Zawsze to co mają jest super najlepsze.

Broń nie traktuj jak jednorazówkę – bo najczęstszą tu podpowiedzią jest - kup to a to na początek .
Nie ma większej bzdury – kup coś z czego sam miałeś możliwość strzelania – jak nie czujesz chemii do modelu , kalibru bo kopie , głośny to porzuć zamiar posiadania.

Na rynku wtórnym dla odpornego na nazewnictwo i marki pojawiają się prawdziwe cukiereczki . Jednak tu musisz wiedzieć co ty chcesz – nie wierz w żadne okazje .

Zanim kupisz sam na strzelnicę i nie jeden pocisk a przynajmniej 1/2 paczki . Tnie koniczynkę na tarczy – dopieścić uzbroić w dobrą optykę i sukcesów życzę.


Michał.M
Myśliwy (Katowice)
 
xxxmichal.mxxx@interia.pl
Wiadomości: 220
Data dodania: 30.05.2013 14:41 drukuj
Gucio
"''Bardzo dobrze , dobrze , dostatecznie , siadaj dwója''"
:) :)
"Ja uważam że Gucio jak i pozostali tu piszący za wyjątkiem Mirasa nie mają patentu na wiedzę absolutną."
Ale wiedzę praktyczną posiadacie,a to już jest bardzo pomocne.

A co do broni to mam jeszcze czas na jej wybór,a i o niej samej wiem co nieco ponieważ temat bardzo mnie interesuje od najmłodszych lat.
Jeśli chodzi już o same strzelanie z broni myśliwskiej to mam praktycznie zerową praktykę,ale za to nie jest mi obce strzelanie z wojskowej broni,więc jako takie obycie z bronią mam.Oczywiście pytanie które zadałem w innym wątku na temat polecanej przez Was broni to dla tego żeby po prostu zobaczyć z jaką bronią obcujecie,którą możecie polecić jako wybrany przez Was model który mieliście w swych rękach,jak wiadomo ile jednostek broni a jeszcze więcej opinii o niej i każdy ma swoje racje.
Darz Bór
"Milczenie jest złotem."
Darz Bór.
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 30.05.2013 23:09 drukuj
Jacek Ty wiesz więc nie muszę Ci tego wałkować - o moich doświadczeniach z 223, 243 i 30-06 nie będę tu pisał bo już o tym pisałem w innym wątku, nie ma co ukrywać że ważniejsze jest właściwe dobranie pocisku i precyzyjne ulokowanie kuli niż sam kaliber, sam strzeliłem kupę dzików kupę rogaczy, jelenie byki i daniele więc coś wiem na ten temat - a kto nie wierzy niech sobie kupi 223 lub 243, zaopatrzy się w amunicję Barnes i strzeli a szukał nie będzie na pewno
Darz Bór.
Myśliwy od 1994r, selekcjoner, szczęśliwy posiadacz 2 jagdterierów i jamnika szorstkowłosego, zapalony dzikarz i lisiarz.
Michał.M
Myśliwy (Katowice)
 
xxxmichal.mxxx@interia.pl
Wiadomości: 220
Data dodania: 31.05.2013 01:56 drukuj
Czyli daras6022 w Twoim mniemaniu chodzi o samą ilość prochu jako środka miotającego niż kaliber,oczywiście zgodnie z kanonami Prawa Łowieckiego.?
Darz Bór
"Milczenie jest złotem."
Darz Bór.
PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 31.05.2013 19:20 drukuj
Nie zrozumiałeś Michał :)
Darz Bór
xand
Myśliwy (Warszawa)
 
Wiadomości: 1347
Data dodania: 02.06.2013 14:40 drukuj
PTICA gdybyś czytał tę książkę, to byś wiedział, że autor nie jednokrotnie zwraca uwagę na całą masę różnych zmiennych i teorii, które sprawiają, że wiele założeń bierze w łeb. Nie mniej jednak zwraca na te zmienne uwagę co często pozwala na ich uwzględnienie. Co więcej Autor nie stawia żadnych twardych tez (co Ty jako "fahofiec" wiele bardziej wybitny czynisz nieustannie) co wskazuje, że albo tylko przekartkowałeś, albo nic nie zrozumiałeś. Poza tym w bibliotece googla książka jest obecnie niepełna.
@koser - aby o czymś dyskutować, to trzeba mieć choćby mgliste pojęcie o temacie takiej dyskusji, bo ta ma służyć nie tyle edukacji co wymianie poglądów. Póki co to strzelacz PICA i strzelacz Daras produkują tutaj swoje wyobrażenia poparte niewątpliwymi dokonaniami łowieckimi, urągającymi tak każdemu myśliwemu jak i myślącemu człowiekowi.
PTICA
Myśliwy (Gdańsk)
 
ptakjacek@onet.eu
Wiadomości: 4342
Data dodania: 03.06.2013 08:35 drukuj
Xand ... Co ja kurwa napisałem ? Przecież ją poleciłem wszystkim !!!
Co za prymitywny ćwok ....
DARZ BÓR MYŚLIWYM !!!
xand
Myśliwy (Warszawa)
 
Wiadomości: 1347
Data dodania: 04.06.2013 09:40 drukuj
Poleciłeś, ale nie czytałeś.
DB
daras6022
Myśliwy (Kraków)
 
dariusz35@op.pl
Wiadomości: 3657
Data dodania: 12.07.2013 21:14 drukuj
Michał.M - nie chodzi o samą ilość prochu, chodziło mi o to że jak będziesz miał np wymienione przeze mnie kalibry i zastosujesz odpowiednie pociski do odpowiedniej masy zwierza (tzn chodzi mi o gęstość pocisku a nie o jego masę) to spokojnie osiągniesz zamierzony cel z doskonałym efektem. W Czechach obecnie największy dzik jaki został pozyskany ważył 230kg i został powalony komorowym strzałem z kal 222Rem - oręż jest na złoty medal punktów nie pamiętam. Wszystko zależy nie od kalibru a od odpowiedniego ulokowania kuli i zastosowania odpowiedniego pocisku (tzn dobranie jego gramatury i gęstości pocisku). Dla przykładu poc. Hornady 52 gr A-MAX w kal 223Rem ma gęstość 0,148 i nie będzie tak skuteczny co do twardego i odpornego na strzał zwierza co np poc Hornady 70 GR GMX który jest nie dość że cięższy, twardszy to jeszcze monolityczny i daje przestrzał nawet do 75cm w tuszy, tak samo działa poc Barnes TTSX czy TSX. Tak samo jest z każdym innym kalibrem - ludzie często stosują nie odpowiednie pociski do danego zwierza a potem wielkie zdziwienie że zwierz poszedł i jest nie do znalezienia, lub że poszedł jeszcze 500m czy więcej. Niestety ale ja na to zawsze zwracam uwagę pomimo tego że 90% dzików strzelam w łeb (nieważne czy za ucho czy miedzy świece) natomiast zwierzynę płową strzelam w miarę możliwości w kark lub nasadę karku a jeśli nie mam pewności strzału i jej możliwości to dopiero wtedy strzelam na komorę. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania proszę pisz na priv - adres masz pod moim nickiem.
Darz Bór.
Myśliwy od 1994r, selekcjoner, szczęśliwy posiadacz 2 jagdterierów i jamnika szorstkowłosego, zapalony dzikarz i lisiarz.
El3ctr0
Stażysta (Częstochowa)
 
Wiadomości: 5
Data dodania: 20.08.2013 13:43 drukuj
Co sadzicie koledzy o sztucerze cz 555 w kaliberze .30-06 z meostarem R1 jako pierwsza sztuke?
Niestety nie mam raczej funduszy na cos lepszego w tym momencie (jak i przez najblizsze dwa lata). W lowisku jelen sarna dzik (wiekszosc to lasy).
DB
Miras
 
 
Wiadomości: 3713
Data dodania: 20.08.2013 17:59 drukuj
najbardziej uniwersalna to siódemeczka 7x57 7x64 7x65 7x68 rozbicie zalezy od łdunku, do wyboru!
wasyl

 
Wiadomości: 1522
Data dodania: 21.08.2013 09:29 drukuj
Elektro, bardzo dobry wybór, jako pierwsza sztuka broni.
Ja osobiście wybrałbymm kal. 308, ale jest to tylko mmoje zdanie. Dla mnie kal. 308 jest energetycznie tylko niewiele mmniejszy od 30-06, ale bardziej przyjemny w strzelaniu.

Jestem także tego sammego zdania, co kolega xand, który proponuje zakup i czytanie książki o kalibrach i ich przeznaczeniu, niż wysłuchiwaniu paplaniny "żetelnych" wypowiedzi "znafcuf", którzy strzelają lisa w "oko" i to na 400mm, a dzika na zbiorówce pudłują kilka razy z 30m.
xand
Myśliwy (Warszawa)
 
Wiadomości: 1347
Data dodania: 21.08.2013 09:56 drukuj
@El3ctr0 myślę, że to bardzo dobry wybór - sam karabin jest bardzo chwalony. Co do lunety to rozumiem że masz na myśli Meostara 3-12x 56 R1r RD (z krzyżem w drugim planie z podświetleniem)? Jeśli tak to używam tej lunety już jakiś czas i z czystym sumieniem polecam - ważne żeby Ci ją porządnie zamontowali i wyboru nie pożałujesz :) Kaliber zarówno .308 czy 30.06 gwarantuje Ci ogromny wybór amunicji - sam mam X-Bolta w kal. 30.06 (.308 były akurat trudno dostępne) i jestem bardzo zadowolony.
DB
Miras
 
 
Wiadomości: 3713
Data dodania: 23.08.2013 20:08 drukuj
W latach siedemdziesiatych strzeliłem odyńca powyżej 120 kg z KBKS 5,6 lunetka 4x32 Zaiss z 60 m trafieniem za ucho, padl w ogniu , w latach innych i nieomal zawsze strzelam w tej chwili z mausera 6,5x68 również za ucho z odległości 100/150m również padaja w ogniu, jakiś czas posiadalem Husgwarne 8x57js również padaly w ogniu. Wobec tego młodzierzy piepszycie wyobraznią, pieprząc trafienia z tad uganianie co róż za czym innym,
winien sztucer a to luneta "złej tancerce spudnica w przeszkodzie stoi"
cień
 
 
Wiadomości: 82
Data dodania: 25.08.2013 17:20 drukuj
Ja w latach osiemdziesiątych jak nurkowałem w Wigrach to znalazłem latarkę którą tak utopił żołnierz Wermachtu. I co ciekawe jeszcze świeciła!
Miras
 
 
Wiadomości: 3713
Data dodania: 25.08.2013 20:57 drukuj
Gdzie ty nurkowałes?, pływać nie umiesz ostatni nurek to miałeś mamie pod spudnice , do wojska cie nie wzieli miałeś kadegorie D, jakim cudem dostałeś pozwolenie na broń !
Skarabe
Myśliwy (Olsztyn)
 
skarabe@wp.pl
Wiadomości: 378
Data dodania: 30.08.2013 11:21 drukuj
witam kolegów


Może ktoś się wypowiedzieć na temat sztucera Savage Axis kal 308Win

cena jest naprawdę niska.


http://tamed.pl/sztucery-mysliwskie/1278-sztucer-savage-axis.html

DB
wasyl

 
Wiadomości: 1522
Data dodania: 30.08.2013 17:37 drukuj
Szkoda, że nie ma w nim tego "lepszego" spustu.
koser
Myśliwy (Poznań)
 
Wiadomości: 1184
Data dodania: 31.08.2013 20:44 drukuj
Skarabe@
Przygotowałem Ci kilka testów Axis. Cena na rynku jest jeszcze niższa niż ta z Twojego linku.
Ten karabinek jest chyba najlepszy i najtańszy na amerykańskim rynku. W całości tam produkowany. Cena jest rewelacyjny. Ma wiele elementów z plastiku ale coś za coś. Jest bardzo celny.
W/g mnie on jest świetny w kalibrach 223Rem, 22-250 czy 243 Win. Natomiast dla kalibru .308 win uważam, że jest troszkę za lekki. Ale to jest moje osobiste zdanie. tak czy tak bardzo dobra broń na początek.

http://www.gunblast.com/Savage-Axis243.htm
http://www.gunmart.net/gun_review/savage_axis/
http://www.rifleshootermag.com/2012/04/27/review-savage-axis-stainless-xp/
Skarabe
Myśliwy (Olsztyn)
 
skarabe@wp.pl
Wiadomości: 378
Data dodania: 31.08.2013 22:44 drukuj
a w jakich cenach można ją dostać??
koser
Myśliwy (Poznań)
 
Wiadomości: 1184
Data dodania: 01.09.2013 06:09 drukuj
Może nie tyle dostać co kupić. Tutaj masz link:

http://www.optykamysliwska.pl/ogloszenie.html?an=24904
Strona 1 / 2 1 | 2 | starsze
Moderatorzy: Redakcja ,Jacky nie możesz dodawać wiadomości
nie możesz tworzyć wątków
nie możesz edytować wiadomości
nie możesz usuwać wiadomości
 
 
Copyright (C) 2002-2013 PZŁ. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Design by TORN.